O zrušení ohňostroje rozhodla Česká inspekce životního prostředí na podnět ochránců přírody. Podle Jana Juráše z Českého svazu ochránců přírody Strakonice každoročně probíhá ohňostroj přibližně 150 metrů vzdušnou čarou od čapího hnízda, kde zrovna v tu dobu rodiče obstarávají své mladé. „Je zarážející, že zatím nikdo po řadu let trvání Vodňanských rybářských dnů na tuto rozporuplnou záležitost neupozornil,“ uvedl Jan Juráš.

Dle stanoviska České společnosti ornitologické je taková blízkost ohňostroje od hnízda velmi negativním faktorem, který může ovlivnit celý reprodukční proces. „Mláďata jsou v polovině května v kritickém věku, kdy i krátká nepřítomnost rodičů v chladném počasí následkem vyrušení může být fatální. Po případné ztrátě mláďat navíc hrozí, že hnízdo čápi opustí trvale a dojde k zániku hnízdiště,“ doplnil Jan Juráš. Dodal, že podle posledního záznamu mapovatelů hnízdění čápa bílého v jižních Čechách z 28. dubna 2024, je hnízdo ve Vodňanech obsazeno dvěma dospělými jedinci a je velká pravděpodobnost vyvedení mláďat.

O tom, že Vodňany musejí na základně rozhodnutí České inspekce životního prostředí ohňostroj zrušit, informoval veřejnost starosta města Martin Macháč. „Město Vodňany nemá v této chvíli žádný opravný nástroj k tomu, aby rozhodnutí zvrátilo. Důvodem zákazu je hnízdění čápa bílého, který je zvláště chráněným druhem, v předmětné lokalitě. Zákaz byl vydán s okamžitým účinkem na dobu do konce července 2024. V současné době město zvažuje, jakým dalším vhodným způsobem zpestřit konání naší největší městské slavnosti. Pro letošní rok bude posledním bodem programu na vodňanském náměstí vystoupení Ewy Farne,“ zní vyjádření na stránkách města.

Vodňanské rybářské dny jsou tradiční a nejrozsáhlejší kulturně společenskou akcí ve Vodňanech. Letos se konají v termínu 16. - 18. května. Jejich celý program najdete ZDE.

V pátek 10. května se na Velkém náměstí ve Strakonicích konaly farmářské trhy.
Ve Strakonicích se konaly farmářské trhy. Podívejte, co a za kolik bylo k mání