VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé tají, komu propůjčili občanství za zásluhy

SVÉPOMOC. Po vzoru jiných evropských měst vzniklo v hornorakouském Welsu místo, kde se lidé scházejí k opravě svých oblíbených přístrojů, místo aby je vyhodili a koupili si nové. V "Repair-Cafe" najdou odborníky, kteří jim rádi poradí a pomohou, píše deník OÖN. Středisko založili vyučený elektrikář Georg Brandstetter a Brigitte Wimmerová a hledají ke spolupráci na dobrovolném základě další lidi speciálních znalostí, šikovné řemeslníky a praktiky. Setkání svolali na středu 27. srpna od 19 hodin. V případě zájmu by se repair-cafe stalo stálým zařízením.

20.8.2014
SDÍLEJ:

Užitečné dostaveníčko kutilů. Foto: Deník/repro

Jak se stát rychle občanem Rakouska

Poslanci za Svobodné chtěli od rakouské ministryně vnitra Johanny Mikl-Leitnerové slyšet jména 59 prominentů, kterým bylo v červnu propůjčeno  rakouské občanství. Ministryně to ale odmítla s poukazem na ochranu dat a úřední tajemství. Podle deníku OÖN jde například o původně polskou jachtařku Jolantu Ogarovou a arménského vzpěrače Sargise Martirosjana.  Přitom novela zákona o občanství měla přinést víc transparence do propůjčování občanství „z mimořádných důvodů".

Přinejmenším u sportovců jistě podle kritiků ale nemůže jít o úřední tajemství – veřejnosti už jsou jako „Rakušané" známi z výkonů nejen Ogarová a Martirosjan, ale i dalších 19 špičkových sportovců, kteří v červnu občanství dostali. Podobně veřejnost ví  například i o vědci Haimu Hararim, generálním řediteli Lidlu Christianu Karnathovi, herci Gideonu Singerovi a dirigentovi Andrési Orozco Estradovi, píše linecký list.

Vysvětluje, že na rozdíl od obvyklých žadatelů o občanství platí u osob, které „již odvedly nebo od nichž se očekávají mimořádné výkony ve zvláštním zájmu republiky", zrychlené řízení. Běžní žadatelé z Evropské unie a dobře integrovaní cizinci mohou požádat o občanství nejdříve po šesti letech pobytu v zemi, lidé ze zemí mimo unii po deseti letech. Jejich počet i tak stoupá – letos v prvním pololetí o 2,7 procenta na 3814 lidí. Loni bylo propůjčeno 5331 občanství.

Ohrožení školáci

Nejméně nehod na cestě do školy a z ní mají v Rakousku děti z prvních tříd. U druháků se jejich počet zdvojnásobuje a vůbec nejohroženější jsou jedenáctiletí. Vyplývá to ze studie výboru pro prevenci  nehod dětí, která analyzovala úrazy školáků od šesti do patnácti let v letech 2009 a 2012. V tomto rozmezí mělo na cestě do školy nehodu 80 šestiletých a připadlo na ně tak 5,4 procenta všech nehod. „Druháci" figurovali v 9,1 procenta, jedenáctiletí „obstarali" téměř pětinu karambolů. „Podle odborníků je hlavní příčinou to, že tyto děti už po složení zkoušky mohou sami jezdit na kole, ale ještě mají málo rutiny,"  uvádějí linecké OÖN.

U 15letých přibývá ještě jeden zdroj nebezpečí – moped. To potvrzují i čísla z Horních Rakous, kde loni v této věkové kategorii došlo k 25 nehodám, ale v kategorii šestiletých jen k pěti. Celkově počet nehod na školních cestách v této zemi meziročně poklesl z 97 na 76. V celém Rakousku loni muselo 502 dětí po 466 nehodách do nemocnic.

„Na opatření ke zvýšení dopravní bezpečnosti v začátku školního roku uvolňuje zemská vláda čtvrt milionu eur," pokračuje list. Stát například přispívá obcím na instalaci tabulí s elektrickými údaji o měření rychlosti před školami.

Proces „o hovínko"

Rakouský nejvyšší soud řekl poslední slovo ke kuriózní žalobě o náhradu škody, zaznamenaly OÖN. 69letá cestující uklouzla v odbavovací hale vídeňského letiště Schwechat na psím exkrementu a zlomila si kotník. Zažalovala správu letiště o náhradu škody s tím, že nesplnila svou povinnost pravidelného čistění, ale neuspěla u žádné ze tří soudních instancí. Ty jsou přesvědčeny, že správa letiště není k žalobě pasivně legitimována. Pasažérka uzavřela koupí letenky přepravní smlouvu s leteckou společností. Letiště, které jí dává k dispozici svou infrastrukturu, a úklidová firma jsou jen „pomocnými osobami" k plnění povinností letecké společnosti. Ta garantuje svým smluvním partnerům bezpečné užití areálu letiště a je odpovědná i za případné nesplnění povinností těchto pomocníků.

Linec „letí"

Linec zaznamenal v červenci 81 034 přenocování. Je to o 1,1 procenta víc než loni a nejlepší měsíc vůbec v historii městského svazu turistiky, píše deník Volksblatt. Silně k tomu přispěli především hosté z jiných částí Rakouska, kterých přijelo oproti červenci 2013 o 12,2 procenta víc – celkem 29 840.

Manfred Grubauer, šéf Linz Tourismus, připisuje tento úspěch především letnímu provozu Divadla hudby a Brucknerhausu, přílivu turistů ze Švýcarska a mnoha cestujícím, kteří přijíždějí lodí nebo na kolech. V nárůstu vidí potvrzení správnosti zvoleného marketingu, který u turistů zvyšuje „chuť na Linec".

S mýtem ztratí 51,8 milionu

Bude-li zavedeno chystané mýto pro osobní auta na německých silnicích, obchod v bavorském příhraničí by mohl s očekávaným odlivem českých zákazníků tratit 51,8 milionu eur. Konstatuje to studie Průmyslové a obchodní komory (IHK) pro Horní Falc a Kelheim. Mínus odpovídá poklesu obratu o 38 procent.

Studie vyšla z šetření nákupních a volnočasových zvyků českých zákazníků z okresů Cheb, Domažlice, Klatovy a Plzeň. Podle IHK bylo po telefonu osloveno 500 domácností a lidé ve 300 důležitých obchodních a turistických místech. Horní Falc a západní Čechy mají společnou hranici v délce 200 kilometrů.

Jen v okrese Cham by ztráta na obratu mohla být až 20 milionů eur. To odpovídá roční tržbě asi čtyř velkých supermarketů. Číslo nezahrnuje ztráty turistických zařízení a gastronomie.

Podle ředitele IHK Jürgena Helmese by mýto mělo negativní dopad na celou ekonomiku příhraničí, píše deník PNP. Komora vyhodnocuje už zhruba půl roku také „nákupní proudy" mezi Dolním Bavorskem a Horními Rakousy, chování rakouských zákazníků v oblastech Pasov, Deggendorf,  Pfarrkirchen, Eggenfelden a Simbach. Těží z informací převážně maloprodejců v blízkosti hranic.

V této části země by dopady výpadku turistů mohly být ještě citelnější. Kupní síla Čechů, tedy to, za kolik mohou za rok nakoupit,  je totiž podle studie průměrně jen 3110 eur, ale v Rakousku 6642 a ve Švýcarsku 9980 eur.

Spolkové ministerstvo dopravy počítá s ročním příjmem z mýta osobních aut ve výši 600 milionů eur. „Ve srovnání s celoněmeckým poklesem obratu způsobeném úbytkem přeshraničního turistického ruchu by mýto mohlo být ale ztrátovým ,obchodem´," odhaduje  Helmes.

