Léčivých rostlin roste na území České republiky celá řada. Vzpomeňme na obyčejnou pampelišku, sedmikrásku, černý bez, jitrocel, třezalku, kopřivu či jahodník. Mezi zdraví prospěšné bylinky se řadí také hojně rostoucí chrpa. Ta má však i jeden poddruh, který se na našem území vyskytuje spíše sporadicky. Jedná se o státem chráněnou chrpu horskou.

Jednu chrpu tak lze bez obav sbírat na čaj a užívat si její léčivé účinky, druhou však je v možné v přírodě pouze obdivovat. V opačném případě hrozí tučná pokuta ve výši desítek až stovek tisíc korun.


Nahrává se anketa ...

Chrpa polní roste všude a je léčivá

Dříve rostla pouze v jihozápadní Asii a v jižní Evropě, dnes ji najdeme až na výjimky prakticky po celém světě. Chrpa polní (Centaurea cyanus) je modře kvetoucí jednoletá bylina, která se až plevelně rozšiřuje po svém okolí.

Pro své pozitivní účinky na lidské zdraví má nezastupitelné místo mezi léčivými rostlinami. V lidovém léčitelství se pak využívá její květ, ať už samostatně, či včetně kalichu.

„Jako léčivá rostlina se chrpa používala v lidovém léčitelství ke zmenšování otoků, pro močopudné a žlučopudné účinky a k čištění krve. V dnešní době se přidává jako součást očních kapek při zánětlivých a hnisavých očních nemocech. Často se také využívá jako součást čajových směsí při různých potížích s trávením nebo při poruchách močových cest,“ uvádí na webu Toxicology doktor přírodních věd Jiří Patočka, toxikolog a vysokoškolský učitel.

close Okvětní listy chrpy polní se používají i jako barvivo do čajových směsí. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Okvětní listy chrpy polní se používají i jako barvivo do čajových směsí.

Chrpa horská je státem chráněná

Ovšem utrhnout si ledajakou chrpu se nemusí zrovna dvakrát vyplatit. Na Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky se jich totiž nachází hned několik, které zaslouží zvláštní pozornost. Jednou z nich je chrpa horská (Centaurea Montana), která je dokonce kriticky ohrožená.

Na seznamu ohrožených rostlin se (mimo jiné) nachází:

  • chrpa horská měkká (kriticky ohrožená)
  • chrpa horská pravá (silně ohrožená)
  • chrpa třepenitá (ohrožená)
  • chrpa úzkoperá (ohrožená)
  • chrpa chlumní (ohrožená)
  • chrpa Erdnerova (téměř ohrožená)
  • chrpa ostroperá (málo dotčená)
  • chrpa parukářka (málo dotčená)
  • chrpa luční úzkolistá (nejsou dostatečné údaje o její ohroženosti)

close Chrpa horská je státem chráněná a za její utržení může padnout vysoká pokuta. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Chrpa horská je státem chráněná a za její utržení může padnout vysoká pokuta.

Pozor na pokutu

Utrhnutí chráněné rostliny, byť z nevědomosti, se může značně prodražit. Proto, než si půjdete natrhat kytici do vázy nebo bylinku na čaj, ověřte si, zda se nejedná o ohrožený druh, za jehož utrhnutí stát vybírá vysoké pokuty.

Podle zákona č. 114/1992 Sb. České národní rady o ochraně přírody a krajiny lze za utrhnutí chráněné rostliny či její poškození, ale i nerespektování zákazů v ochranném pásmu, uložit tučnou pokutu. Podle formy přestupku lze fyzické osobě dle § 87 uložit pokutu ve výši od 10 do 100 tisíc korun. Pokud se však jedná o zvláště chráněnou rostlinu, může být pokuta i dvojnásobná.

Právnickým osobám pak hrozí podle § 88 pokuty od 1 do 2 milionů korun.

Jak je rozeznat

Chrpa horská:

„Chrpa horská i její poddruhy jsou zákonem chráněné, přičemž chrpa horská a její poddruh chrpa horská pravá jsou silně ohrožené. Poddruh chrpa horská měkká je dokonce kriticky ohrožená,“ hovoří o ohroženém druhu specializovaný web Květena České republiky.

Chráněná rostlina dorůstá výšky 30 až 60 centimetrů a vytváří vzpřímené, nevětvené, plstnaté lodyhy. Jedná se o vytrvalou bylinu, jejíž okrajové paprskující květy jsou zvenku modré, uvnitř fialové. Listy jsou celokrajné, podlouhlé a na rubu pavučinatě vlnaté.

Kvete od května do září nejčastěji v podhorských až horských oblastech.

close Chrpa polní (vlevo) a chrpa horská jsou od sebe rozeznatelné na první pohled. info Zdroj: Wikimedia Commons, Peter O'Connor, CC BY-SA 2.0 a Wikimedia Commons, Diego Delso, CC BY-SA 4.0 zoom_in Chrpa polní (vlevo) a chrpa horská jsou od sebe rozeznatelné na první pohled.

Chrpa polní:

Na rozdíl od chráněné chrpy horské je chrpa modrá jednoletou bylinou dorůstající do výšky až 80 centimetrů. Plnokvěté zahradní kultivary však mohou být i vyšší. Jedná se o letničku s přímou, často větvenou lodyhou, na jejímž konci jsou výrazně modré trubkovité květy. Listy jsou lysé, úzké, střídavé a zubaté.

Podle Jany Vlkové, která založila instagramový profil @Kytky k jídlu, je chrpa modrá dokonce vhodná jako ozdoba dezertů nebo součást salátů. Patří totiž mezi rostliny, jejíž květy je možné bez obav jíst.

Jana Vlková, která stojí za instagramovým profilem Kytky k jídlu:

Někteří lidé však mohou být na chrpu alergičtí a vykazovat příznaky jako svědění, vyrážka nebo i otoky. Pokud se tyto příznaky vyskytnou, je vhodné vyhledat okamžitě lékařskou pomoc. Jestliže si ohledně alergie nejste jisti, chrpu nekonzumujte.

Zajímavosti o dalších prospěšných bylinkách najdete zde: