Ženám uleví v testech

Linec - Také linečtí profesionální hasiči, kterých je k nasazení při požárech aktuálně 178, hledají posily. Zatím jsou všichni muži, ale správa vyzývá k přijímacím řízením i ženy, píší OÖN. Podle ředitelky magistrátu Martiny Steiningerové je to prý především proto, že s nimi mohou přijít nový pohled na věc a nové klima v jednotce. Ženy dosud odrazují přijímací fyzické testy, ale jejich podobu Horní Rakousy letos redukovaly – adepti už například nemusejí vyšplhat po laně či pětiskokem zdolat jedenáct metrů. Sledována jsou prý opravdu důležitá kritéria, třeba prokázání toho, že zájemce netrpí závratí, absolvováním volně stojícího 30metrového žebříku nahoru a dolů během 120 sekund. Zůstalo také zvládnutí dvanácti kliků za sebou.
Přijímací testy budou v září. Maximální věk uchazečů s ukončeným technickými nebo řemeslným vzděláním je 25 let. Nejpozději do nástupu služby musí mít trvalý pobyt ve velkém Linci. Podmínkami jsou také dobrá tělesná konstituce, sportovní dispozice a bezvadný zrak. Sledovány jsou i vlastnosti dýchání ve vazbě na nošení přístrojů. Letos ředitelství hledá zejména automobilové techniky, spojaře a elektrikáře.

Green Belt Camp při Malši.Kosí při Malši

Mezinárodní Green Belt Camp 2015 hornorakouských ochránců přírody u Leopoldschlagu v tomto týdnu pracuje na údržbě evropského chráněného území Malše, která tvoří státní hranici. Jde o biotop vzácných druhů fauny i flory, mokřiny, které musí být pravidelně ošetřovány. Táborníci je kosí a zbavují křovin. „Práci v současných vedrech velmi fyzicky náročnou vykonávají dobrovolně a s velkým nasazením," chválí je linecké OÖN a poznamenávají, že při desetiletém trvání kempu mezi účastníky vznikla řada osobních přátelství. (www.naturschutzbund-ooe.at)

Princezna je doma

Při návštěvě v hornofalckém Kastlu zemřela 29. ledna 1319 Anna, dcera císaře Ludvíka Bavorského. Její ostatky císař přenechal mnichům kláštera, kteří se rozhodli pro jejich mumifikování. 400 let pak 58 centimetrů velká mumie ležela v kamenném sarkofágu ve Vrátila se domů.střední lodi kostela, pak byla přenesena do dřevěné skříně ve vstupní hale. V roce 2002 ji vyšetřovali američtí vědci pro filmový dokument a objevili její značné poškození, píše PNP. „Teprve od expertů víme, že princezna Anna zemřela ve věku dvanáct až patnáct měsíců na následky těžkého nachlazení," řekl místní historik Hermann Römer. Připomněl, že i odborníci jsou nadšeni uměním mumifikace ve středověku. „Mrtvolka nebyla nikde otevřena, orgány jako srdce, žaludek, plíce a střeva má ještě zachovány, jen mozek chybí," uvedl Römer.
V dřevěné skříni ale mumie utrpěla značné škody změnami teplot a vlhkostí. Byla pak ošetřena v mnichovském archeologickém institutu. Při hledání vhodné vitriny pomohla Evropská výzkumná akademie Eurac v Bolzanu. V tamním Institutu pro mumie a muže z ledovce, který konzervoval také proslulého Ötziho, zkonstruovali pro „Aničku" speciální schránku. „Od roku 2014 leží zase v klášterním kostele v Kastlu, ale za bezpečnostním sklem a ve stálém klimatu," končí PNP.

Na jihočeské čápy je spolehnutí

Tuto potěšitelnou zprávu konstatuje linecký deník OÖN v rámci informace o tom, že mladí ochránci přírody v Haslachu po dvou špatných letech letos 13. července napočítali patnáct čapích mláďat. „Čápi bílí se letos v létě podél společné hranice s Bavorskem a s jižními Čechami činili. V osmi hnízdech mezi Breitenbergem v Bavorsku a Rychnovem nad Malší napočítali ochránci patnáct mláďat," cituje list Karla Zimmerhackla. Z toho v šesti českých bylo dvanáct mladých, což OÖN okomentovaly oním „na jižní Čechy je spoleh". Ještě letos na podzim má vyjít dokumentace k budoucnosti čápů v regionu národních parků v trojzemí.
OÖN připomínají, že v Haslachu samotném se už potřetí za sebou žádní čápi nevylíhli. Ve Schläglu muselo být hnízdo přeneseno ze špice stavebního jeřábu na střechu školy, ale čáp akceptoval toto nedobrovolné přesídlení jen dva dny a pak zmizel.