Ekonomická expertka SPD ve Weidenu a poslankyně zemského sněmu Anette Karlová hovoří o „zničujících dopadech" mýta na hospodářství v bavorsko-českém příhraničí. Plány označuje za jed proti dosud pozitivnímu vývoji obchodních vztahů mezi těmito sousedy.  „Mýto nadproporčně zatěžuje maloobchod, gastronomii a turistická zařízení v našem pohraničí a ve strukturálně slabší části Bavorska," říká. Plánované „vstupné do Německa" je navíc „protikladem dobrého sousedství, na které jsme zde v naší vlasti na bavorsko-české hranici už pětadvacet let právem hrdí", dodává.

Známky jako úplatek

45letý ředitel stavební firmy z okresu Berchtesgaden koupil v prosinci 2008 deset rakouských ročních dálničních známek po 73,80 eura. Minimálně tři zaslal s vánočními blahopřáními třem zaměstnancům stavebního úřadu v Traunsteinu – dvěma architektkám a jednomu technikovi. Ti mu je vrátili, ale mnohem později se to náhodně provalilo a ředitel byl obviněn z nedovoleného poskytování výhod. Čin by byl letos v prosinci promlčen, ale takto podnikatel stanul před soudem.

Jeho obhájce líčil rány osudu a dluhy, které jeho mandanta pronásledovaly, a zdůrazňoval také, že dotyční úředníci neměli nic společného s přidělováním zakázek. Podle soudce šlo ale o poskytování materiálních výhod se spekulací s dobrou spoluprací.  „Musí být v zájmu nás všech, aby nevznikalo ani zdání úplatnosti," řekl. Obhájce argumentoval tím, že jeho mandant zaslal známky s vánoční poštou a tedy vysoce oficiálně, a kdyby chtěl uplácet, udělal by to tajně.

Soudce nakonec řediteli uložil peněžitý trest 900 eur a slevil tak značně z původního trestního příkazu, který zněl na 3500 eur, píše PNP. Uzavřel, že obviněný si nejspíš moc neuvědomoval nezákonnost svého jednání, protože ve stavební branži je takové „zdvořilostní všimné" obvyklé, nebo spíš bývalo. „Dnes jsme v mnoha oblastech citlivější," dodal s poukazem na přijetí 700eurového dárku jako osudového pochybení exprezidenta Wulffa. Rozsudek je pravomocný.

Urodilo se!

Bavorští producenti zaznamenávají nadprůměrnou úrodu. Poprvé od roku 2009 sklidili více než sedm milionů tun obilí a k tomu asi půl milionu tun řepky.

Zapomněl dítě u pumpy

Na benzinové pumpě v Řeznu zapomněl v úterý 51letý dovolenkář z okresu Neus svou dvanáctiletou dceru. Jak sdělila policie, tři dcery a jejich dědeček v autě spali, když řidič kolem 2.30 hodiny zastavil k natankování. Zatím co pak šel do prodejny zaplatit, 12letá se probudila a vystoupila. Otec nasedl, aniž osádku přepočítal, a pokračoval v cestě. Holčička se poté přihlásila u pokladní  a řekla jí, že ji tu taťka asi zapomněl, líčí PNP. „Policejní hlídka vozidlo zahlédla na A3 mezi Parsbergem a Velburgem a vyzvala řidiče, aby zkontroloval, zda má všechny cestující. Ten byl očividně překvapen, že jedna z dcer chybí… Výprava se tedy otočila a vrátila se do Řezna, kde si děvče vyzvedla."

Chtějí víc parkovišť

Řidiči kamionů v Bavorsku znovu požadují vzhledem k četným nehodám a chaotickému stavu na dálničních motorestech výrazné rozšíření parkovacích míst pro nákladní automobily. „U dálnic v Bavorsku jich podle šéfa jejich odborového sdružení Franze Xavera Winklhofera chybí kolem čtyř tisíc," píše PNP. Opakovaně dochází k těžkým nehodám, protože vozidla jsou odstavována ve vjezdech nebo v zákazech zastavení.  Během dovolených problém zostřují také četné karavany, které blokují i místa pro kamiony. Podle ministerstva dopravy bude ale jen letos dobudováno nových 500 míst pro stání nákladních vozidel, dodává pasovský list.

Zákaz Hells Angels

Bavorská vláda zakázala užívání symbolů rockerského klubu Hells Angels v Bavorsku. „Od podzimu nebudou smět rockeři své znaky ukazovat na veřejnosti, zejména ne okřídlenou lebku a nápis Hells Angels," uvedla PNP s tím, že policie a státní zastupitelství v Bavorsku budou podle ministrů vnitra a spravedlnosti Joachima Herrmanna a Winfrieda Bausbacka  důsledně každý takový symbol klubu trestně stíhat. „Bavorsko tak následuje příklad více dalších spolkových zemí," končí list.

Autor: Vladimír Majer

20.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 80 Kč

Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) VYKLÁDÁNÍ KAMIONŮ - DPP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE/DPP/ BRIGÁDA, - hledáme zájemce o dlouhodobou výpomoc /brigádu/ při vykládání kamionů či kontejnerů; fyzicky náročnější práce - vhodnější pro muže; pracovní doba pouze v pracovní dny; mzda 80,- Kč/hod.; bližší informace na tel. pan Kovařík 777 773 286. Pracoviště: Tommi cz s.r.o., Za Nádražím, č.p. 2569, 397 01 Písek 1. Informace: Ladislav Kovařík, +420 777 773 286.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 17 000 Kč

Pekaři PEKAŘ/KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pekařské práce - příprava a zpracování těsta, vhodné i pro cukráře!, Směnný provoz - střídání po týdnu (denní směna 5:30 - 13:00, noční směna 19:00 - 3:30hod)., Nástup dle domluvy – možný ihned., Praxe v oboru není podmínkou - zaučíme!, Požadujeme: zodpovědnost, flexibilitu, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, přespolní-vlastní doprava., Nabízíme: výhodné platové podmínky (odměny, prémie), stabilní zaměstnání v rodinné firmě., Více informací na tel. 724 582 424 nebo email: janda@pekarstvichysky.cz. Pracoviště: Pekařství chyšky s.r.o., 398 53 Chyšky. Informace: Petr Janda, +420 724 582 424.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 75 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ SKUPINY B. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝHRADNĚ PRO OZP !!, - zkrácený úvazek - 4 hod/den , - pracovní doba: 5 - 9 hod. nebo dle dohody, řidičské oprávnění skupiny B, Kontakt: Jiří Motl tel. 722 250 287. Pracoviště: Jiří motl - provozovna žižkova tř., Žižkova třída, č.p. 376, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Motl, +420 722 250 287.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní montážní dělníci POMOCNÝ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: práce se dřevem, nátěr ocelové konstrukce, pomocné práce., Požadujeme: ŘP sk. B, Práce v areálu firmy, ale také dle zakázek po celé ČR., Práce je vhodnější pro muže.. Pracoviště: Md construct s.r.o., 399 01 Milevsko 1. Informace: Hadáčková, +420 606 022 702.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pomník Jana Žižky a legionářů na Mírovém náměstí v Písku.

K výročí bitvy u Zborova chystají pietní akt

Náves s kostelem sv. Brixí v Dobevi.

Oslaví výročí a přivítají rodáky

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Svatý Jan Nepomucký z Červeného Újezdce už patří Prácheňskému muzeu

Vlastec - Dřevěnou plastiku svatého Jana Nepomuckého, která byla původně ve výklenkové kapličce v Červeném Újezdci, místní části Vlastce, darovala obec na konci května Prácheňskému muzeu v Písku.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Oslavy 120. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Líšnici

Líšnice - Oslava 120. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Líšnici se uskutečnila v sobotu 16. června za účasti nejen místních hasičů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT