VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svaz chovatelů strakatého skotu u sousedů jubiluje

Linec - O víkendu oslaví ve Freistadtu Svaz chovatelů strakatého skotu Mühlviertlu a Šumavy 75 let od založení. „Před sto lety se nedávaly sedlákům v Mühlviertlu žádné velké šance na úspěch v chovu krav," přibližuje historii linecký deník OÖN. „Obchodníci s nimi se tu stavěli jen na cestě do Čech, krmiva z chudé půdy bylo málo a průměrná dojivost jen kolem jednoho tisíce litrů na rok. Tučnější časy začaly teprve, když se od dvacátých let zemědělci začali dávat dohromady, aby chov zkvalitnili a produkt společně zobchodovali."

25.8.2014
SDÍLEJ:

Aukce ve Freistadtu v roce 1957.Foto: Deník/repro

"V roce 1939 se spojilo v celém Mühlviertlu – od Rohrbachu po Český Krumlov – 930 zemědělců se 3600 kravami. Přes těžké rány, obnovu hospodaření po zhroucení německé říše a nákazu, která sem byla v roce 1945 zavlečena, šel vývoj dopředu – mimo jiné se zavedením umělého oplodňování po válce a rozvojem střediska chovu ve Freistadtu. V roce 1951 tady byla otevřena tehdy největší aukční hala v Rakousku. V budově svazu, který má už 3500 členů, se dnes koná 21 dražeb za rok," pokračuje list. "Z dobytkářského kompetenčního centra  otevřeného zde v roce 2009 je strakatý skot exportován do všech světových směrů, od Kolumbie po Turecko a od Irska po severní Afriku. K dobrému zvuku přispívá i inseminační stanice v Hohenzellu. Potomci jejího prominentního býka Rumby jsou rozeseti po celém světě."

Ve srovnání s velkými producenty mléka v Evropské unii jsou zdejší stáje sice ještě dost „přehledné" - provoz má průměrně 25 dojnic, zatím co v Bavorsku 40, v severním Německu 73 a v Česku s největšími stády v Evropě 200, pokračuje list. „V Mühlviertlu ale statky ,rostou´ díky moderní technice. V provozu už tady je 120 dojicích robotů, z nichž každý zvládá 60 krav," uvádí.

„Pro nás jako svaz je jedno, kolik zvířat naši členové mají," říká ředitel Franz Kaltenbrunner. Co se počítá, to je podle něho kvalita, kterou 60 000 krav Mühlviertlu dodává. „Výkonnost je průměrně 7000 litrů. Chovem a vylepšením krmiv má během deseti let stoupnout na 8000 litrů." Připomíná, že ve srovnání s rasou Holsteiner s jejími deseti tisíci litry to není žádný extrémní cíl. Podle OÖN se ředitel neobává nějakého přešlechtění stavu. „Chceme od krav dobrý, ale žádný špičkový výkon, jinak by trpělo jejich zdraví a plodnost," míní.  Maximální kvalita místo kvantity je jejich cílem i proto, že v roce 2015 skončí regulace kvótami Evropské unie a na evropský trh  půjde všechno, co bude vyprodukováno. V Mühlviertlu se v té souvislosti dívají s napětím na vývoj v sousední ČR a utěšují se, že co do kvality produkce jsou už teď ve špičce unie, pokračují OÖN.

Oslavy ve Freistadtu začnou v sobotu ve 20 hodin chovatelskou přehlídkou, vystoupením footbagové Austrian Skip Company a přehlídkou leteckých modelů.  Neděli zahájí v 9.30 polní mše, v 10.30 naváže soutěž mladých chovatelů. Ve 13 a 15 hodin předvede grilovací show tým specialit z hovězího dvojnásobného mistra světa Adiho Matzeka. Po celý den bude selský a řemeslnický trh. Podrobnosti www.rzo.at.

Chladné léto přeje lázním

Rakouské lázně zaznamenávají v červenci a v srpnu výrazně větší návštěvnost než v minulých letech.  Důvodem je chladné a deštivé počasí – a stálé investice do rozšiřování zařízení, píše deník OÖN. Na rekordním kurzu jsou také tři hornorakouské areály Eurotherme. Jak řekl generální ředitel Markus Achleitner, ve srovnání s loňskem stoupla návštěvnost o zhruba 25 procent. Za minulý rok do lázní přišlo 1,45 milionu hostů.

