Vepřové hody ráno při srazu masek a maškarní bál večer orámovaly masopustní obchůzku v obci Skály nedaleko Protivína. Začala záchranou silničáře zpod parního válce. Celodenní program byl pod patronátem obce a dobrovolných hasičů.

O oblíbenou scénku na začátku obchůzky se postaralo Trio Karpini. Dočasné umělecké těleso už vystřídalo řadu rolí. „Od vysloužilých řezníků, přes vysloužilé artisty až po dnešní silničáře,“ uvedl Šimon Kortiš za trio, jehož členy jsou dále Jan Kortiš a Petr Hanus.

Pořádáte masopust nebo jste na nějakém byli? Pošlete nám fotky nebo video na webeditori.jih@denik.cz. Rádi je zveřejníme.

S koledou začal Šimon Kortiš obcházet před 37 lety, postupem času se dalo dohromady zmíněné trio a v posledních letech vždy připravuje nějakou scénku. Původně to byli jen bratři Kortišové s nějakou taškařicí. „Aby se diváci pobavili,“ říká Šimon Kortiš. Letos to bylo vstoupení silničářské. Při opravování díry v asfaltu se neopatrný dělník dostal pod parní válec. Snaha o záchranu byla marná, skončila jen stažením kalhot při tahání za nohy. Nakonec ale pomohla zázračná kontušovka, která dodala síly i k tomu, aby silničáři nadzvedli parní válec a kolegu vysvobodili.

Masopustní koleda v Plavě.
Slaměnou koledu v Plavě provázela dělostřelba opraveného kanónu

Potom vyráží průvod masek, posílený o maškary z Milevska, Heřmaně nebo Protivína, na cestu obcí. Tentokrát byla v průvodu i maketa kosmické rakety nebo houf dalmatinů. Ten se s chutí vrhl třeba na pečená kuřecí křidélka připravená pro koledníky u stavení Danielových. „Včera se peklo celé odpoledne,“ řekla nad stolem, kde byly i moravské koláče, zelňáky nebo sváteční koblihy a chleby se škvarkovou pomazánkou Anna Danielová. „Co bychom pro maškary neudělali, je to jednou za rok,“ dodala Anna Danielová a syn Josef připojil, že přípravy na pečení ale začínají už ráno, protože než nakyne všechno těsto, to chvíli trvá… Na dodělávky zbývá sobotní ráno. Josef Daniel s přítelkyní se pak společně s ostatními maškarami vydali i na další cestu vesnicí. V kostýmech mezi desítkami účastníků byli třeba i piráti, indiáni, tučňáci nebo československý voják ve skotském kiltu. A početný byl i divácký doprovod. Nejlepší maska se pak vyhlašovala večer na bále.

Masopust v obci Skály na Písecku.Masopust v obci Skály na Písecku.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Maškary z Milevska se akce v malé obci účastní pravidelně, stejně jako na oplátku přijedou maškary z vesnice do Milevska za týden. A milevské maškary čeká v březnu cesta i na slavnosti mandloní v partnerských moravských Hustopečích.

Ilustrační foto: ČTK
Začala epidemie akutních respiračních infekcí. Nejvíce nemocných má Krumlovsko

Na masopustní průvod se podívala ráda i parta turistů z Českých Budějovic. „Přijeli jsme vlakem a půjdeme do Písku,“ uvedl Jiří Vondrák a Stanislava Novotná dodala, že na výlety jezdí pravidelně. A do vesnice zamířili na masopust podle Jany Polívkové už podruhé.