VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svaz chovatelů strakatého skotu u sousedů jubiluje

Linec - O víkendu oslaví ve Freistadtu Svaz chovatelů strakatého skotu Mühlviertlu a Šumavy 75 let od založení. „Před sto lety se nedávaly sedlákům v Mühlviertlu žádné velké šance na úspěch v chovu krav," přibližuje historii linecký deník OÖN. „Obchodníci s nimi se tu stavěli jen na cestě do Čech, krmiva z chudé půdy bylo málo a průměrná dojivost jen kolem jednoho tisíce litrů na rok. Tučnější časy začaly teprve, když se od dvacátých let zemědělci začali dávat dohromady, aby chov zkvalitnili a produkt společně zobchodovali."

25.8.2014
SDÍLEJ:

Aukce ve Freistadtu v roce 1957.Foto: Deník/repro

"V roce 1939 se spojilo v celém Mühlviertlu – od Rohrbachu po Český Krumlov – 930 zemědělců se 3600 kravami. Přes těžké rány, obnovu hospodaření po zhroucení německé říše a nákazu, která sem byla v roce 1945 zavlečena, šel vývoj dopředu – mimo jiné se zavedením umělého oplodňování po válce a rozvojem střediska chovu ve Freistadtu. V roce 1951 tady byla otevřena tehdy největší aukční hala v Rakousku. V budově svazu, který má už 3500 členů, se dnes koná 21 dražeb za rok," pokračuje list. "Z dobytkářského kompetenčního centra  otevřeného zde v roce 2009 je strakatý skot exportován do všech světových směrů, od Kolumbie po Turecko a od Irska po severní Afriku. K dobrému zvuku přispívá i inseminační stanice v Hohenzellu. Potomci jejího prominentního býka Rumby jsou rozeseti po celém světě."

Ve srovnání s velkými producenty mléka v Evropské unii jsou zdejší stáje sice ještě dost „přehledné" - provoz má průměrně 25 dojnic, zatím co v Bavorsku 40, v severním Německu 73 a v Česku s největšími stády v Evropě 200, pokračuje list. „V Mühlviertlu ale statky ,rostou´ díky moderní technice. V provozu už tady je 120 dojicích robotů, z nichž každý zvládá 60 krav," uvádí.

„Pro nás jako svaz je jedno, kolik zvířat naši členové mají," říká ředitel Franz Kaltenbrunner. Co se počítá, to je podle něho kvalita, kterou 60 000 krav Mühlviertlu dodává. „Výkonnost je průměrně 7000 litrů. Chovem a vylepšením krmiv má během deseti let stoupnout na 8000 litrů." Připomíná, že ve srovnání s rasou Holsteiner s jejími deseti tisíci litry to není žádný extrémní cíl. Podle OÖN se ředitel neobává nějakého přešlechtění stavu. „Chceme od krav dobrý, ale žádný špičkový výkon, jinak by trpělo jejich zdraví a plodnost," míní.  Maximální kvalita místo kvantity je jejich cílem i proto, že v roce 2015 skončí regulace kvótami Evropské unie a na evropský trh  půjde všechno, co bude vyprodukováno. V Mühlviertlu se v té souvislosti dívají s napětím na vývoj v sousední ČR a utěšují se, že co do kvality produkce jsou už teď ve špičce unie, pokračují OÖN.

Oslavy ve Freistadtu začnou v sobotu ve 20 hodin chovatelskou přehlídkou, vystoupením footbagové Austrian Skip Company a přehlídkou leteckých modelů.  Neděli zahájí v 9.30 polní mše, v 10.30 naváže soutěž mladých chovatelů. Ve 13 a 15 hodin předvede grilovací show tým specialit z hovězího dvojnásobného mistra světa Adiho Matzeka. Po celý den bude selský a řemeslnický trh. Podrobnosti www.rzo.at.

Chladné léto přeje lázním

Rakouské lázně zaznamenávají v červenci a v srpnu výrazně větší návštěvnost než v minulých letech.  Důvodem je chladné a deštivé počasí – a stálé investice do rozšiřování zařízení, píše deník OÖN. Na rekordním kurzu jsou také tři hornorakouské areály Eurotherme. Jak řekl generální ředitel Markus Achleitner, ve srovnání s loňskem stoupla návštěvnost o zhruba 25 procent. Za minulý rok do lázní přišlo 1,45 milionu hostů.

Skončí videotéky?

Rakousko prožívá zánik branže půjčoven videí. Zatím co v devadesátých letech jich bylo v celé zemi více než tisíc, rozšíření internetu s nabídkou filmů až do pokojů odstartovalo vlnu uzavírání  provozoven. Dnes jich je v celém Rakousku necelých 350 a jejich počet dále klesá. Vedoucí firma oboru, Austria Video Ring v Klagenfurtu, měla v roce 2008 ještě 52 filiálek, ale dnes „zhubla" na 31 – s jedinou provozovnou v Horních Rakousích, ve Welsu.

Končit se chystá také Cornelia Gundolfová, jejíž osud popisuje deník OÖN. Provozuje už poslední videotéku v okrese Freistadt. Po 27 letech půjčování filmů prý skončí nejpozději za dva a půl roku a půjde do důchodu. „Najít nástupce je prakticky vyloučené," říká. Vydělává prý jen na placení důchodového pojištění…  V uplynulých letech ji „zničily" internet s nabídkou legálního i nelegálního stahování filmů, tzv. streamingové služby a smartphony, které mládeži sebraly většinu volného času.

Videotékám se zhroutil i dříve výnosný trh s pornofilmy, které nabízely v extra odděleních. „U mne dělaly dřív skoro třetinu obratu, dnes půjčuji za měsíc snad dva nebo tři," říká paní Gundolfová v OÖN. Konzumenti taky přešli na internet, kde je mají zdarma…

Desetitunová víla v Deggendorfu.Kdo přenese Isu?

Nově vytvořená socha  „dunajské víly" Isy, která je nyní usazena v areálu zemské zahradnické výstavy v Deggendorfu,  je určena pro Jochenstein na břehu řeky v obci Untergriesbach. „Jak se tam ale má skulptura ze žuly a dřeva vážící kolem deseti tun dostat?" ptá se spolu s občany její budoucí domovské obce pasovský deník PNP.

Pověst říká, že Isa je sestrou Loreley. „V hlubinách pod skalami Jochensteinu měla pohádkový zámek. Za jasných měsíčních nocí se zjevovala lodníkům a rybářům a fešným mládencům zpívávala. Mnohý její volání následoval a Isa ho pak vzala do zajetí ve svém vodním zámku," uvádí list.

Její socha seděla na Jochensteinu už dvacet let. První byla dřevěná a časem se rozpadla. „Na nějaký čas víla zmizela – udělala si fitnesskúru, protože teď vypadá čerstvější. Na druhé straně ale přibrala na váze," vtipkuje starosta Hermann Duschl.  Pořízení nové Isy obec zadala sochaři Michaelu Laussovi z Wegscheidu a ten se v lednu pustil do práce.

Tři metry vysokou a devět a půl tuny těžkou vílu dopravil přímo z lomu Haselberg u Sonnenu tahač v pátek odpoledne do Deggendorfu, kde byla postavena v blízkosti hlavního vchodu výstavy. „Zůstane tam ještě nejméně týden. Jak se má ale pak dostat na Jochenstein?! Pro přepravu osobní lodí je moc těžká, a tak v Untergriesbachu sázejí na vtipné hlavy: zda po vodě, po zemi, vzduchem nebo telepatií, to je prý jedno, ale kdo bude mít dobrý nápad, má se s ním obrátit na tourist@untergriesbach.de," uzavírá deník.

Hřiby s limitem

PNP upozorňuje vášnivé sběrače hub na pravidla platná v okrese Salcburk, jejichž nedodržení by je mohlo přijít pěkně draho.

Privátní osoby tam mohou za den nasbírat maximálně jen dva kilogramy hub. Sběr pro komerční účel musí být povolen předem majitelem lesa a okresním úřadem. Kromě toho platí přesné doby sběru, aby lesní zvěř nebyla zbytečně rušena.

„Těmito pravidly chceme zabránit totálnímu ,odhubnění´ lesa, ale současně v žádném případě neomezit hledání hub jako koníčka občanů," říká v listě zástupkyně zemského hejtmana Astrid Rösslerová. Jejich směrnice se prý v uplynulých letech osvědčila jako nejlepší pro všechny – pro lidi, zvířata a přírodu.

„Kdo salcburská pravidla poruší, musí počítat s pokutou až 14 600 eur a se zabavením sběru. Sběrači jsou kontrolováni spolupracovníky salcburské horské a přírodní stráže i orgány ochrany lovu a lesa," uzavírá PNP.

