Zvony ulilo v srpnu 2013 pasovské zvonařství Perner. V kostele v Aldersbachu byly hned po válce zavěšeny zvony z oceli, ale ty časem přestaly dobře znít. K vylepšení zvuku do nich byly proto vyfrézovány drážky. Korozí a údery vyzvánění zvony oslabily a bylo nebezpečí, že se v zářezech trhnou. Ohrožena byla i statika věže. Stavební úřad, který má na starost úpravu okolí chrámu, proto rozhodl o pořízení kompletně nové sestavy v ceně 330 000 eur. Nejtěžší nový zvon váží 4260 kilogramů, nejmenší 400. V pondělí a v úterý je zavěšují. Věž dostává i novou zvonovou stolici.

Návaly na jarmarcích

Ilustrační foto.V neděli skončil jarní trh na Urfahru, lidová zábava s už 198letou tradicí. Za deset dnů sem zavítalo na 520 000 návštěvníků. V pivních stanech vytočili 110 000 půllitrů piva a 30 000 pohárků limonád, prodáno bylo 46 000 klobás a 12 000 grilovaných kuřat, k jízdám na zábavních atrakcích si lidé zakoupili čtvrt milionu žetonů…
V neděli skončil po jedenácti dnech také pasovský májový trh, z něhož je snímek deníku PNP – těch čtrnáct sklenic s pivem váží kolem 30 kilogramů. „Při chůzi nejsou díky kinetické energii tak těžké jako při stání, také proto má obsluha ve stanu při roznášce přednost," píše list. Max Lindinger, pověřenec města pro jarmark, odhadl celkovou účast na více než 300 000 lidí. Zdravotní služba Červeného kříže nezaznamenala během jedenácti dnů ani sto zásahů, zatím co před několika lety to bylo i přes 60 během prvního víkendu. Silně poklesl počet podnapilých mladistvých – zásah saniťáků potřebovali jen dva, dodává PNP.

Padala 250 metrů

Ze záchrany české turistky.V sobotu kolem 5.30 hodiny vyšli tři Češi (27, 27 a 36 let) z Adámkovy chaty nad Gosau přes Velký gosauský ledovec směrem na Torstein trasou přes ledový žlab. Terén v něm byl velmi proměnlivý, od hlubokého, měkkého firnu po krátké ledové plochy. Kolem deváté hodiny skupina vystoupala na Torstein (2947 m) a na vrcholu kvůli špatnému počasí setrvala jen krátce. Při zřizování stanoviště k uvázání lana ke slanění korytem 27letá žena uklouzla a zřítila se do hloubky více než 250 metrů. Muži ji viděli jen mizet v mlze. Ihned začali sestupovat i bez zajištění a našli ženu ležící na povrchu ledovce. Z místa se jim nepodařilo zavolat pomoc, protože tu nebyl signál. Podpírali tedy těžce zraněnou při sestupu směrem k Adámkově chatě, přičemž žena opakovaně omdlévala. Jakmile bylo spojení, alarmovali záchranáře. Dva vrtulníky se v krajně nepříznivém počasí dostaly jen do výšky 1800 metrů, horská služba tedy musela s veškerým materiálem k chatě vystoupat pěšky. Na místě ženu ošetřil zdravotník. Když se počasí na chvíli utišilo, vrtulník automotoklubu "Christophorus 14" kolem čtrnácté hodiny odletěl se zraněnou a s jedním kolegou jako doprovodem do nemocnice v Salcburku. Podle listu Volksblatt není v ohrožení života. Záchranáři a starší český turista sešli do údolí nezraněni, informoval linecký deník OÖN.