VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé v Bavorsku integrují azylanty vzděláváním

PROLEZLI. Většinou krokem projížděl nadrozměrný náklad ve středu do pasovského přístavu. Dvě vozidla táhla chladicí komoru o délce 57,70 metru, šíři 6,80 a výšce 6,75 metru. Vážila 299 tun. Mistrovskou zkouškou byl průjezd tímto místem v Neuburgu.

21.8.2014
SDÍLEJ:

Vešli se myší dírou. Foto: Deník/repro PNP

Běženci do školních tříd

V 65 místech Bavorska se budou od začátku školního roku vzdělávat děti azylantů ve věku 17 až 21 let, výjimečně až 25, ve speciálních třídách. Vláda si od toho slibuje také příspěvek k vyřešení nedostatku odborných pracovních sil v zemi, píše deník PNP.

Podle ministerstva školství navštěvovalo v loňském školním roce takové třídy ve 39 místech asi 1800 běženců. Letos byl počet škol rozšířen a systém by měl zachytit na 3000 žáků.

Mladí azylanti v bavorské škole.Dvě takové třídy pro 35 dětí má také učiliště ve Vilshofenu. Patnáct hodin v týdnu se učí německy, osmnáct hodin pracovní předměty. Závazný učební plán není, ministertstvo dalo školám volnou ruku. Těžištěm výuky ale má být matematika. Kromě toho se učí sociální nauka, etika, zpracování dat a vlastivěda. Zájem projevilo mladých 70 běženců – se zcela odlišnými základy, od analfabetů po absolventy vysokých škol.

„Žáci se relativně rychle naučí rozumět a mluvit německy, ale problém mají se psaním," říká učitel Michael Zink. Podle něho jsou správně motivováni. „Dobrovolně se učí i v pátek odpoledne čtyři hodiny němčinu nebo navštěvují prázdninový kurs. Bez fundovaných znalostí jazyka by měli sotva šanci na získání vzdělání."

Projekt vyvolal zájem i u firem. Žáci například mohou výrobní praxi poznat během čtrnáctidenních stáží a podniky jim to ochotně umožňují. Podle Zinka je výhodou, že praktika jsou součástí výuky azylantů a nemusejí být zvlášť povolována. Až případné učení se vlastnímu řemeslu by podléhalo souhlasu cizineckých orgánů.

Učiliště ve Pfarrkirchenu se v projektu koncentruje na obory, v nichž je nedostatek pracovních sil, například na stavebnictví a pekařinu. Loni měla „uprchlická" třída 17 žáků. I tady ředitel Walter Karlstetter chválí jejich motivaci i docházku. V příštím roce budou frekventanti pokračovat dalším ročníkem a pro nové zájemce opět otevřou vstupní třídu.

Také v Deggendorfu mají se vzděláváním 18 mladých běženců dobré zkušenosti. „Někteří žácvi už získali učební místo," chválí učitel Josef Wagner. Těžiště zdejší výuky je v elektrotechnice a autoopravárenství, oblasti dřeva a barvy, ale také obchod.

Co začalo ve školním roce 2010/2011 v Norimberku jako pilotní projekt, má nyní pokračovat jen v Dolním Bavorsku v jedenácti školách otevřením prvních tříd a v osmi už s druhým ročníkem, uzavírá PNP.

Tisíce azylantů

Od ledna do července požádalo o pobyt v Rakousku 10 042 běženců, méně než loni za stejnou dobu (10 537). V červenci ale přibylo 2142 žádostí, téměř o pětinu víc než v minulém roce, a pro celý letošní rok ministerstvo vnitra počítá s nárůstem o 27 procent – na 22 000. Pořád to ale ještě zůstává daleko třeba za rokem 2002, kdy do Rakouska přicestovalo 39 354 uprchlíků. Nejméně jich naopak bylo v roce 1993 – jen 4744, píše deník OÖN a dodává: Nůžky se dál rozevírají – jen v pondělí a v úterý přibylo 258 žádostí o azyl, ale spolkové země nabídly k jejich ubytování jen 53 nových míst…

Baumax s problémy?

Řetězec bauMax v minulém roce podle deníku Volksblatt prohloubil svou ztrátu v Čechách z 11 na 16,8 milionu eur. List se odvolává na aktuální výroční zprávu firmy. Má jít o čtvrtý rok ve ztrátě za sebou. Obrat klesl o 11 procent na 139,1 milionu eur. Výpovědi nebo zavírání filiálek ale nejsou na pořadu dne, cituje deník vedoucího marketingu bauMax v ČR a na Slovensku Miroslava Chmelaře. Naopak je na podzim plánováno otevření online shopu,  od něhož se očekávají nové impulsy. Restrukturalizace bude pokračovat.

bauMax provozuje v Čechách 24 prodejen se zhruba 1300 zaměstnanci. „Z Chorvatska, Rumunska, Bulharska a Turecka se řetězec stáhne," dodává list.