Autor: Vladimír Majer

25.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 16 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení OBSLUHA V RESTAURACI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CIZ, Práce v rychlém občerstvení., Náplň práce:, - příprava a krájení zeleniny, masa, příprava omáček (dresingů), příprava a následný úklid pracoviště., Praxe není podmínkou - zaučíme., Pracovní doba: 2 směny (pracovní doba PO - ČT 10:00 - 18:00 hod. a 15:00 - 23:00 hod., PÁ 10:00 - 18:00 a 18:00 - 2:00 hod.), , Zájemci se mohou dostavit na výběrové řízení na ÚP Milevsko dne 15. 3. 2018 ve 13:00 hod. 1. patro, zasedací místnost.. Pracoviště: Hüseyin tas - milevsko, Masarykova, č.p. 252, 399 01 Milevsko 1. Informace: Marie Koštěncová, +420 728 064 000.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků ODBORNÝ SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Máme zkušený tým skladníků, mezi které hledáme dalšího kolegu. Pokud se nebojíš pořádné práce a umíš zabrat, když je potřeba, tak tě rádi přivítáme mezi nás. Jednokolový osobní pohovor bude probíhat přímo v centrálním skladu v Čimelicích., , Náplň práce:, - Každodenní manipulace s břemeny 15 až 20 kg, (dlažba, koupelnová keramika, kuchyňské skříňky), - Balení a výdej zboží, práce se čtečkou, - Vykládky a nakládky kamionů, - Úklid skladu, , Požadujeme:, - Týmového ducha a ukončené vzdělání, - Vysoké pracovní nasazení a dochvilnost, - Vstřícnost a příjemné vystupování, - Spolehlivost a ochotu dodělat rozdělanou práci, - Znalosti v oboru vítány, - Dobrý zdravotní stav, , Nabízíme:, - Garantovaná nástupní mzda po dobu zaškolení 23 000,- Kč, - Po zapracování průměr ve skladu 28 000,- Kč, - Ohodnocení závislé na dosaženém osobním výkonu - (základní mzda + výkonnostní složka), - Práce ve 2 směnném provozu, - Zázemí české rodinné a prosperující firmy, - Úvodní zaškolení a pomocnou ruku od kolegů, - Systém zaměstnaneckých výhod, včetně příspěvku na stravné, - 5 týdnů dovolené, - PŘÍSPĚVEK NA DOPRAVU dle vzdálenosti - 400 až 1 200,- Kč, - Nástup možný ihned, , Pokud máš o nabízenou pozici zájem, pošli nám životopis spolu s motivačním dopisem na adresu personalistika@siko.cz a do předmětu zprávy, prosím napiš: "Odborný skladník Čimelice", abychom poznali, na jakou pozici a pobočku se nám hlásíš!, Do motivačního dopisu prosím připoj souhlas se zpracováním osobních údajů dle § 21 zákona 101/2000Sb. , Pokud tvá reakce nebude obsahovat životopis a motivační dopis, nebudeme moci zpátky reagovat.. Pracoviště: Siko koupelny a.s. čimelice, 398 04 Čimelice. Informace: Petra Nováková, +420 733 787 108.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 14 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČI DODÁVKY SK. B + E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: CIZ, Požadavky: , ŘP skup. B + E, trestní bezúhonnost, Náplň práce:, Mezinárodní přeprava po celé EU, přeprava zboží, nepravidelná pracovní doba občas i víkendy, odjezd z centrály okolo 6:00 hod., , Zájemci se mohou dostavit na výběrové řízení dne 5.4.2018 od 9:00 hod. na ÚP Písek, 5. patro, číslo dveří 601.. Pracoviště: Ms transport, s.r.o.- pracoviště topělecká, Topělecká, č.p. 376, 397 01 Písek 1. Informace: Michal Schwarz, +420 724 060 061.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 48. Poznámka: CIZ, Náplň práce:, - montáž kovových konstrukcí autosedaček., Pracovní doba: třísměnný provoz., Vhodné i pro absolventy., Požadujeme:, - zodpovědnost, pečlivost, manuální zručnost., Praxe v průsmyslovém odvětví výhodou., Nabízíme: , - příspěvek na stravování, příspěvěk na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu, odměna za doporučení zaměstnance, zázemí stabilní mezinárodní společenosti., První kontakt: pí. Tereza Novotná tel. 724 276 276, email: tereza.novotna@faurecia.com nebo i osobně, ale pouze po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Faurecia components písek, s.r.o., Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Tereza Novotná, +420 724 276 276.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lední revue v Milevsku.
44

OBRAZEM: Lední revue v Milevsku nadchla diváky

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi.
4

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

OBRAZEM: Senioři se bavili na plese

Písek - Tradiční seniorský ples se uskutečnil ve čtvrtek. O hudbu se postarala Veselá Trojka Pavla Kršky - trojice muzikantů známá ze Šlágr TV.

Obrazem: Představujeme nová miminka

Písecko - Vítáme nově narozená miminka a přejeme jim hodně štěstí do života.

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Dolní Dvořiště – Policejní hlídka vyrazila v pátek 23. března krátce po jedné hodině noční na místo, kde se podle oznámení někdo vloupal do bankomatu u budovy stomatologické kliniky číslo popisné 161.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT