Mladí lidé především ze střední a východní Evropy mají být osloveni přes sociální média instagram a snapchat. Koncept nové náborové značky Upper Space s doplňkem Austria v drobném písmu míří na dvanáct cílových států, mezi nimi Maďarsko, Česko, Bulharsko, Polsko a Itálii. „Mladí lidé mají dostat studijní místa především v matematice, informatice, přírodních vědách a na technice (předměty tzv. MINT), tady studovat a pak také tady zůstat a pracovat,“ míní Strugl.

Univerzitní krajina má být internacionálnější. Různost národností posluchačů je ve vzdělávání základem úspěchu univerzit jako Stanford nebo Princeton, ale také v Asii, rozvíjí vícehejtman. Přičemž Rakousko nechce oslovovat všechny zahraniční zájemce současně, ale míří vědomě na mladé lidi ze středních vrstev střední a východní Evropy, které „tady“ (rozuměj tedy v Rakousku - pozn. Deníku) chtějí něčeho dosáhnout.

Linecký list pokračuje, že po online-kampani se mají o získané mladé lidi starat vysoké školy a vytvářet jim kontakty ke vstupu do ekonomiky. Heslem projektu je "live, learn, work", tedy žít, učit se, pracovat. Mladé mají v této cestě podporovat tzv. Study Angels. OÖN uzavírají, že Horní Rakousy mají velkou potřebu dalších akademiků a odborníků z MINT-oborů a nemohou ji uspokojit vlastními studenty.

Policie na elektrokolech

Od jara 2019 dostane linecká městská stráž pět e-kol. Ta budou k dispozici i jiným pracovníkům magistrátu. Projekt je zatím vyhlášen na jeden rok. Po zkušebním provozu rozhodne vedení města, zda „flotilu“ elektrických kol rozšíří. Prvních pět bicyků nebude kupovat, ale pronajme si je. Firma se postará o pojištění, servis a opravy. Kola jsou vybavena navigacemi GPS. V Keplerově univerzitě je zkouší už od června 2017.

Prostitutky vyprávějí…

Logo linecké výstavy.Zdroj: Deník/repro

Výstava s názvem „Prostitutky/sexuální pracovnice vyprávějí“ bude zahájena v pondělí 10. září v 18 hodin v linecké Věži vědy, píší OÖN. Z deníků prostitutek bude číst herečka Julia Ribbecková.

Kolem tématu je mnoho strachů, mnoho nevysloveného a mnoho otázek, uvádí list. Zákonné a sociální vytěsňování, diskriminace, stigmatizování a kriminalizace sexuálním pracovnicím a pracovníkům takřka znemožńují mluvit o své situaci a problémech otevřeně. O opravdových životních a pracovních podmínkách lidí, kteří v Rakousku v této sféře pracují, nejsou skoro žádné věcné informace, málokdy se o nich alespoň výběrově diskutuje. Prostitutky a jejich situace jsou stále většinově ignorovány nebo redukovány na status obětí, což ještě víc omezuje jejich svobodu jednání. Projektem ve Věži vědy chce poradenské středisko LENA nabídnout příležitost k reflexi a možnému odbourání klišé o tomto tématu, pokračují OÖN.

Výstava potrvá od úterý 11. září do úterý 2. října denně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin. Vstup je volný. Více na www.vhs.linz.at. Na snímku je logo akce.

Smrt českého alpinisty

Místo nehody.Zdroj: Deník/repro

Dva čeští horolezci se ve středu dopoledne vydali ke středně obtížné „C“-lezecké cestě Gamsblick, která vede na vrchol Trawengu (1981).

„Chtěli vychutnat pestrý horský den na štýrském Tauplitzalmu,“ píší OÖN. Na patě výstupu oblékli předpisově lezeckou sadu, nasadili přilby a začali stoupat. „Byli jen chvilku na cestě, když jeden z nich uklouzl a spadl několik metrů. K nehodě došlo v příčném úseku, ještě před těžkými stěnami. Co k pádu vedlo, nemůžeme přesně zjistit,“ říká v deníku Christoph Peer, velitel horské služby v Tauplitzu. „Ačkoliv vrtulník C14 a tři záchranáři byli na místě během pár minut, nebylo muži pomoci – podlehl těžkým zraněním,“ uzavírá list.

Začátek lezecké cesty Gamsblick je u jeskyně na levém okraji snímku.

Našli Einsteinův dopis

V archivu židovské obce v Mnichově objevila odborná pracovnice podle všecho dopis od Alberta Einsteina (1879-1955), napsala 6. září PNP. „Dopis byl podepsaný A. Einstein, to kolegyni okamžitě elektrizovalo,“ řekla vedoucí kulturního oddělení kulturní obce izraelitské (KG) Ellen Presserová. PNP rozepisuje, že podle rozsáhlých rešerší Presserové a jejích kolegů z Židovského muzea se jedná o Einsteinovo blahopřání židovskému vědci Juliu Hirschovi. „Originál, který Hirsch tehdy v roce 1932 ke svým padesátinám dostal, se nachází podle Presserových informací v Institutu Leo Baecka v New Yorku. Mnichovský nález je průpisem, který tehdy musel zůstat Einsteinovi. Jak se dostal do archivu, je zcela nejasné,“ konstatuje list.