„Cena za kilogram stoupne o 1,36 centu hrubého (čistého 1,2) na 42,83, resp. na 37,90 centu,“ píší OÖN. Jak tvrdí mlékárna, je to letos už šesté zvýšení nákupních cen. Bio mléko bude Bergland nakupovat za 56,27 centu hrubého (49,80 netto), mléko krav vyživovaných v létě na pastvinách a v zimě senem za 62,94 (55,70).

Berglandmilch produkuje přes 350 výrobků v oblasti čerstvých potravin. Loni měl obrat kolem 830 milionů eur. Družstvo má nyní jedenáct závodů a zaměstnává kolem 1500 lidí. Jeho dodavatelé jsou zároveň majiteli družstva. To loni zpracovalo 1,3 miliardy kilogramů mléka.

U sousedů dohánějí školu

Čtrnáct milionů eur zaplatili podle studie Ifes objednanou Zaměstaneckou komorou hornorakouští rodiče loni za doučování svých ratolestí. V průměru to rodinu dobře neprospívajícího žáka stálo 660 eur, o 30 eur víc než předloni, píší OÖN.

Do úspěchu dětí investují rodiče nejen peníze, ale i hodně času – šest z deseti dotazovaných pomáhá žákům s domácími úlohami a při učení, čtvrtina dokonce denně (u dětí v obecné škole polovina). „Doučovateli“ jsou v osmi z deseti případů matky.

Čím dál víc lodí na Dunaji

Třetím rokem za sebou personální doprava po Dunaji v Rakousku loni stoupla. Po 350 kilometrů dlouhém rakouském úseku řeky plulo kolem 1,23 milionu pasažérů, zaznamenal linecký Volksblatt. Je to o 5,1 procenta víc než předloni. Na zájezdových „křižnících“ se přepravovalo 415 000 osob (+7,8 procenta), což je rekord. Na rakouském úseku se o to postaralo mimo jiné nových šestnáct kabinových lodí, takže jejich počet stoupl na 168. Linková doprava přepravila loni v Rakousku po Dunaji kolem 705 000 lidí, což je plus kolem pěti procent.

Vězni se učí

V bavorských věznicích loni ukončilo školní vzdělávání 164 vězňů, většina nadstavbové základní, napsala PNP. Předloni jich bylo 150. Mluvčí ministerstva spravedlnosti uvedl, že před nástupem výkonu trestu asi čtvrtina odsouzených neměla ukončené vzdělání, z mladistvých zhruba dvě pětiny. Především ve větších věznicích v Bavorsku je také škola pro analfabety a jazykové kurzy, ve Würzburgu mají pro vězně čtrnáct míst k online dálkovém studiu na Univerzitě v Hagenu, specializované na „dálkaře“. Mohou sem být převedeni i vězni z jiných zařízení, mají-li o studium zájem. Na plný úvazek učí ve věznicích 55 kantorů, další jsou na částečný úvazek nebo na „zápůjčku“ základními školami. Věznice mají právo zkoušet a vystavovat vysvědčení, dodává PNP.

Třetí nejteplejší léto

Teplejší než letos bylo v Rakousku léto jen 2003 a 2015, napsaly OÖN ze zprávy meteorologického úřadu. Červen, červenec a srpen 2017 byly podle předběžné bilance o dva stupně Celsia vyšší než dlouholetý střed. „Teplejší byly ve 251leté historii měření jen léto 2003 se 2,9 stupně nad průměr a 2015 se 2,4 stupně,“ řekl klimatolog Alexander Orlik. Dodal, že v období 2000-2017 prožili Rakušané jedenáct nejteplejších let historie.

Neobvykle vysoký je i počet tropických dnů, kdy teplota stoupá nad 30 stupňů. Na špici je zatím Andau v Seewinkelu se 46 takovými dny. Rekordem je tu 52 tropických dnů v roce 2003. V Hohenau bylo dosud 45 dnů s třicítkami, místním rekordem je tam 47 dnů. Celorakouský rekord je 56 tropických dnů v Leibnitzi v roce 2003.

Nejvíc tropických nocí, kdy teplota neklesne pod 20 stupňů, bylo zatím ve vnitřním městě ve Vídni - 28. O průměrném létě je jich asi šestnáct. Jen dvě tak horké noci měli v Innsbrucku, Salcburku a Klagenfurtu.

Největší vichřici naměřili 30. července na letišti v Innsbrucku – poryvy dosahovaly až 165 km/h, což je jedna z nejvyšších hodnot všech dob naměřených v nížinách. 18. srpna foukalo v hornorakouském Reichersbergu až 126 km/h. V celém Rakousku napočítali dosud kolem 137 500 úderů blesků (mrak-země). Víc jich bylo v roce 2012 – celkem na 195 400. Při započítání impulsů (blesků uvnitř mraků) jich v Rakousku letos měli více než 1 083 000.

Oslňují piloty

V prvních sedmi měsících roku bylo v Německu ohlášeno 65 případů oslnění pilotů laserovými „ukazovátky“, řekla mluvčí úřadu pro letectví v Braunschweigu Cornelia Cramerová. K deseti došlo na letišti Berlín-Tegel, k devíti ve Frankfurtu, k sedmi v Hamburku. Úřad očekává, že těchto útoků bude s nadcházejícími kratšími dny přibývat. Německá letadla byla kromě toho oslněna laserem ve 31 případech v zahraničí.

Markus Wahl, mluvčí odborů pilotů, upozorňuje, že v každém z těchto případů byly ohroženy životy lidí. Piloti jsou podle něho těmito útoky „šíleně nervováni“. Základním požadavkem odborů je zařadit laserové pointy s více než 500 milliwatty do zákona o zbraních. „Jejich držení musí být trestné,“ řekl Wahl. Loni bylo v Německu hlášeno 141 laserových útoků na piloty, z toho 36 ve vrtulnících, rok předtím celkově 156.

V Německu jsou „nebezpečné zásahy do kolejového, lodního a leteckého provozu“ trestné a pachatelé mohou být odsouzeni až na deset let odnětí svobody, uvedla PNP.