Dražší Rakousko

Potraviny jsou v Rakousku nyní v průměru o téměř čtvrtinu dražší – o 23,7 procenta - než v Německu, píše deník OÖN s odvoláním na cenový monitor Zaměstnanecké komory, která srovnávala 40 druhů dražších potravin vždy v osmi supermarketech a osmi diskontech ve Vídni a v Berlíně. Nákupní koš, který stál ve Vídni 87,77 eura, měl v Berlíně cenu jen 70,97 eura. Zatím co v srpnovém srovnání ve Vídni zdražil o 1,55 eura, v Berlíně zlevnil o 3,67 eura.

List přináší několik ukázek ((první cena Berlín, druhá Vídeň): vejce 0,10/0,20, rajčata (1 kg) 0,94/1,76, mouka (1 kg) 0,35/0,55, minerálka (1 l) 0,13/0,19, pizza Margherita 2,27/3,29, cukr (1 kg) 0,86/1,19, karotka (1 kg) 0,79/1,01.

Připraví babičku o radost?Není míru na balkoně

Soud v Altöttingu v úterý pokračoval v projednávání sporu mezi družstvem vlastníků dvou obytných bloků a spoluvlastnicí jednoho bytu mimo jiné o květinový záhonek na terase, který si žena opatruje už přes 40 let (Deník informoval). Protože v žalobě jde také o neshody kolem vytápění a o plíseň v bytě, chce soudkyně k dosud předloženým posudkům stran nechat vypracovat ještě dva znalecké posudky, ačkoliv dům už má topení nové a znalci tedy budou posuzovat něco, co neexistuje, píše PNP.

Dodává, že tento postup ovšem věc značně prodražuje. Sporná hodnota je nyní už 120 000 eur, z nichž záhonek představuje „jen" 5000, ale další posudky náklady řízení ještě zvýší. Pokud družstvo prohraje, bude muset platit. „Záhonkářka" je naopak proti případné porážce zajištěna pojištěním právní odpovědnosti…

Zemřela nejstarší Bavorka

Ve věku 111 let a půl roku zemřela nejstarší občanka Bavorska Margarete Ottmannová z Neukirchenu v okrese Amberg-Sulzbach. Byla třetí nejstarší občankou Německa. Zanechala dva syny, sedm vnoučat a sedm pravnoučat. Narodila se v Horním Slezsku a byla zahradnicí. V únoru 1945 utekla s dětmi do Neukirchenu, kde jí v roce 1960 zemřel manžel. „Tajemství své mobility ve vysokém věku vysvětlila tím, že každý den ujde minimálně 500 kroků a zkouší si všechno udělat sama."

Autor: Vladimír Majer

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 75 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ SKUPINY B. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝHRADNĚ PRO OZP !!, - zkrácený úvazek - 4 hod/den , - pracovní doba: 5 - 9 hod. nebo dle dohody, řidičské oprávnění skupiny B, Kontakt: Jiří Motl tel. 722 250 287. Pracoviště: Jiří motl - provozovna žižkova tř., Žižkova třída, č.p. 376, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Motl, +420 722 250 287.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 13 000 Kč

Pomocní skladníci SKLADNÍK/ŘIDIČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYHRAZENO PRO OZP!!! (držitele ČID 1. st. nebo 2.st.), - vzhledem k charakteru práce je pozice vhodnější pro muže, - požadujeme: ŘP sk. B podmínkou, - pracovní doba: jednosměnný provoz (6:00 - 11:30.), 1x za 14 dní sobota. Pracoviště: Ing. stanislav malík-prodejna, Leoše Janáčka, č.p. 41, 397 01 Písek 1. Informace: Stanislav Malík, +420 721 845 837.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 12 200 Kč

Výrobci cukrovinek POMOCNÁ SÍLA V CUKRÁŘSKÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CIZ, Pracovní doba: 1směna v době od 4:00 do 12:30 hod., Požadujeme: vyučení v oboru výhodou, praxe v oboru výhodou, manuální zručnost, dobrý zdravotní stav.. Pracoviště: Emil gaigher s.r.o.- provozovna, Tyršova, č.p. 644, 397 01 Písek 1. Informace: Matěj Kužel, +420 382 215 045.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyhrazeno pro OZP!, - prodej potravin a zahrádkářských potřeb, Pracovní doba: zkrácený úvazek 30 hod. týdně, 2 směny (provozní doba 7.00-17.30) + stříd. So, První kontakt pouze na tel. - domluvit si schůzku. Pracoviště: Ing. stanislav malík-prodejna, Leoše Janáčka, č.p. 41, 397 01 Písek 1. Informace: Stanislav Malík, +420 721 845 837.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pomník Jana Žižky a legionářů na Mírovém náměstí v Písku.

K výročí bitvy u Zborova chystají pietní akt

Náves s kostelem sv. Brixí v Dobevi.

Oslaví výročí a přivítají rodáky

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Svatý Jan Nepomucký z Červeného Újezdce už patří Prácheňskému muzeu

Vlastec - Dřevěnou plastiku svatého Jana Nepomuckého, která byla původně ve výklenkové kapličce v Červeném Újezdci, místní části Vlastce, darovala obec na konci května Prácheňskému muzeu v Písku.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Oslavy 120. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Líšnici

Líšnice - Oslava 120. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Líšnici se uskutečnila v sobotu 16. června za účasti nejen místních hasičů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT