Hemoroidy jsou žilní pleteně, které utěsňují konečník. Pokud na ně bude zevnitř něco opakovaně tlačit, třeba právě tuhá stolice při zácpě, budou mít tendenci se zvětšovat a působit problémy. Takto vzniká hemoroidální onemocnění, s nímž má nemilou zkušenost každý třetí Čech mezi 18 a 40 lety. Ve vyšším věku je to dokonce téměř každý druhý. Onemocnění se také často vyskytuje v rodinách, jejichž členové mají křečové žíly, trvalé otoky nebo trpí jinými projevy chronického žilního onemocnění dolních končetin.

Simulujte podřep stoličkou

Daleko vhodnější pro vyprazdňování jsou turecké záchody, protože studie ukázaly, že svaly se lépe uvolní a konečník se otevře lépe v pozici v podřepu. Co ale dělat v českých domácnostech, kde asi těžko pro záchranu před hemoroidálním onemocněním vybouráte pohodlné toaletní mísy?

Na webu www.konectabu.cz radí, že můžete podřep nasimulovat stoličkou, a mít tak výš nohy. Podložení dolních končetin stoličkou umožňuje dosáhnout většího napřímení konečníku, a tím se usnadní vyprázdnění. A na tomto webu najdete i další rady ke zdravému vyprázdnění.

Jak správně sedět na záchodě?

Záchod není čtenářský koutek

„Ve chvíli, kdy sedíte na míse, je řitní kanál otevřený a hemoroidální pleteně jsou naplněné krví. Čím déle vysedáváte, tím více se plní krví a při každém zatlačení se v hemoroidech tento tlak krve ještě zvyšuje.

Na toaletu byste měli přijít vykonat potřebu a odejít. I když je lákavé pročíst si zprávy a novinky z mobilu, zbytečně se zde nezdržujte," vysvětluje proktolog Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.

Nesprávná poloha na toaletě může vést až k rakovině tlustého střeva.
Většina Čechů dělá na záchodě při vyprazdňování chybu. Může vést i k rakovině

Ideální není ani spěch. Aby měly svaly konečníku možnost se při vyprazdňování dostatečně uvolnit, je třeba jim dopřát trochu času.

Usilovné tlačení, protože musíte za minutu odcházet z domu, je nejrychlejší cesta ke vzniku řitních trhlin. Při chvátání je tlak neúměrný a řitní otvor se nestihne dostatečně otevřít, aby stolice volně prošla.

Nařeďte stolici už na talíři

Teď ze záchodu na chvíli do kuchyně. Hemoroidální onemocnění je velmi často způsobené tuhou stolicí a nejlepší způsob, jak mu předejít, je přidat do jídelníčku vlákninu. Strava bez vlákniny, a ještě s nedostatkem tekutin ve střevech, ztuhne a jen velmi těžko se posunuje dál.

Následné obtížné vyprazdňování nejen výrazně fyzicky bolí, ale nese s sebou i psychické potíže. S dalším posezením na míse se vše vrací, protože sotva se stihne konečník nějak vzpamatovat, už dostává nový nápor.

Prevence zácpy začíná už na každodenním talíři, který by měl nabízet vždy dostatek vlákniny. Ta spolu s dostatkem tekutin ředí stolici.Prevence zácpy začíná už na každodenním talíři, který by měl nabízet vždy dostatek vlákniny. Ta spolu s dostatkem tekutin ředí stolici.Zdroj: Shutterstock

Dospělý člověk by měl denně sníst 30 g vlákniny. Její dostatečné množství nezajistí ani doporučovaných 500 g nebo 5 hrstiček ovoce a zeleniny za den. Skvělými zdroji vlákniny jsou celozrnné pečivo, ovesné vločky, ořechy, semena nebo luštěniny. Sáhnout můžete také po výrobcích s přívlastkem „s vysokým obsahem vlákniny“.

Využijte sprchu

Projevy hemoroidálního onemocnění, tedy svědění, pálení i tlak při vyprazdňování, zhoršuje mimo jiné i nedostatečná hygiena. Toaletní papír neočistí konečník dostatečně, proto je vhodné si intimní partie opláchnout každý den teplou vodou, případně využívat bidet. Nezapomeňte po sprchování použít mast zmírňující příznaky. Vhodná mast dokáže vytvořit na kůži ochranný film, přispívá k hojení a snižuje riziko vzniku prasklin.

Hemoroidy lze operovat
Hemoroidy? Nejhorší chvíle mého života. Tu bolest nepřeji ani nepříteli

Odborníci také doporučují vypěstovat si defekační stereotyp. To znamená vytvořit si návyk a na toaletu chodit každý den ve stejný čas. Než toho docílíte, bude třeba začít pravidelně jíst a sledovat v jídelníčku dostatečný příjem vlákniny a tekutin, což velmi pomůže se změkčením stolice. Pokud budete trpěliví, časem se organismus naučí vyprazdňovat sám od sebe.

Neváhejte s návštěvou lékaře

Hemoroidální onemocnění a komplikace s vyprazdňováním jsou obtěžující, ale nikomu se o tom moc nechce mluvit ani v ordinaci.

Přitom právě lékař nebo specialista na onemocnění konečníku - proktolog mohou pacienta prohlédnout a zjistit, zda například krvácení je projevem hemoroidálního onemocnění nebo něčeho vážnějšího.

Podívejte se, jak kolonoskopii absolvoval herec Mirek Etzler:

Zdroj: Youtube

„Pacientům můžeme předepsat léky na zpevnění žilních stěn, které jsou při řešení hemoroidálních potíží zásadní. Pokud obtíže přetrvávají nebo se opakují, je možné domluvit se na ambulantním ošetření. Provádí se v místech konečníku, kde nejsou nervová zakončení, zákrok tedy nebolí, spíše je jen nepříjemný,“ dodává doktor Kouda.