V jeho obchodě v Tumeltshamu u Riedu je zájem lidí výrazně větší než v prodejně v Grieskirchenu. „Na možnosti se nás denně ptají zejména lidé z příhraničí. Přicházejí z okrajových oblastí okresů Schärding a Ried, ale také z Braunau," uvedl. Z rozhovorů se zákazníky vyplývá, že lidé mají obavy zejména v souvislosti s proudy uprchlíků. Podobně je tomu i v dalších pohraničních oblastech celého Rakouska.
V Innviertlu se značně zvýšil počet účastníků kursů zacházení se zbraněmi. Lidé se zásobují pepřovými spreji. „Totéž se děje i na bavorské straně hranic," říká Franz Reinthaler, ředitel společnosti Alp Jagd se sídlem v Altheimu, která je dobře zavedena i v internetovém obchodu. Podle něho kupují pepřové spreje i matky svým dcerám. Poptávka je v poslední době extrémní. Obrovsky stoupá i zájem o plynové pistole, které se zákazníkům od 18 let prodávají volně.
Zbrojních průkazů k držení střelné zbraně bylo v minulosti v okrese Riedu vydáváno ročně 60 až 70, letos k 1. říjnu už je jich 74 a úřady očekávají, že do konce roku jich vydají sto i víc, pokračuji OÖN. V Schärdingu jich vystavovali 40 až 50, letos už 80. Dřív byl motivem žádostí sport, od poloviny roku silně přibývá důvod sebeobrany, uvádí policejní ředitelství.

Bavorsko hrozí sebeobranou

Bavorský premiér Horst Seehofer (CSU) pohrozil „sebeobranou" své země, pokud se spolková vláda nepostará o omezení počtu migrantů. Pak si podle něho Bavorsko bude muset promyslet, co udělá. Řekl to ve středu po rozhovoru s bavorskými hejtmany a starosty v Ingolstadtu. Při samotném setkání mluvil o možné „účinné sebeobraně" – jinak prý Berlín řekne, že Bavoři pořád mluví o dosažení hranice únosnosti, ale každý den předvádějí, že to přesto zvládají, napsala PNP. Podle Seehofera přišlo do země mezi 1. zářím a 3. říjnem 225 000 uprchlíků. Kritizoval spolkové ministerstvo vnitra, že tato čísla nezveřejnilo v „přiměřené době".
„Při zvláštním zasedání kabinetu v pátek se chce premiér poradit s ministry o možných opatřeních konkrétně. Zvažováno například je, že by země jednoduše posílala vlaky s běženci dál do jiných spolkových zemí. Kromě toho je CSU pro zřízení ,tranzitních zón´ na hranicích, které by určité běžence rovnou vracely. Seehofer ale připustil, že je to v kompetenci spolkové vlády. Proto ji prý Bavorsko musí dál tlačit a požadovat po ní, aby tento velký úkol také skutečně plnila," uzavírá PNP.

Rakouští „zrádci"?

Uprchlická vlna do Německa míří i přes Mühlviertel, jehož občané podle OÖN běžencům pomáhají ze všech sil. Sklízí za to ale nevoli z Německa. „Dobré sousedství s Bavorskem tím utrpělo," uvádí list. Proti Rakousku hřímají v Süddeutsche Zeitungu bavorští lokální politikové. Max Binder, starosta Wegscheidu, například říká: „Rakušané jsou největší pašeráci lidí." Také okresní hejtman Franz Meyer označuje přístup Rakouska za „neřád". Kritika míří například na to, že autobusy svážejí uprchlíky z mnoha částí Rakouska do Julbachu, kde si lidé na několik hodin odpočinou ve sportovní hale před další cestou do Německa. Podle německé strany prý vzniká dojem, že rakouská vláda organizuje běžencům co nejrychlejší přechod do Bavorska. Okresní radní Klaus Weidinger v SdZ odsoudil jako „opravdu drsné" to, že dobrovolníci organizují dokonce kyvadlovou dopravu azylantů autobusy k hranici.
OÖN připomínají, že farář z Julbachu tak vozí běžence klášterním autobusem, bývalý starosta svým soukromým osobním automobilem a nasazen je i autobus sportovního klubu. Běženci to berou s povděkem a opakují, že nechtějí o azyl žádat v Rakousku – jejich cílem je Alemania/Germany, říkají. Mnoho uprchlíků odchází do Bavorska i po svých. Směr jim ukazují tabulky, které občané Julbachu připevnili na ploty zahrádek.
Od soboty se scéna přemístí do Kollerschlagu, kam „přestupní středisko" přesídlí na zimu.

Vlaky opět přes čátu

Po více než třech týdnech byl ve středu částečně obnoven železniční provoz z bavorského Freilassingu do rakouského Salcburku – jezdit může soukromá dráha Meridian. Zpátky zatím jezdí z Rakouska vlaky prázdné, ale od čtvrtka by prý mohly nabírat cestující. Provoz má částečně obnovit i ÖBB, a to přinejmenším ve dvouhodinovém rytmu. V Salcburku budou nástupy cestujících kontrolovány k zabránění jízd migrantů, jak řekl okresní úřad v Berchtesgadenu.

Mezinárodní den dívek

Koncem roku 2011 prohlásila OSN 11. říjen za „International Day of the Girl Child", mezinárodní den dívek. Stalo se tak na základě iniciativy „Protože jsem dívka" organizace dětské pomoci Plan, která chce upozornit na znevýhodňování děvčat. V Linci program připravuje kancelář pro ženy úřadu města na nadcházející víkend. „Aktivitami nejen v tento den, ale po celý rok, chceme dosáhnout toho, aby dívky mohly svá rovná práva uplatňovat a mohly sebevědomě objevovat své životní šance a využívat jich," říká radní Eva Schobesbergerová.
V sobotu od 10 do 14 h bude na problémy upozorňovat informační stánek na Lutherově náměstí. Od 13 h tu bude přehlídka breakdance iniciativy pracující zejména s dívkami. V neděli bude v Moviementu od 17 h promítnut film „Dívka Hirut", dramatický příběh etiopského děvčete podle skutečných událostí. Fasády Ars Electronica Center a muzea umění Lentos se o Mezinárodním dnu dívek rozzáří růžovou barvou.

Ministr Helmut Brunner.U ministra hořelo

„Byla to lehkomyslná chyba, člověk nemůže být nikdy dost opatrný," řekl bavorský ministr zemědělství a lesnictví Helmut Brunner (61, CSU) z obce Zachenberg v okrese Regen k příhodě, která je mu prý osobně trapná, jak píše PNP. Na své zemědělské usedlosti v osadě Hinterdietzberg v sobotu spálil zahradní odpad a zbytky odklidil, aby popel pod nimi mohl vychladnout. Několik hodin poté vyšlehly z hromady plameny. Alarmoval hasiče prý s tím, že nejde o velkou škodu a pár lidí k uhašení postačí. Velítel ve Straubingu ale postupoval striktně podle poplachového plánu a vyslal do Bavorského lesa půltucet sborů s několika hasičskými vozy – vzhledem k dlouhému suchu skutečně hrozilo nebezpečí většího požáru, líčí PNP. Nakonec jednotka z Ruhmannsfeldenu oheň na asi pěti metrech čtverečních „ulila" ze své cisterny. „Protože nevznikla žádná věcná škoda, nevydala policie ve Viechtachu žádnou tiskovou zprávu, což ale ve veřejnosti vyvolalo řeči o ,lesním požáru u ministra´," píše PNP, která nyní událost vysvětlila.

Kanonýr s Alzheimerem

Gerd Müller, kanonýr národa.3. listopadu bude 70 let Gerdu Müllerovi, jednomu z velikánů světového fotbalu. Jak řekl jeho spoluhráč, předseda představenstva FC Bayern Karl-Heinz Rummenigge, byl střelcem, jaký se už snad nenarodí. V letech 1964-79 dal za Bayern 533 gólů. Čtyřikrát s ním byl mistrem Německa, čtyřikrát vítězem poháru. Třikrát vyhrál Pohár mistrů evropských zemí, jednou Světový pohár. Nezapomenutelná je jeho vítězná branka ve finále mistrovství světa 1974 na 2:1 proti Nizozemsku. Dva roky nato dobyl s německým týmem titul mistrů Evropy. V roce 1970 byl zvolen evropským fotbalistou roku, připomíná PNP.
„Svou sedmdesátku ale nebude slavit ve velkém," sdělil FC Bayern v úterý pozdě odpoledne s tím, že „kanonýr národa" trpí Alzheimerovou chorobou. Od začátku února žije v domově, kde je se silnou podporou rodiny profesionálně opatrován.
Rummenigge na klubových stránkách poprosil o potřebný respekt k hráči a jeho rodině v této nejednoduché situaci. „Gerd, pro kterého vždycky měly a mají význam hodnoty jako přátelství a fairplay, si zaslouží, abychom všichni s jeho onemocněním zacházeli ohleduplně a respektovali privátní sféru jeho a jeho rodiny. To není jen výslovné přání rodiny, ale také FC Bayern. Klub bude Gerda Müllera a jeho rodinu podporovat a pomáhat jim vždycky, kdykoliv to bude třeba," napsal.
Současný útočník Bayernu Thomas Müller označil svého předchůdce za velkolepého člověka. „Jeho gólovou bilanci už nikdo v Německu nedosáhne. Přesto je totálně skromný a nikdy se nepokládal za někoho výjimečného," napsal. „Je jedním z nejsrdečnějších lidí, které znám." Thomas Müller „kanonýra" poznal, když přišel k amatérům Bayernu. „Od začátku jsme si super rozuměli. Dával mi zpočátku rady, jak se mám jako ofenzivní hráč chovat v šestnáctce. Za to jsem mu ještě dnes moc vděčný." Oba Müllerové později natočili společný reklamní spot, dodává PNP.

„Vyprodaný" koncert díků

O koncert poděkování lidem, kteří pomáhají běžencům, organizovaný na neděli v Mnichově, je obrovský zájem, píše PNP. Lístky, které jsou zdarma, byly v úterý po dvou a půl hodinách rozebrány a pořadatel, Bellevue de Monaco, si ponechal jen malý kontingent pro uprchlické iniciativy.
Vedle umělců jako Herberta Grönemeyera, rockových Sportfreunde Stiller či Fettes Brot vystoupí před 23 700 diváky také Aeham Ahmad. „Klavírista hrál na svém nástroji v troskách svého Damašku na protest proti teroru Islámského státu. Když milice jeho klavír spálily, prchnul do Německa," popisuje pasovský list.

Komisař EU na pasovském webu

Pořad „Euro, Rusko, uprchlíci – jak to bude dál s Evropskou unií" konaný v rámci projektu pasovského vydavatelství Lidé v Evropě bude na internetu, píše PNP. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker bude na toto široké téma diskutovat v Pasově ve čtvrtek od 18 hodin s novinářem Udo van Kampenem. „Zájemci, kterým se nepodařilo získat vstupenky, mohou diskusi sledovat v přímém přenosu na www.pnp.de/junckerzuschalten," píše list.