U dvou pacientů z jihu Čech úterní (8. ledna) výsledky testů z Národní referenční laboratoře ukázaly dokonce na virus A (H1N1), tedy takzvanou prasečí chřipku.
Na Budějovicku si chřipka vyžádala hospitalizaci u čtyř pacientů. „Jde o dlouhodobě nemocné, osoby s oslabenou imunitou, onkologicky nemocné, lidi, kteří stůňou s více chorobami, ať již jde o kardiovaskulární onemocnění či diabetiky. Z těchto důvodů má chřipka těžší průběh," vysvětluje mluvčí budějovické nemocnice Jan Dušek.
Lékaři potvrzují i příliv nemocných, kteří se po vyšetření v ambulanci léčí doma. Podle zjištění hygieniků v posledních dnech citelně přibylo akutních respiračních infekcí. „Ve srovnání s posledním prosincovým týdnem jsme zaznamenali nárůst počtu onemocnění o 29,1 procenta. Nemocnost stoupla ve všech okresech regionu a ve všech věkových kategoriích, nedosahuje však předvánočních hodnot ani hranice epidemie," uvedl František Kotrba z krajské hygienické stanice.
Nemocnice v krajském městě ale už nyní kvůli výraznému zvýšení rizika nákazy hospitalizovaných pacientů přijala preventivní opatření. „Vzhledem k nárůstu počtu těžkých onemocnění chřipkou jsou v nemocnici od 9. ledna až do odvolání zakázány návštěvy," informoval včera ředitel Břetislav Shon. „V případě, že by pacientů s těžkým průběhem chřipky přibylo, má nemocnice dostatečnou lůžkovou kapacitu," dodává Jan Dušek.
Prasečí chřipka
Respirační onemocnění způsobuje virus A(H1N1). Ten obsahuje segmenty genů lidské, ptačí a prasečí chřipky. Přenáší se z člověka na člověka především kýcháním nebo kašlem, ale i dotykem z infikovaného místa do úst nebo do nosu. Příznaky prasečí chřipky jsou podobné projevům běžné sezónní chřipky: horečka, zimnice, únava, bolesti svalů, hlavy, bolesti v krku, kašel, průjem, zvracení. Většina pacientů se uzdraví sama jako při běžné chřipce. Zkrátit dobu onemocnění a zmírnit příznaky pomáhají antivirotika. Nemoc ale může způsobit těžký zápal plic a u pacientů s chronickými chorobami i smrt. Očkovaní lidé by měli být proti viru prasečí chřipky chránění.