Jak i náš list opakovaně uvedl, v roce 2001 vytáhl Essig s dalším kolegou více než deset kilogramů těžkou nádobu o průměru půl metru z jezera mezi Seebruckem a Chiemingem. Oklikami se pohár, z 80 procent zlatý a z 20 procent stříbrný, dostal k obchodníkovi ve Švýcarsku, který důvěřivým kupcům předestíral historku o „svatém grálu" a podvedl je o miliony. V rámci konkursního řízení s jeho firmami Joe H. vydražil „grál z Chiemsee" za 965 000 franků (kolem 795 000 eur), podle PNP mnohonásobek materiální ceny.
„Podle vlastních slov prý tak učinil ve víře, že pohár má keltský původ. Essig mu před dražbou několikrát volal, ujišťoval ho historickým významem věci a vyzýval, aby se aukce zúčastnil," popisuje list. „Na otázky novinářů, proč se neinformoval lépe, Joe H. neodpovídá. Podle nově zveřejněných pramenů měl být pohár zhotoven až v roce 1932 mnichovským zlatníkem pro SS (Deník rovněž informoval - pozn. red.)."
Po dražbě byl pohár utajeně přepraven do USA, kde jej majitel uchovává na neznámém místě u Houstonu. Joe H. dále Essiga žaluje za to, že ho podvedl i co do vlastnického práva, které, jak se ukázalo, nemá jen on…
PNP dodávají, že regionální historik Dr. Christian Soika z Traunsteinu po léta usiluje o to, aby byl pohár důkladně prozkoumán a pak veřejně vystaven co nejblíž místu nálezu - při jeho prodeji okres samozřejmě nemohl s privátními zájemci držet krok. „Na tom ale vlastník nebo vlastníci nemají nejmenší zájem, jim jde zjevně jen o to na pozoruhodném nálezu co nejvíc vydělat," končí list.

Minimální mzda 1500 eur?

Rakouská ministryně pro ženy Gabriele Heinisch-Hoseková v televizní debatě k Mezinárodnímu dnu žen apelovala na „morální zaměstnávání" – zaměstnavatel by neměl ženám platit méně jen proto, že jsou v požadavcích skromnější než mužští uchazeči, zaznamenaly linecké OÖN. Striktně odmítla lidovecký návrh na rychlejší srovnání důchodového věku žen a mužů. Podle ní polovina zaměstnankyň nemůže kvůli nemocem a nezaměstnanosti dodržet ani dnes danou hranici 60 let. Ostatně nevidí, proč by ženy měly jít do penze později, když pořád ještě vykonávají většinu neplacené práce.
Hoseková se velmi přimlouvala za zvýšení kolektivní minimální mzdy na 1500 eur. Profitovaly by z toho nejvíc právě ženy, protože jsou převážně zaměstnány v oborech, v nichž se dnes zčásti neplatí ani 1300 eur. Lidovci to odmítají, hospodářství by to ještě víc „znejistělo", konjunktura by byla utlumena a pracovní místa ohroženy, řekl generální sekretář ÖVP Gernot Blümel. Ten kromě jiného obhajoval rychlejší srovnání důchodového věku, protože kdo je déle zapojen do práce, víc si vydělá a bude mít i vyšší penzi.
Generální sekretář svazu hospodářství Peter Haubner (ÖVP) označil Hosekovou za „ministryni žen, úpadků a tvorby zmatků".

Brity oblíbený Linec

Renomovaný britský deník "The Guardian" zařadil Linec mezi Top 10 alternativních turistických cílů Evropy, píší OÖN. „Linec spojuje staroměstský šarm s rostoucí tvůrčí scénou a kdekoho překvapí svým razantním vývojem," zdůvodnili novináři volbu.
Jako hodné zážitku vyzdvihli především slavnost pouličního umění „Pflasterspektakel" 23.-25. července a Ars Electronica Festival 3.-7. září. „Nadto Britové chválí naše město za jeho hudební a uměleckou scénu, ohlížejí se zpět k roku 2009, kdy byl Linec Hlavním městem kultury, a připomínají, že od prosince 2014 nese titul UNESCO City of Media Arts," uvádějí OÖN.
Guardian vedle Lince zařadil mezi „menší města s nejživější kulturní scénou" mimo jiné také Gent, Lyon, Porto, Rotterdam a Göteborg.

Nezletilí běženci do rodin

V Bavorsku našli ubytování v pečovatelských rodinách první nezletilí migranti, kteří do Německa dorazili loni. V Norimberku byly čtyři děti bez rodičů přiděleny dvěma rodinám v regionu, uvedla PNP. Dalších sedm mladistvých cizinců by si takovou péči přálo.
O přijetí mladých uprchlíků projevilo zájem téměř 200 rodin. „Pouze 25 z nich splnilo ale nezbytné podmínky," sdělil vedoucí norimberské svěřenecké služby Benno Schlag.
Podobný individuální projekt svěřování dětí migrantů do rodin běží v Mnichově. Zdrženlivý je naopak Rosenheim. Tam jsou nezletilí běženci umístěni výhradně ve společném ubytování, kde se těmto často traumatizovaným mladým lidem dostává potřebné odborné pomoci.