Rekonstrukce areálu stála 43 milionů korun. Novinářům to dnes oznámili zástupci vedoucí fakulty i Jihočeské univerzity. "Hlavní ideu je setkávat se zde s odbornou veřejností a pořádat různé konference," uvedl děkan fakulty rybářství a ochrany vod Otomar Linhart.

Objekt bude mimo jiné i sloužit pro inaugurace a imatrikulace. Například momentálně se ve středisku koná setkání vědců z celého světa na projektu Aquaexcel. V objektu vznikla mimo jiné i ubytovací část s kapacitou 20 pokojů s 38 lůžky.

Náklady na obnovu mlýna fakulta z větší části získala z evropských dotací a něco z vlastní činnosti. "Jsme schopni si peníze vydělat na rybách, expertizách a službách. De facto na všem, co se dá prodat," uvedl Linhart.

Mezinárodní environmentální, vzdělávací, poradenské a informačního středisko není jediným projektem, který fakulta v poslední době realizovala. Loni v září ve Vodňanech zahájila provoz v komplexu budov a laboratoří vědeckého rybářského centra (CENAKVA). Náklady na vybudování moderního pracoviště činily 253 milionů korun.

Podle rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera je fakulta rybářství a ochrany vod v obchodních záležitostech velmi obratná. "Dokáže vydělat peníze na rybách, technologiích nebo jiných službách. Pokud se jedná o menší fakultu navíc s detašovaným pracovištěm ve Vodňanech, je podobný předpoklad nezbytný," uvedl Grubhofer.