Vydatná sněhová nadílka mnoho z nás přiměla zavzpomínat na zimy svého mládí. Časy, kdy jsme lyžovali jen ve svetru, bruslili na rybníce a kdy se místo desítek cestářských aut proháněly s pluhem ještě koně. Údržbu a správu silnic druhé a třetí třídy zajišťovala na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století v rámci regionu strakonická OSSS – Okresní správa státních silnic Strakonice, později transformovaná do Správy a údržby silnic Jihočeského krajem, podívejte do galerie, jakou měli chlapi tenkrát techniku.

Když srovnáme podobné datum, můžeme zavzpomínat například na rok 1969, tehdy bylo v jižních Čechách naměřeno 8. prosince 28 centimetrů sněhu. To jsme v těchto dnech hravě strčili do kapsy.

Zasněžené Prachatice v sobotu odpoledne.
Kalamita na jihu Čech. Po obřích přívalech sněhu přijdou třeskuté mrazy

Samozřejmě se řidičům nevyhýbaly ani nehody. Podívejte se, jak se na přelomu 60. a 70. let bouralo na Jindřichohradecku. A mnohdy stačilo také stačilo jen pár centimetrů sněhu. 

Za poskytnutí zimních fotek z Tábora děkujeme i ateliéru Šechtl a Voseček. Rodinnou tradici známého táborského fotoateliéru založil roku 1865 Ignác Šechtl. Na jeho práci navázal Josef Jindřich Šechtl, Josef Šechtl a Marie Šechtlová. Z jejich činnosti se zachoval tematicky mimořádně bohatý archiv čítající statisíce snímků. Rodina fotografů tak po několik generací objevným způsobem mapovala dění ve městě a jeho širokém okolí. 

Ještě pamatujete časy, kdy byla zima opravdovou zimou? Plná sněhu a s bílými Vánocemi. Nebo máte doma dokonce fotky? Podělte se o ně a pojďte zavzpomínat s námi. Své snímky a příběhy můžete zasílat na e-mail webeditori.jih@vlmedia.cz. Mockrát za ně děkujeme.