První jsou, ale jen s českou národností. A první jsou také jako štafeta. Stovky kilometrů ve vodě totiž před devatenácti lety zdolal slovinský dálkový plavec Martin Strel. Jeho plavbu si při čtení zprávy o pokus zdolat nejdelší českou řeku vybavil Pavel Štětina z Nové Pece na Prachaticku. Aby také ne. Tehdy v roce 2005 starostoval, Česko bylo prvním rokem součástí Evropské unie a zazvonil mu ve starostenské kanceláři telefon ze slovinského velvyslanectví. „Oznámil mi, že jejich dálkový plavec chce přeplavat Vltavu. Nám se ten nápad líbil a trochu jsme s realizací pomáhali,“ vzpomíná Pavel Štětina.

close Bývalý dlouholetý starosta Nové Pece a emeritní lesník Pavel Štětina. info Zdroj: Deník/Jana Vandlíčková zoom_in Bývalý dlouholetý starosta Nové Pece a emeritní lesník Pavel Štětina. Dodává, že Martin Strel by v té době ve Slovinsku stejně známý sportovec jako je u nás Jaroslav Jágr. „Zjišťoval jsem si tehdy, co je to za člověka, a zjistil jsem, že přeplaval čtyři tisíce kilometrů řekou Mississippi a pral se s dalšími řekami po celém světě,“ přibližuje slovinského plavce Pavel Štětina a obdivně dodává: „V některých úsecích jel jak motorový člun, byl schopný uplavat i sedmdesát kilometrů denně.“

Vzpomíná, že Martin Strel dorazil k Lipnu o pár dní dříve, ubytoval se v Nové Peci a Pavel Štětina mu pomáhal s aklimatizací. Prováděl ho po okolí, ukázal mu Plešné jezero, Schwarzenberský plavební kanál a jeho tedy pouhý rok otevřenou výstavu Expo kanál. „Padli jsme si jako chlapi od oka. Byl fajn a dostal jsem pozvání i na závěrečný raut na slovinské velvyslanectví,“ popisuje emeritní šumavský lesník a bývalý starosta Nové Pece. Martin Strel měl s sebou organizační štáb. Některé části řeky, v místech přehrad, se musejí přecházet po souši. Ponoření do Vltavy na novopecké pláži 17. června 2005 byl přítomen i tehdejší hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a tehdejší pražský primátor Pavel Bém část plavby v Praze absolvoval spolu s Martinem Strelem. Martin Strel Vltavu z Nové Pece až na soutok s Labem v Mělníce zdolal za sedm dní. Nejméně uplaval 42 kilometrů z Nové Pece na Lipno a nejvíce pak 75 kilometrů z Lipna do Českých Budějovic. Do Prahy doplaval po šesti dnech ve středu 22. června kolem páté hodiny na levý břeh u Karlova mostu. Poslední den pak až na soutok do Mělníka.

U příležitosti historicky první přeplavby Vltavy ultramaratonským plavcem Martinem Strelem ze Slovinska vyšla publikace s názvem Martin Strel sv. River Vltava. Tu dostal Pavel Štětina na památku a k tomu ještě knihu o přeplavbě řeky Mississippi s věnováním.

Přeplavby Vltavy jsou podle Pavla Štětiny perfektní akce a měly by se dít častěji. Dálkovým plavkyním drží palce, ale je mu tak trochu líto, že „holky“ o sobě nedaly vědět do Nové Pece, aby i jim na pláži Novopečtí připravili parádní zahájení. Ale třeba to ještě vyjde, protože v Nové Peci jsou pyšní na to, že jsou první obcí na břehu jihočeského moře – Lipna.