VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé v Bavorsku integrují azylanty vzděláváním

PROLEZLI. Většinou krokem projížděl nadrozměrný náklad ve středu do pasovského přístavu. Dvě vozidla táhla chladicí komoru o délce 57,70 metru, šíři 6,80 a výšce 6,75 metru. Vážila 299 tun. Mistrovskou zkouškou byl průjezd tímto místem v Neuburgu.

21.8.2014
SDÍLEJ:

Vešli se myší dírou. Foto: Deník/repro PNP

Běženci do školních tříd

V 65 místech Bavorska se budou od začátku školního roku vzdělávat děti azylantů ve věku 17 až 21 let, výjimečně až 25, ve speciálních třídách. Vláda si od toho slibuje také příspěvek k vyřešení nedostatku odborných pracovních sil v zemi, píše deník PNP.

Podle ministerstva školství navštěvovalo v loňském školním roce takové třídy ve 39 místech asi 1800 běženců. Letos byl počet škol rozšířen a systém by měl zachytit na 3000 žáků.

Mladí azylanti v bavorské škole.Dvě takové třídy pro 35 dětí má také učiliště ve Vilshofenu. Patnáct hodin v týdnu se učí německy, osmnáct hodin pracovní předměty. Závazný učební plán není, ministertstvo dalo školám volnou ruku. Těžištěm výuky ale má být matematika. Kromě toho se učí sociální nauka, etika, zpracování dat a vlastivěda. Zájem projevilo mladých 70 běženců – se zcela odlišnými základy, od analfabetů po absolventy vysokých škol.

„Žáci se relativně rychle naučí rozumět a mluvit německy, ale problém mají se psaním," říká učitel Michael Zink. Podle něho jsou správně motivováni. „Dobrovolně se učí i v pátek odpoledne čtyři hodiny němčinu nebo navštěvují prázdninový kurs. Bez fundovaných znalostí jazyka by měli sotva šanci na získání vzdělání."

Projekt vyvolal zájem i u firem. Žáci například mohou výrobní praxi poznat během čtrnáctidenních stáží a podniky jim to ochotně umožňují. Podle Zinka je výhodou, že praktika jsou součástí výuky azylantů a nemusejí být zvlášť povolována. Až případné učení se vlastnímu řemeslu by podléhalo souhlasu cizineckých orgánů.

Učiliště ve Pfarrkirchenu se v projektu koncentruje na obory, v nichž je nedostatek pracovních sil, například na stavebnictví a pekařinu. Loni měla „uprchlická" třída 17 žáků. I tady ředitel Walter Karlstetter chválí jejich motivaci i docházku. V příštím roce budou frekventanti pokračovat dalším ročníkem a pro nové zájemce opět otevřou vstupní třídu.

Také v Deggendorfu mají se vzděláváním 18 mladých běženců dobré zkušenosti. „Někteří žácvi už získali učební místo," chválí učitel Josef Wagner. Těžiště zdejší výuky je v elektrotechnice a autoopravárenství, oblasti dřeva a barvy, ale také obchod.

Co začalo ve školním roce 2010/2011 v Norimberku jako pilotní projekt, má nyní pokračovat jen v Dolním Bavorsku v jedenácti školách otevřením prvních tříd a v osmi už s druhým ročníkem, uzavírá PNP.

Tisíce azylantů

Od ledna do července požádalo o pobyt v Rakousku 10 042 běženců, méně než loni za stejnou dobu (10 537). V červenci ale přibylo 2142 žádostí, téměř o pětinu víc než v minulém roce, a pro celý letošní rok ministerstvo vnitra počítá s nárůstem o 27 procent – na 22 000. Pořád to ale ještě zůstává daleko třeba za rokem 2002, kdy do Rakouska přicestovalo 39 354 uprchlíků. Nejméně jich naopak bylo v roce 1993 – jen 4744, píše deník OÖN a dodává: Nůžky se dál rozevírají – jen v pondělí a v úterý přibylo 258 žádostí o azyl, ale spolkové země nabídly k jejich ubytování jen 53 nových míst…

Baumax s problémy?

Řetězec bauMax v minulém roce podle deníku Volksblatt prohloubil svou ztrátu v Čechách z 11 na 16,8 milionu eur. List se odvolává na aktuální výroční zprávu firmy. Má jít o čtvrtý rok ve ztrátě za sebou. Obrat klesl o 11 procent na 139,1 milionu eur. Výpovědi nebo zavírání filiálek ale nejsou na pořadu dne, cituje deník vedoucího marketingu bauMax v ČR a na Slovensku Miroslava Chmelaře. Naopak je na podzim plánováno otevření online shopu,  od něhož se očekávají nové impulsy. Restrukturalizace bude pokračovat.

bauMax provozuje v Čechách 24 prodejen se zhruba 1300 zaměstnanci. „Z Chorvatska, Rumunska, Bulharska a Turecka se řetězec stáhne," dodává list.

Dražší Rakousko

Potraviny jsou v Rakousku nyní v průměru o téměř čtvrtinu dražší – o 23,7 procenta - než v Německu, píše deník OÖN s odvoláním na cenový monitor Zaměstnanecké komory, která srovnávala 40 druhů dražších potravin vždy v osmi supermarketech a osmi diskontech ve Vídni a v Berlíně. Nákupní koš, který stál ve Vídni 87,77 eura, měl v Berlíně cenu jen 70,97 eura. Zatím co v srpnovém srovnání ve Vídni zdražil o 1,55 eura, v Berlíně zlevnil o 3,67 eura.

