Dění na výpadovce na Český Krumlov se bezprostředně dotýká obyvatel Plané. Právě v obci u Českých Budějovic dělníci s pracemi v pondělí začali. Frézují tady prvních 600 metrů vozovky. Starosta Plané Tomáš Pintér neskrýval obavy z dopravního omezení. „Bude to asi náročné,“ konstatoval poté, co jej obyvatelé Plané informovali o tom, že se ráno auta v kolonách štosovala až k budějovickému Kauflandu.

U Plané by mělo být hotovo do 1. června, pak se silničáři posunou k nájezdovému rameni ve směru na Homole a pak dál ve směru na Český Krumlov.

Tím ale dopravní očistec na jihu Čech nekončí. Už od čtvrtka začaly plánované opravy silnice v úseku Kosov – Harazim. Řidiči jedoucí z Českých Budějovic do Českého Krumlova tak musejí do 29. června počítat s jedenáctikilometrovou objízdnou trasou. Ta odklání řidiče jedoucí na Český Krumlov u Kamenného Újezdu do směru na Kaplici.

Na Holkově pak mohou motoristé odbočit na Prostřední Svince a Horní Třebonín, odkud pokračují zpět na původní krumlovskou silnici. Pro řidiče jedoucí v opačném směru zůstal otevřen jeden pruh původní trasy.

Podle starosty Dolního Třebonína Pavla Ševčíka si řidiči s tímto dopravním omezením poradili bez problémů. „Je to sice nepříjemné, ale co se dá dělat. Občas sice někdo zabloudí z Horního do sousedního Dolního Třebonína, ale žádné větší problémy to nepřineslo,“ komentoval dopravní situaci v obci starosta.

Aby toho nebylo málo, šoféři se musejí na jižním výjezdu z Budějovic připravit ještě na jedno omezení. Chystá se rekonstrukce části Lidické třídy. Nejdřív přijde na řadu vodovod, jehož oprava si ale vyžádá jen částečné omezení provozu. Od července začnou dělníci frézovat vozovku. V té době už bude Lidická pro automobily zavřená. Objížďka povede po ulici Boženy Němcové směrem k nemocnici.