„Zákrok v únoru trval téměř osm hodin, paralelně na něm pracovaly dva týmy," popisují OÖN a dodávají: „Dnes může Karin Rücklingerová opět skutečně dobře mluvit…" Pacientka k tomu poznamenává, že „káva dnes chutná zase po kávě". Chodí na kontroly a těší se, že jí brzy odstraní i sondy do hrtanu a žaludku. „Příští rok bych chtěla být zase fit, vždyť dcera bude maturovat," dodává. Na snímku je se svými lékaři Wolfgangem Schneidingerem (vpravo) a Martinem Kaltseisem.
Dalším úspěchem kliniky je vyléčení 57letého Josefa Rammera, jemuž byl v roce 2013 diagnostikován agresivní tumor v nose. Než mu byl nos amputován, vrchní lékař specialista Andreas Strobl a plastická chirurgyně Andrea Ossbergerová připravili jeho rekonstrukci. „Zformovali z chrupavky žeberní na čele pacienta nový nos, který po šesti týdnech oddělili a posadili na fragmenty původního," popisuje linecký list. Po deseti zákrocích dnes Josef Rammer znovu pracuje a věnuje se volnočasovým aktivitám. „Nemám žádné bolesti a neberu ani žádné léky," říká.

Nechce islámské školky

Předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz by rád nechal zavřít islámské školky ve Vídni. „Nejsou třeba," řekl listu Kurier. Zafungovat by to prý mohlo zpřísněním kvalitativních kritérií. „Kurz věří, že kritizovaná školní zařízení by pak už nebyla hodna podpory a nakonec by sama musela zavřít," uvádějí linecké OÖN a znovu citují Kurze, že nemají být žádné islámské školky. Ty jsou jazykově a kulturně odtrženy od většinové společnosti a ještě je daňoví poplatníci podporují, říká lidovecký předák.

Okres dechovek

V království pochodových dechů.
Od pátku do neděle bude Lohnsburg hlavním městem dechovek okresu Ried, píší OÖN. K 60. okresní slavnosti se sjede 90 kapel s více než 3500 muzikanty gratulovat domácímu tělesu ke 165. výročí založení.
Vrcholem bude pochodová přehlídka 39 kapel se dvěma nejvyššími hodnoceními kvality. Kategorie D předvede kompletní pochodový repertoár, „éčkaři" navíc show.
Festival začne v pátek v 18 hodin vpochodováním orchestrů, v 19.30 bude slavnostní zahájení a po něm defilé do přehlídkového stanu, kde od 20.30 bude náladu dělat kapela Ceska z Innviertlu, která se věnuje české a moravské dechovce. V sobotu od 14 h se začne střídat při soutěžních pochodech prvních čtrnáct muzik, od 18 h přijdou na řadu hostující nesoutěžící tělesa. V neděli od 7.30 bude mše. (www.musikverein-lohnsburg.at www.ried.oe-bv.at)

Stabilně transplantací

Situace v transplantování orgánů v Rakousku se loni vyvíjela stabilně, píše linecký Volksblatt. Bylo jich provedeno 780, předloni 787. S koncem roku bylo na listině center ve Vídni, Štýrském Hradci, Innsbrucku a Linci 791 čekatelů na orgán (předloni 829). Na ledvinu čekali průměrně 40,6 měsíce, na srdce 3,3 měsíce, na plíce 3,4 a na játra 2,6 měsíce. Počet dárců se zvýšil o šest procent. „Jako potenciální dárci bylo loni v Rakousku ohlášeno 379 zemřelých, tedy 43,6 z milionu obyvatel. Ve 207 případech k odebrání došlo, což je 23,8 dárce na milion lidí. V roce 2015 byla tato kvóta 22,7," uvedl deník. Mezi lety 2011 a 2016 zemřeli na čekací listině na ledvinu čtyři pacienti, na játra třináct, na srdce devět, na plíce šest a na slinivku tři.
V roce 2015 bylo ve Španělsku provedeno 103,2 transplantace na milion osob, následovaly USA 96,7, Chorvatsko 94,5, Belgie 82,4 a Rakousko 91,6. V Německu to bylo například jen 46,4, dodává Volksblatt.

Čínští olympionici budou kopat v Německu

Pasovský deník PNP odkázal na zprávy magazínů Kicker a Bild, že čínská fotbalová reprezentace do 20 let by měla v příštím roce hrát mimo soutěž německou regionální jihozápadní ligu. „Mužstvo se tak chce připravit na olympijské hry v Tokiu 2020," uvedla PNP. Kluby dotčené soutěže už signalizovaly souhlas – každý dostane prémii 15 000 eur. Regionální ligu hraje 19 celků, každý má tedy za sezonu dva volné termíny, ve kterých by nastoupil právě proti Číňanům.

Úředníkům přidají i bonus

Bavorští státní zaměstnanci dostanou letos o dvě procenta vyšší platy a v příštím roce o další 2,35 procenta. Kromě toho dostanou 1. srpna jednorázově 500 eur, tzv. bavorský bonus, píše PNP. Celkově to bude stát zemský rozpočet letos 480,1 milionu eur, napřesrok 794,8 milionu.

Budou cvičit bezpečnost

Na návštěvě v Bad Leonfeldenu.

Starosta Bad Leonfeldenu Alfred Hartl pozval členy českého senátního výboru pro regionální rozvoj k posouzení možností dalšího posílení přeshraniční spolupráce, napsaly OÖN. Přiblížil jim také různé rozhodovací procesy na úrovni obcí v jeho vlasti.
Podle lineckého listu měli senátoři s vedoucím delegace Zbyňkem Linhartem velký zájem především o projekt INKOBA SternGartl, společný hospodářský park dvanácti obcí. Hostům jej prezentoval ředitel Michael Robeischl. Těm se podle OÖN koncept zalíbil, jen si postěžovali, že podobné projekty v Česku značně ztížil nový zákon.
Dalším stěžejním bodem setkání byla bezpečnostní politika. Podplukovník Johannes Prager ocenil už teď vynikající vztahy policie na obou stranách hranice. „Spolupráci má posílit i společné dvoudenní cvičení 19. a 20. září v prostoru Bad Leonfelden a Freistad. Při něm mají být cvičeny různé scénáře, například ,dohledávací pronásledování´ přes hranice nebo střety s fotbalovými výtržníky. Význam cvičení zdůrazňuje to, že se k němu ohlásili jako hosté ministři vnitra České republiky a Rakouska," uvedl linecký list.

Chystají Týden sousedů

V muzeu lokální železnice.

Příhraniční regiony Dolní Bavorsko, Horní Falc, Horní Francko, Karlovarsko, Plzeňsko a Jihočeský kraj se budou prezentovat poprvé společně při „Týdnu sousedů" v rámci projektu Kulturní region Bavorsko-Čechy 2017. K zahájení ve středu 28. června v 10 hodin přijedou do Bavorské Železné Rudy bavorský státní ministr Markus Söder a česká ministryně pro regionální rozvoj Karla Šlechtová, napsala PNP.
Týden sousedů od 28. června do 2. července označil pasovský deník za vrchol více než třiceti přeshraničních akcí zmíněného projektu Kulturní region. „Prezentační stánky na peronech muzea lokální železnice vezmou návštěvníky akce na cestu kulturní a turistickou pestrostí bavorské a české strany," píše poeticky list. Na scéně před strojní halou vystoupí hudební skupiny, umělci a řemeslníci z Bavorska a Čech, poteče regionální pivo, nabízeny budou kulinářské speciality, na obou stranách hranice budou probíhat paralelní akce, vstupné se nebude vybírat.
Program představil v muzeu Hans Eibauer, vedoucí Centra Bavaria Bohemia. Stefan Zitzelsberger, druhý starosta Bavorské Železné Rudy, zdůraznil, že pro jeho obec je čest a povinnost moci být hostitelem. Zwieselský starosta Franz Xaver Steininger řekl, že v setkávání různých lidí a cílových skupin vidí budoucnost a úspěch přeshraničních akcí.
Týden sousedů bude zahájen 28. června v 10 hodin, od 13 do 18 h se budou prezentovat zúčastněné regiony v muzeu. 29. června budou mít nadregionálně významná muzea příležitost „lákat" nové návštěvníky. 30 června na peronech představí svou kulturu a turistiku všech šest příhraničních regionů, od 21.30 na scéně u muzea vystoupí například jihočeské Divadlo Continuo. 1. července je v programu mj. budíček countryskupiny Želiborů a přátel od 10.30, odpoledne jazzové trio z Plzeňska, „rysí slavnost" města Železná Ruda, spojená s oslavou 140 let dráhy Mnichov-Železná Ruda-Plzeň-Praha, a ve 22 h ohňostroj. 2. července odpoledne vystoupí plzeňské Psí dečky, od 17 hodin budějovický blues / funky / jazz / jazzrock / swing / gospel / latin / rhythm & blues „unORGANized Band", atd.

Snímek je z prezentace akce v muzeu železnice.