K jejich útěku došlo, když někdo přestřihl kovové závory výběhu a otevřel bránu. Ředitele na událost upozornilo vytí čtyř cirkusových psů. Okamžitě ve výběhu rozsvítili, běželi za zvířaty, zastavili provoz na silnici a zabránili tak nejhoršímu, píše list. Do půl hodiny byli velbloudi a spol. zpátky nezranění. Policie se domnívá, že „vysvoboditeli“ byly stejné osoby, které v noci na čtvrtek rozřezaly reklamní tabule cirkusu.

Steyr bude jazzový

Zvou na dobrou muziku.

Od 14. do 17. března bude ve Starém divadle ve Steyru jazzový festival, informují OÖN. Ve čtvrtek zahrají od 19.30 klavírista Florian Weber a trumpetista Markus Stockhausen, od 21 NY Blue Note 5tet feat trumpetisty Joea Magnarelliho mj. s americkým klavíristou ruského původu Dmitryjem Bajevským. V pátek vystoupí americko-rusko-rakouské trio Dave Kikoskiho (19.30) a od 21 hodin Karolina Strassmayerová (A, altsax), Anil Bilgen (TR, klavír), Morten Ramsbol (DK, bas), Drori Mondlak (USA, bicí). V sobotu při zmíněném „italském večeru“ budou od 19.30 hrát Antonio Flinta 4tet, od 21 Gianfranco Menzella 5tet, v neděli od 10 Innfinity 4tet ft. Andy Middletona.

Svátek St. Patrika

oslaví v sobotu 16. března od 19.30 hodin ve Vöcklabrucku vystoupení hornorakouské cross-over kapely Medley Folk Band, která hraje skotskou lidovou muziku, americký rhythm`n`blues a bluegrass.

Český řidič ve vazbě

Z prověrky na místě.

Také pasovský tisk informoval o tom, že česká policie zatkla ve středu odpoledne 52letého českého řidiče nákladního auta, který v lednu riskantním předjížděním ohrozil na B12 u Freyungu protijedoucí autobus. Deníku řekl vrchní státní zástupce Josef Scheichenzuber, že obviněný byl zadržen ve svém bydlišti. Byl na něho vydán evropský zatykač pro podezření z „pokusu vraždy prostředkem obecného ohrožení“.

Ohně vyženou zimu

V Allgäu se rozloučí se zimou symbolickými vatrami. Zahoří o nadcházející neděli po setmění na asi 300 místech reagionu. Hranice budou připraveny v sobotu z vánočních stromků, dřevěných palet, větví a keřů. Na jejich špicích budou umístěny „ohnivé čarodějnice“ v bílém oblečení. Jakmile loutka spadne do hranice, nastává prý konec zimy. Tento zvyk odvozovaný od švábsko-starogermánské tradice prohlásilo UNESCO v roce 2010 nemateriálním kulturním dědictvím ve Vorarlbersku, napsala PNP.

200. vydání časopisu bezdomovců

Je u toho od začátku.

Hornorakouští bezdomovci píší a distribuují dalším lidem bez přístřeší časopis „Kupfermuckn“ spolku Arge a trochu si tak přivydělávají, informují OÖN. V současnosti v průměru 25 redaktorů popisuje každý měsíc svůj život v chudobě a v sociálním vytěsnění. Od začátku projektu bylo prodáno pět milionů výtisků a stejně tolik eur připadlo kamelotům. V březnu teď vychází 200. vydání, se zakládajícím členem Kupfermucknu Bertlem Weißengruberem na obálce. „68letý je původem z Vídně. Má za sebou kus života čtyřnásobného otce, námořníka i vězně za potulku,“ uvádí deník a cituje tohoto doyena projektu: „Po mrtvičce to šlo s mým manželstvím s kopce. Před 22 lety jsem po rozvodu stál najednou na ulici…“ První den ve službě prodal jediný výtisk časopisu, ale pořád to postupně bylo lepší a lepší.

Časopis nyní prodává 250 potřebných v prostoru velkého Lince, Welsu, Steyru a Vöcklabrucku, a šéfredaktor Heinz Zauner říká, že lidé je většinou akceptují. Mnohé prodejce prý klienti postrádají, když se neobjevují na obvyklých místech – Weißengruber například na náměstích v Puchenau a v Ottensheimu. „Tam už patřím k inventáři,“ říká v OÖN.

Nová dálnice sváděla…

Dopravní policie z Řezna kontrolovala s podporou kolegů z Ambergu a Weidenu dva týdny – od 7. do 20. ledna – mobilními radary a videokamerami úsek dálnice č. 3 u města, který je nově šestiproudový, píše PNP. Zaměřila se hlavně na rychlost. Podle hornofalckého policejního prezídia dopadla 1500 příliš rychlých řidičů, z nichž 81 dostalo zákaz řízení. Jeden z přistižených jel na úseku s maximálně povolenými 80 km/h rychlostí 158 km/h, což ho stálo 600 eur, odebrání řidičáku na tři měsíce a dva body do registru. Stejné tresty dostal řidič, který jel v protisměru s povolenými 120 km/h rychlostí 194 km/h.