Přiletěl s ním krátce po poledni vrtulník záchranné služby. Při práci v lese v Hinterstoderu v okrese Kirchdorf muž klopýtl, s běžící motorovou pilou upadl přes kmen a levou ruku si kompletně odřízl. Spoluzaměstnanec mu poskytl první pomoc a zavolal záchranku.

Na klinice úrazové chirurgie tým lékařů Julian Mihalic (30), Martin Scherrer a David Haslhofer neztrácel čas - podle Mihalice prvních pět hodin rozhoduje, zda se podaří obnovit krevní oběh. Pacient byl přivezen při vědomí, oddělená ruka byla uložena v chladicím boxu. Uvedli ho do umělého spánku a pustili se do operačního maratonu. Nejprve usilovali o základní stabilitu krevního oběhu a zásobování hlavních tepen. "Výchozí situaci popsal Mihalic jako velké ,mikádo´ šlach, cév a nervů. Jakmile spojili kosti, šel s kolegou Haslhoferem k mikroskopu. Jejich chirugická jemná práce byla úspěšná," napsal list a citoval Juliana Mihalice: "Ruka se prokrvuje dobře. Jsme opatrně optimističtí." Ještě tři dny ale musejí počkat. "Samozřejmě regenerace potrvá svůj čas, ale když půjde všechno dobře, bude moci pacient ruku normálně používat," dodává chirurg. Na snímku je operační tým Mihalic, Haslhofer, Scherrer. Foto: Deník/OÖN/KUK

Vlk za humny?

O víkendu našli v lese v katastru obce Helfenbergu v příhraničním okrese Rohrbach mrtvého vlka, napsal Volksblatt. Zemský pověřenec pro vlky převzal první stopy DNA a zaslal je institutu výzkumu volně žijící zvěře veterinární univerzitě ve Vídni. Nalezené tělo je následovalo v pondělí ke zjištění, zda jde opravdu o vlka a co bylo příčinou jeho smrti. Podle listu stopy svědčí zastřelení. "Protože v rakousko-českém příhraničí byli v nedávné minulosti stále častěji vlci pozorováni, není nepravděpodobné, že je tomu tak i v aktuálním případě," uvádí Volksblatt.

Vyzbrojená domácnost

V pondělí po 19. hodině se ve vícebytovém domě v Pasově nepohodli 36letý muž a 47letá žena, píše PNP. Podle policie měli každý přes čtyři promile alkoholu v krvi. Navzájem se obviňují, že je ten druhý napadl. Přivolaná policie našla v mužově bytě slušný zbrojní arzenál - asi 40 sečných a střelných zbraní. Stíhá oba aktéry. 

Nalezené zbraně v bytě v Pasově.Nalezené zbraně v bytě v Pasově.Zdroj: Deník/PNP

České cyklistky zabloudily

V pondělí večer ztratily dvě jezdkyně na horských kolech orientaci v oblasti Javoru, napsala PNP. "Tísňové volání 45leté Češky na integrované vedoucí pracoviště záchranné služby a hasičů v Řeznu přišlo ve 20.45," píší list. "Žena sdělila, že s 19letou dcerou zabloudily na Javoru a jsou zcela vyčerpány." Volání bylo převedeno na centrální služebnu ve Straubingu a na policii. Byly alarmovány horské služby ve Zwieselu a Lamu a hasiči v Bavorské Železné Rudě. "Naštěstí dámy uvedly data tzv. záchranného bodu, takže pátrací týmy mohly jejich stanoviště lokalizovat. Horská služba Zwiesel s terénním vozidlem je na místě našla a vyčerpané, ale nezraněné ženy přepravila krátce po 21.30 do údolí," končí list.