Kolotoč stával na promenádě Innu v Pasově. Pojišťovna jej koupila v roce 2005 a pak se jej zase chtěla zbavit, protože už o něj při poutích nebyl zájem. Nyní je zařízení uloženo poblíž švábského Bad Wörishofenu.  Mluvčí svazu v lednu oznámila, že až na jaře bude sestaveno a předvedeno všem zájemcům.

„Město za těchto okolností nechce do nabídkového řízení jít," píše PNP a cituje mluvčího radnice Herberta Zillingera: Člověk taky nekoupí ojeté auto, aniž by je viděl. Zdůrazňuje, že stav a historickou cenu kolotoče by museli přezkoumat znalci. Starosta Jürgen Dupper svazu rozhodnutí oznámil současně se sdělením, že město má nadále o památku zájem.

Neplatí jim na důchod

Finanční policie v Horních Rakousích loni kontrolovala u 11 241 zaměstnanců v 5490 firmách, zda jsou přihlášeni k sociálnímu pojištění. Každý osmý (1375 osob) nebyl, píše deník Volksblatt. Proti předchozímu roku je to o 20 procent víc. Navíc 268 z nich pobíralo podporu od úřadů práce. Zvlášť výrazný, o více než 100 procent, byl nárůst přistižených nezaměstnaných," říká šéf této policie Wilfried Lehner.  Celorakouský průměr je „jen" 60 procent. Za porušení zákona o sociálním pojištění policie uložila pokuty ve výši 1,674 milionu eur.

Zjištěno bylo také 3178 ilegálně zaměstnaných cizinců, o 106 víc než předloni. Firmy za to dostaly pokuty v celkové výši 4,095 milionu eur.

Finanční policie kontroluje v Rakousku ročně kolem 35 000 firem se 60 000 zaměstnanci.

Dalším polem její činnosti je boj s nezákonným provozováním výherních automatů. V Horních Rakousích loni zabavila 516 přístrojů.

Zemědělci chtějí cizince

Rakouská vláda zkrátila pro letošek povolený počet sezónních pracovníků a sklizňových pomocníků v Rakousku ze 7000 na 4500, píše Volksblatt. Ludwig Schurm, předseda sdružení pro biomasu v Horních Rakousích, v tom vidí nebezpečí pro domácí zemědělské podniky. „V okrese Eferding jsme měli dosud  velmi dobré zkušenosti s pomocníky z Ukrajiny, kteří přijížděli každým rokem. Jestliže teď budeme muset dát přednost brigádníkům ze států unie, způsobí to problémy, protože je budeme muset nejdřív zaškolovat. Mnozí ze 40 producentů v oblasti teď říkají, že s pěstováním zeleniny skončí," říká. Požaduje po ministerstvu sociálních věcí, aby dál povolovalo určitou kvótu i pro tzv. třetí země. Stefan Hamedinger, ředitel spolkového svazu pěstitelů zeleniny, tvrdí, že rozdíly v placení mezi pomocníky z EU i mimo ni nejsou. „Každý dostává kolektivní smlouvou zaručených 1090 eur hrubého měsíčně,"  říká.

Další starosta si „exl"

Další starosta, který umí na exSkurilní pivní trend na facebooku, tzv. "socialbeergame", se dál šíří (Deník informoval). Nově mu podlehl další starosta - Franz Krah (53) z Pockingu vypil na ex jedno pivo z keramického džbánku se znaky města. Jak velí pravidla, umístil video na svou facebookovou stránku a nominoval další tři kandidáty k následování, píše deník PNP. Jeho akce sklidila na síti vesměs pozitivní ohlas.

Krah k dotazu listu řekl, že akci vidí jako soukromou záležitost, za níž nestojí žádná volební taktika. První výzvu k připojení se ještě ignoroval, ale druhou přijal, aby předešel dalším nominacím – myslel prý, že už bude mít klid. Doznal ale, že věc dost nepromýšlel.

Jeden z jeho předchůdců, kandidát na starostu Tobias Kalbitzer (27) ze Schongau (Deník 6. února), mezitím na facebooku své účasti v „pivních hrách" zalitoval. „Pozornost jsem sice získal, ale jestli to byla správná cesta, nevím," řekl  agentuře DPA. „Už toho lituji, ale odpovědnosti se nezříkám. Udělal jsem se napadnutelnějším, ale je to jen lidské…" Teprve po negativních reakcích si prý dostatečně uvědomil svou funkci společenského vzoru. Po protikandidátech na starostu, které nominoval k následování, prý také vyhranou „pokutu" – bednu piva – vymáhat nebude… Jinak ale v reakci kritizoval dvojí morálku v Bavorsku: „Před nepříliš dlouhou dobou jsme měli dokonce ministerského předsedu, který řekl, že po dvou pivech může klidně řídit…," řekl.

O mumii z ledovce

Slavná mumie bude vidět z Mnichova.V Archeologické státní sbírce v Mnichově bude 7. února zahájena výstava "Ötzi 2.0" , věnovaná nálezu mumie v září 1991 v ledovci v jižním Tyrolsku ve výšce 3210 metrů. Led muže tak perfektně konzervoval, že ještě po 5000 letech je intenzivně zkoumán vědci nejrůznějších disciplín. Momentálně se zabývají obsahem žaludku Ötziho, hlavně zbytků tučné hmoty, o níž předpokládají, že by mohlo jít o tvaroh.  Potvrdí-li se to, mělo by jít o nejstarší sýr v dějinách lidstva, řekla při prezentaci výstavy ředitelka muzea v Bolzanu Angelika Fleckingerová. Už je známo, že muž (160 cm, 50 kg) před delším časem konzumoval kamzíka, obilí a zeleninu. Trpěl bolestmi zad, měl artrózu, parodontózu.  Tetování na zádech a na kotnících neměl na ozdobu, ale po ošetřováních: kůže byla drásána dřevěným uhlím a bylinkami ke zmírnění bolestí, říká Fleckingerová s tím, že jsou to jedinečná zjištění o medicínské know-how oné doby.

Výstava v Mnichově, která potrvá do 31. srpna, je spojena webovou kamerou přímo s chladničkou muzea v Bolzanu, v níž je mumie uložena při mínus šesti stupních a 99procentní vlhkosti, tedy za enormních nákladů. Na místě samém proto návštěvníci muzea mohou originál mumie vidět jen malým okénkem. V Mnichově na tom tedy budou lépe. Kromě toho budou moci na „multitouchtablu" sami Ötziho „pitvat", vyklikat si jeho kostru, tkáně, zvětšit si jeho úrazy na kloubech atd.

Ötziho výbava včetně kožených „legin", hub s antibiotickým účinkem či cennou měděnou sekerou jsou kopie. Originální je ale javorový list z nádobky z březové kůry, v níž Ötzi nosil žhavý popel k rozdělání ohně. Výstava ukazuje také parazity, kteří muže z ledovce trápili – blechy, vši a červy, popisuje PNP.  Uzavírá, že bádání už pokročilo tak, že na základě Ötziho DNA byli nalezeni „potomci". Okolnosti jeho smrti ale nejspíš zůstanou tajemstvím…

Pitím k násilí

Stále víc mladých v Bavorsku se pod vlivem alkoholu dopouští násilí. V roce 2010 vyšetřovala policie pro podezření z ublížení na zdraví téměř dvojnásobek 18-24letých než v roce 2001. Podíl žen se za tu dobu zvýšil z pěti na deset procent. Experti to vysvětlují  změněným stylem volného času a pití výrostků, píše PNP. Podle prezidenta zemské kriminálky Petera Datheho byla taková analýza provedena poprvé v historii.