První bedla dorostla a nakonec upadla, ale začátkem ledna vyrostl z půdy druhý exemplář. Minulý pátek se ukázal další chuchvaleček.

Houbař Herbert odhadl druh na bedlu vysokou, jedlou chutnou houbu, ale expert Walter Hanschitz-Jandl ze svazu ochrany přírody to vidí jinak – tipuje na bedlu červenající či krvavějící nebo třepivou, jejíž sběr už někteří nedoporučují, rozebírá list. K původu exemplářů u Weinbergerových poznamenává, že spory hub lze najít prakticky všude a větrem mohou být přeneseny i do bytů a květináčů. Možné prý také je, že spory už léta v půdě ležely, než začaly vytvářet plodnice.

Závislost neléčí odpovědně?

V Linci stojí před soudem 61letý praktický, tzv. domácí, lékař. Byl jedním z mála ve svém odborném zařazení, který v Horních Rakousích léčil drogově závislé pacienty. Po zostření pravidel substituční léčby v roce 2007 řada domácích lékařů odstoupila, protože si nechtěli zaplatit požadované doplnění vzdělání, ale dr. F. se o své nemocné staral dál. „Osm let mě pronásledovali, napište to," řekl k novinářům v soudní síni a pak přenechal obhajobu svému advokátovi, píše deník OÖN.

Obžaloba mu vytýká, že byl „lineckým dealerem". Předepsal v 67 případech látky nahrazující drogu, často prý bez požadované indikace. Předepisoval příliš velká balení, a co víc, pacienty nevyšetřoval, takže závislými jeho prostřednictvím se stali i lidé, kteří opiáty jen chtěli vyzkoušet, pokračuje list. Obviněný se hájí tím, že o jím předepsaných lécích věděli kolegové úřední lékaři. V mnoha případech pacientům ordinoval jen ty dávky, které už měli předtím předepsány třeba lékaři na klinice.

Soudní znalec a drogový expert Reinhard Haller uvedl, že v Rakousku mnoho lékařů nedodržuje mezinárodní standard substitučního ošetřování závislých na heroinu, předepisují příliš velké dávky nebo nedostatečně vyšetřují. Tak se opiáty jako substitol podle něho velmi lehce dostávají na černý trh. „Výsledkem je, že v relaci k počtu obyvatel máme téměř dvakrát víc obětí než v Německu," řekl. Podle něho činí tzv. iniciační dávka Substitolu 100 maximálně 300 miligramů. Obžalovaným předepisovaných 600 gramů je příliš mnoho a je non lege artis. „Stát podle něho nahrazuje ilegální drogu drogou legalizovanou," uvedl.

Dr. F. se nato zeptal jednoho ze svědků, co by dělal, kdyby mu byl předepsal jen 300 miligramů. „Byl bych si to dokoupil na černém trhu," řekl mladý muž.

Obviněnému hrozí až patnáct let vězení, dodávají OÖN.

Dětí trošku přibylo

Loni se v Horních Rakousích narodilo 13 602 dětí, o 0,4 procenta víc než předloni. Celostátní průměr byl plus půl procenta. Nejvíc porodů přibylo ve Vídni (+2,5 procenta) a v Solnohradsku (+1,2). Průměrný počet dětí na ženu byl loni 1,41. Jako nemanželské se narodilo v Horních Rakousích 43 procent dětí. Tato kvóta lehce klesla poprvé od devadesátých let.

Odmítli krev muslimů?

Islámská náboženská obec (IRG) v Linci plánovala akci dárcovství krve. Krevní centrála Červeného kříže ji ale odmítla s odůvodněním, že „dárcovské akce skupin lidí hlásících se k muslimské víře či pocházejících ze země s lidmi muslimského nebo tureckého původu zásadně nepřicházejí v úvahu z medicínských důvodů". Řekl to pro deník OÖN Murat Baser, předseda islámské obce.

„Museli jsme v minulosti bojovat s hepatitidou B v odebrané krvi – až čtyřicet procent se jí nedalo použít," uvádí Christian Gabriel, lékařský vedoucí krevní centrály v Linci. „Proto jsme asi před čtyřmi roky řekli, že nenecháme darovat krev žádný kulturní spolek, také ani srbský nebo chorvatský. Je to čistě medicínské rozhodnutí." Připomněl, že hepatitis B je rozšířen jižně od Slovinska, přičemž v Turecku je asi 3,5 milionu aktivních nositelů tohoto viru. „Když se ve Slovinsku objevili mutanti nákazy, vyvodili jsme zdravotní důsledky."

Moussa Diaf, mluvčí obce, uvedl, že zástupci  IRG byli v písemném kontaktu s jednou lékařkou dárcovské centrály. „Poslala nám články upozorňující na určité regiony Turecka a zdravotnické problémy, ale nedostali jsme žádné doklady o tom, že by byla prokázána ,nevhodná krev´ u Rakušanů s muslimským vyznáním nebo s tureckou mateřštinou. Nerozumím tomu, proč každý z nás jednotlivě může krev darovat, ale ne ve skupině."

Christian Gabriel vysvětluje, že zmíněná kolegyně se pokoušela IRG situaci vysvětlit. „Nepůjdeme do dárcovské akce, u níž předem víme, že budeme muset řadu konzerv vyhodit. Musím zásobování krví pro Horní Rakousy provádět tak bezpečně a efektivně, jak jen to je možné, a nemohu nevidět realitu," uzavřel.

Zmapují osud cenných houslí?Houslím na stopě

Jak jsme zaznamenali 4. února, norimberská nadace Franze Hofmanna a Sophie Hagemannové hledala s pomocí médií původní vlastníky možná nacisty uloupených cenných houslí slavného Giuseppe Guarneriho. Nyní se mu ozvala Martha Straussová, dcera žídovského obchodníka s hudebními nástroji Felixe Hildesheimera ze Speyeru, který housle  koupil v roce 1938. Krátce nato si vzal život a jeho ženě s dcerami se podařil útěk do USA.  Nadace doufá, že s pomocí již stoleté paní Straussové bude moci být osud houslí zmapován, píše PNP. Jejich cena by po zrestaurování mohla být v řádech statisíců eur.

Lehce zdraží nájem

Nájemné v Německo letos podle branže stoupne v průměru kolem tří procent, tedy zhruba jako loni. Důvody jsou mimo jiné stoupající poptávka a ubývání prázdných bytů. Nájemné poroste zejména ve velkoměstech. V Mnichově bylo loni v prvních třech čtvrtletích o 6,9 procenta vyšší než před rokem, v Berlíně o 6,6 procenta.

Valentýn u sousedů

I když je páteční sv. Valentýn 35 procentům Němců podle jejich vyjádření „šumafuk", jak zjistil institut veřejného mínění v Kolíně, 37 procent dotazovaných starších 16 let se jej chystá oslavit s o to větší fantazií. Favority zůstávají květiny a sladkosti, za které milující vydají průměrně 25 eur. Z řezaných květin připadne 61 procent výdajů na růže, kterých je ročně importováno kolem 1,2 miliardy (70 procent z Nizozemska). Na druhém místě obliby jsou tulipány (15 procent). Celkově květináři zaznamenají ve valentýnském týdnu obrat kolem 120 milionů eur.

PNP zaznamenala, že do oslav Valentýna se zapojila i církev, která svátek zamilovaných v roce 1969 vyškrtla z římského kalendáře. „Biskupství v Mohuči například pozvalo 20- 35leté ke ,speed-datingu´, k rychlému modernímu seznamování, aby dalo dohromady páry stejného vyznání," uvádí list.