List přináší několik ukázek ((první cena Berlín, druhá Vídeň): vejce 0,10/0,20, rajčata (1 kg) 0,94/1,76, mouka (1 kg) 0,35/0,55, minerálka (1 l) 0,13/0,19, pizza Margherita 2,27/3,29, cukr (1 kg) 0,86/1,19, karotka (1 kg) 0,79/1,01.

Připraví babičku o radost?Není míru na balkoně

Soud v Altöttingu v úterý pokračoval v projednávání sporu mezi družstvem vlastníků dvou obytných bloků a spoluvlastnicí jednoho bytu mimo jiné o květinový záhonek na terase, který si žena opatruje už přes 40 let (Deník informoval). Protože v žalobě jde také o neshody kolem vytápění a o plíseň v bytě, chce soudkyně k dosud předloženým posudkům stran nechat vypracovat ještě dva znalecké posudky, ačkoliv dům už má topení nové a znalci tedy budou posuzovat něco, co neexistuje, píše PNP.

Dodává, že tento postup ovšem věc značně prodražuje. Sporná hodnota je nyní už 120 000 eur, z nichž záhonek představuje „jen" 5000, ale další posudky náklady řízení ještě zvýší. Pokud družstvo prohraje, bude muset platit. „Záhonkářka" je naopak proti případné porážce zajištěna pojištěním právní odpovědnosti…

Zemřela nejstarší Bavorka

Ve věku 111 let a půl roku zemřela nejstarší občanka Bavorska Margarete Ottmannová z Neukirchenu v okrese Amberg-Sulzbach. Byla třetí nejstarší občankou Německa. Zanechala dva syny, sedm vnoučat a sedm pravnoučat. Narodila se v Horním Slezsku a byla zahradnicí. V únoru 1945 utekla s dětmi do Neukirchenu, kde jí v roce 1960 zemřel manžel. „Tajemství své mobility ve vysokém věku vysvětlila tím, že každý den ujde minimálně 500 kroků a zkouší si všechno udělat sama."

Autor: Vladimír Majer

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Dělník energ.zařízení - zauhlovač, odstruskovač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Schopnost obsluhovat točivé a dopravníkové zařízení, fyzická zdatnost.. Pracoviště: Teplárna písek a.s., U Smrkovické silnice, č.p. 2263, 397 01 Písek 1. Informace: Milena Hauserová, +420 382 730 101.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 71. Poznámka: Kompletace a výroba automobilových sedaček a komponentů. Práce na montážních linkách, svářecích automatech apod., Nabízíme: příplatky, prémie, příspevek na ubytování stravování, možnost čerpání záloh na mzdu, Kontakt: tel. 775 994 844, email: stamont-pisek@seznam.cz, osobně v kanceláři:Pražská 489, Písek od 9 do 12 hod. po tel. domluvě. Pracoviště: Stamont-metal international, spol. s r. o.- faurecia components písek, s. r. o., Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Radek Šedivý, +420 775 994 844.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 85 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK - SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - roznášení obědů, Pracovní doba: 1 směna zkrácený úvazek pondělí-pátek 10:00 - 14:00 hod. , - pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti , - praxe v oboru výhodou, - vhodné i pro absolventy, Nabízíme: stravu zdarma , První kontakt: Mgr. Jan Andrlík tel. 778 010 289, nebo email: info@profi-dera.cz. Pracoviště: Profi-dera s.r.o. - restaurace na zvíkově, Žižkova třída, č.p. 492, 397 01 Písek 1. Informace: Jan Andrlík, +420 778 010 289.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 12 200 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) POMOCNÁ/Ý KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba pružná dle potřeby zaměstnavatele /možnost navázání na hromadnou dopravu/. Pracoviště: Hotel pecka s.r.o., 398 51 Sepekov. Informace: Milan Pecka, +420 603 814 979.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biatlonistka Gabriela Koukalová.

Exkluzivní rozhovor s Gábinou Koukalovou: Konečně se můžu nadechnout

Ilustrační foto

U Pasek někdo střelil srnce v době hájení. Pytláka hledá policie

Strakonice deklasovaly Milevsko, ve finále je čeká Český Krumlov

Strakonice - Nejvyšší soutěž na českém jihu našla druhého finalistu play off. Po Českém Krumlovu, kterému stačily v semifinále dva zápasy proti Veselí nad Lužnicí, se protlačil přes třetí bitvu s Milevskem také vítěz základní části, tým Strakonic.

V Bošovicích budou k vidění koně ve stáji i při tréninku na dostihy

Bošovice - Tradiční den otevřených dveří v dostihovém středisku Luka racing v Bošovicích u Písku se uskuteční v sobotu 24. března od 10 do 15 hodin.

Děti potěšily návštěvou i dárky seniory v diakonii

Písek - Už podruhé pomohl Rotary klub Písek seniorům v Diakonii ČCE – středisko Blanka v Písku.

Naboural auto v Kollárově ulici a ujel

Písek - Policie hledá svědky dopravní nehody, ke které došlo během noci z neděle na pondělí v Písku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT