Projekt F1 ve školách je celosvětová vzdělávací soutěž určená studentům středních škol ve věku 15 – 19 let. Jednotlivé týmy jsou sestaveny z řad studentů a mají za úkol vyrobit miniaturu modelu formule 1, testovat ji a následně s ní závodit v jednotlivých kolech.

Jedinečný projekt podporuje budoucí inženýry, vědce, techniky a obchodní manažery. Hlavním cílem je naučit studenty pracovat s předními konstrukčními a technologickými softwary (CAD a CAM systémy), umožňující lepší orientaci v technických oborech (fyzika, aerodynamika). Ty mají stále větší význam především z toho důvodu, že cesta od počítačového modelu k fyzickému produktu je dnes velmi aktuální. Dále se studenti učí porozumět designu, aerodynamice, fyzice, grafice, marketingu, finanční strategii a práci v týmu.

Soutěž zvyšuje zájem studentů o technické obory, podporuje střední technické školství a pomáhá firmám v ČR, které se v současné době potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil v těchto oborech. Strakonice a VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb reprezentovali studenti druhého a třetího ročníku oboru strojírenství se zaměřením na počítačovou grafiku a CNC techniku: Pavel Lojda ze třídy 2SB (konstruktér), Miroslav Kotrč (manažer týmu a konstruktér) a Jan Hermoch (výrobní technik), oba ze třídy 3SB a studentka oboru Obalová technika se zaměřením na grafiku a design Vivian Pavlíková ze třídy 3OT(grafička týmu).

Tým Miracle Engineers působí na strakonické škole druhým rokem a již v loňské sezoně 2015/2016 navázal svým titulem mistr ČR na bývalý tým ST Racing team, který jako první zástupce školy vyhrál v sezoně 2013/2014 mistrovský titul - a postoupil na světové finále do Spojených arabských emirátů. Tam v silné konkurenci obsadil celkové 22 místo.

V loňské sezoně si tým Miracle Engineers vybojoval jako mistr ČR postup na mistrovství světa, které se konalo v USA v Texasu. Členům týmu se ale bohužel nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků na pokrytí nákladů, spojených s účastí na světovém finále, a do Texasu tak neodcestoval.

Z loňských členů zůstal v Miracle Engineers pouze Miroslav Kotrč, který postavil nový tým a do národního finále jsme tak odjížděli v nové sestavě, ale s odhodláním obhájit titul mistrů ČR. "Po dvoudenním klání v Národním technickém muzeu v Praze jsme náš cíl splnili a do Strakonic jsme přivezli kromě ceny za nejlepší marketing i titul mistrů ČR. Naše škola VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice se tak stala jedinou školou v republice, která vyhrála v soutěži F1 ve školách třikrát titul mistrů ČR, a tým Miracle Engineers jediným týmem, kterému se podařilo titul obhájit," raduje se manažer týmu Miroslav Kotrč.

Vítězstvím si Strakoničtí vybojovali právo účasti na světovém finále, které se koná koncem září v Kuala Lumpuru. Zda česká vlajka zavlaje nad závodní dráhou v Malajsii, však není jisté. "Obracíme se na širokou veřejnost, podnikatele a majitele firem s žádostí o sponzorský finanční dar, který by nám umožnil splnit si náš cíl," apeluje manažer týmu.