Skončí videotéky?

Rakousko prožívá zánik branže půjčoven videí. Zatím co v devadesátých letech jich bylo v celé zemi více než tisíc, rozšíření internetu s nabídkou filmů až do pokojů odstartovalo vlnu uzavírání  provozoven. Dnes jich je v celém Rakousku necelých 350 a jejich počet dále klesá. Vedoucí firma oboru, Austria Video Ring v Klagenfurtu, měla v roce 2008 ještě 52 filiálek, ale dnes „zhubla" na 31 – s jedinou provozovnou v Horních Rakousích, ve Welsu.

Končit se chystá také Cornelia Gundolfová, jejíž osud popisuje deník OÖN. Provozuje už poslední videotéku v okrese Freistadt. Po 27 letech půjčování filmů prý skončí nejpozději za dva a půl roku a půjde do důchodu. „Najít nástupce je prakticky vyloučené," říká. Vydělává prý jen na placení důchodového pojištění…  V uplynulých letech ji „zničily" internet s nabídkou legálního i nelegálního stahování filmů, tzv. streamingové služby a smartphony, které mládeži sebraly většinu volného času.

Videotékám se zhroutil i dříve výnosný trh s pornofilmy, které nabízely v extra odděleních. „U mne dělaly dřív skoro třetinu obratu, dnes půjčuji za měsíc snad dva nebo tři," říká paní Gundolfová v OÖN. Konzumenti taky přešli na internet, kde je mají zdarma…

Desetitunová víla v Deggendorfu.Kdo přenese Isu?

Nově vytvořená socha  „dunajské víly" Isy, která je nyní usazena v areálu zemské zahradnické výstavy v Deggendorfu,  je určena pro Jochenstein na břehu řeky v obci Untergriesbach. „Jak se tam ale má skulptura ze žuly a dřeva vážící kolem deseti tun dostat?" ptá se spolu s občany její budoucí domovské obce pasovský deník PNP.

Pověst říká, že Isa je sestrou Loreley. „V hlubinách pod skalami Jochensteinu měla pohádkový zámek. Za jasných měsíčních nocí se zjevovala lodníkům a rybářům a fešným mládencům zpívávala. Mnohý její volání následoval a Isa ho pak vzala do zajetí ve svém vodním zámku," uvádí list.

Její socha seděla na Jochensteinu už dvacet let. První byla dřevěná a časem se rozpadla. „Na nějaký čas víla zmizela – udělala si fitnesskúru, protože teď vypadá čerstvější. Na druhé straně ale přibrala na váze," vtipkuje starosta Hermann Duschl.  Pořízení nové Isy obec zadala sochaři Michaelu Laussovi z Wegscheidu a ten se v lednu pustil do práce.

Tři metry vysokou a devět a půl tuny těžkou vílu dopravil přímo z lomu Haselberg u Sonnenu tahač v pátek odpoledne do Deggendorfu, kde byla postavena v blízkosti hlavního vchodu výstavy. „Zůstane tam ještě nejméně týden. Jak se má ale pak dostat na Jochenstein?! Pro přepravu osobní lodí je moc těžká, a tak v Untergriesbachu sázejí na vtipné hlavy: zda po vodě, po zemi, vzduchem nebo telepatií, to je prý jedno, ale kdo bude mít dobrý nápad, má se s ním obrátit na tourist@untergriesbach.de," uzavírá deník.

Hřiby s limitem

PNP upozorňuje vášnivé sběrače hub na pravidla platná v okrese Salcburk, jejichž nedodržení by je mohlo přijít pěkně draho.

Privátní osoby tam mohou za den nasbírat maximálně jen dva kilogramy hub. Sběr pro komerční účel musí být povolen předem majitelem lesa a okresním úřadem. Kromě toho platí přesné doby sběru, aby lesní zvěř nebyla zbytečně rušena.

„Těmito pravidly chceme zabránit totálnímu ,odhubnění´ lesa, ale současně v žádném případě neomezit hledání hub jako koníčka občanů," říká v listě zástupkyně zemského hejtmana Astrid Rösslerová. Jejich směrnice se prý v uplynulých letech osvědčila jako nejlepší pro všechny – pro lidi, zvířata a přírodu.

„Kdo salcburská pravidla poruší, musí počítat s pokutou až 14 600 eur a se zabavením sběru. Sběrači jsou kontrolováni spolupracovníky salcburské horské a přírodní stráže i orgány ochrany lovu a lesa," uzavírá PNP.

Autor: Vladimír Majer

25.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK - SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vítáno vyučení nebo praxe v oboru , Pracovní doba: turnusové služby krátký/dlouhý týden (10:00 - 22:00 hod.), - ke mzdě náleží prémie, nabízíme: stravování, MOŽNOST UBYTOVÁNÍ.. Pracoviště: Kulturní dům mirovice, Tyršova, č.p. 264, 398 06 Mirovice. Informace: Ladislav Košťál, +420 602 471 254.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ MEZINÁRODNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: nepřetržitý provoz, Jízdy po ČR a EU, Možnost rozšíření řidičského průkazu, Požadujeme: ŘP sk. C, kartu řidiče, profesní průkaz, praxi v oboru.. Pracoviště: Vladimír machek, s. r. o, Denisova, č.p. 893, 397 01 Písek 1. Informace: Vladimír Machek, +420 603 813 545.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní montážní dělníci POMOCNÝ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: práce se dřevem, nátěr ocelové konstrukce, pomocné práce., Požadujeme: ŘP sk. B, Práce v areálu firmy, ale také dle zakázek po celé ČR., Práce je vhodnější pro muže.. Pracoviště: Md construct s.r.o., 399 01 Milevsko 1. Informace: Hadáčková, +420 606 022 702.

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 74 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu OBSLUHA V CUKRÁRNĚ + TOČENÍ ZMRZLINY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE , práce převážně víkendy odpoledne., Požadujeme: osobu starší 18 let., - vhodné i pro studenty, absolventy, seniory, ženy na MD., Pracovní doba: 12:30 - 17:30 hod. - pouze soboty a neděle nebo pondělí - pátek 10:00-17:00 hod. (střídání dovolené), Požadujeme: samostatnost, spolehlivost, Kontakt na tel. nebo osobně v cukrárně (pondělí-pátek).. Pracoviště: Hana zelenková - cukrárna, 398 18 Záhoří u Písku. Informace: Hana Zelenková, +420 739 665 760.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prácheňské muzeum v Písku.

Písecká vojenská historie určená školákům

V sobotu 16. června zemřel na jihočeských silnicích devatenáctý řidič. Stalo se tak v obci Besednice na Českokrumlovsku.
AKTUALIZOVÁNO
3

Při čelní srážce zemřel motocyklista

Sportovní areál v Písku hostil druhý den krajské soutěže v požárním sportu

Písek - Po profesionálech, kteří zápolili v pátek, se na atletickém oválu v sobotu ráno sešli dobrovolní hasiči z celého kraje, aby poměřili síly v rámci krajské soutěže.

Písecká knihovna bude dva týdny zavřená

Písek - Od 18. do 30 června budou uzavřena všechna oddělení městské knihovny. Důvodem je revize knižního fondu. Knihy a dokumenty, které se měly v tuto dobu vracet, mají prodlouženou výpůjční dobu.

Studenti z Ústí zabránili odjezdu vlaku na budějovickém nádraží.

České Budějovice – Větší skupina studentů se vracela vlakem z vody. Polovina z nich nestíhala navazující spoj, jejich spolužáci a učitelé znemožnili vlaku včas odjet z Budějovic do Prahy. Učitelé a pracovníci drah nenašli společnou řeč a způsobili problémy dalším cestujícím.

Na Špičáku zkolaboval muž, záchranáři už ho neoživili

Šumava - Třiaosmdesátiletý muž v pátek večer zkolaboval ve wellness části hotelu Horizont na Špičáku, záchranářům se však nepodařilo obnovit jeho životní funkce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT