V pondělí kolem dvacáté hodiny byla jednotka z Werlu (Sev. Porýní-Vestfálsko) povolána ke „sladké“ nehodě. Zhruba tuna horké tekuté čokolády vytekla nejspíš kvůli technickému problému z tanku potravin v areálu výrobce, informoval velitel Karten Korte. Přes dvůr unikla až na ulici a vytvořila tam asi deset metrů čtverečních velký čokoládový koberec… Foto: Deník/repro Feuerwehr Werl

Pošta na roztrhání

Rakouská pošta vytvořila nový rekord v roznášce zásilek za den, napsaly OÖN. Poprvé jich doručila přes 605 000. „Podle odhadu by jich letos mělo být v zemi rozesláno celkem více než 220 milionů,“ uvedl list. Situace se přiostřila rostoucí konkurencí – od října roznáší největší online-obchodník Amazon z vlastního distribučního centra u Vídně, k čemuž potřebuje doručovatele, a těch začíná být málo. „V Německu se už Amazon pokouší verbovat řidiče konkurenční balíkové služby GLS rovnou na ulici,“ píší OÖN a zmiňují, že koncern chce doručovat během několika málo let 60 procent veškerých zásilek.

Mluvčí rakouského internetového obchodu Martin Sonntag říká, že doručení jejich zásilek dnes trvá o tři až pět dnů déle než obvykle. Společnosti přitom posilují logistiku distribuce – v Horních Rakousích má balíková pošta od ledna do listopadu 600 zaměstnanců, v prosinci 790. Třídírna v Alhamingu loni odbavovala v prosinci denně 197 000 zásilek, letos jich má být 220 000. Doručovat budou ještě na Štědrý den.

Vánoční plat na dluhy

Každý druhý Rakušan použije svůj vánoční plat na krytí vlastních běžných výdajů, každý třetí k úhradě účtů nebo dluhu, zaznamenal Volksblatt. Více než polovina dotazovaných částku použije také na vánoční nákupy. Každý čtvrtý investuje „ježíškovské“ do oblečení a šperků. V průměru skoro polovinu vánočního platu sousedé schovávají na horší časy. Mistry šetřílky jsou Hornorakušané, kteří si dávají stranou 55 procent této prémie.

Méně insolvencí

Podle předběžných čísel svazu ochrany dlužníků KSV 1870 letos v Rakousku počet firem v insolvenci poklesl meziročně o 1,9 procenta na 4982, ale úpadky bylo postiženo víc zaměstnanců (+14 % na 18 600) a stouply také dluhy – o 12,5 % na 2,1 miliardy eur. Zvýšil se počet privátních insolvencí, a to na rekord 10 118 s celkovými závazky 1,9 miliardy eur. I to je nový rekord.

S firmami bylo zahájeno 2979 insolvenčních řízení, z důvodu nedostatku majetku v podstatě bylo odmítnuto 2003 návrhů.

Mistr stavby varhan

Mladý mistr při práci.

Stavba varhan a varhanní hudba jsou od letoška na listině nemateriálního kulturního dědictví Unesco, píše PNP a zmiňuje, že Cosmas Fruth (21) z Fürstenecku (okr. Freyung), zaměstnanec pasovské firmy Eisenbarth, je nejlepším mladým stavitelem těchto nástrojů v Německu. Jako vítěze soutěže učňů v Berlíně ho dekorovala manželka spolkového prezidenta Elke Büdenbenderová. Reagoval prý „volnomyšlenkářsky“ - ani s tímto oceněním nejsem nikým jiným, řekl.