VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé budou moci kolektivně fandit i v noci

Pasov - Za dva měsíce začne mistrovství světa ve fotbalu v Brazílii a protože řada utkání bude do Evropy přenášena až od 22 nebo dokonce 24 hodin, u sousedů řeší, jak zajistit oblíbené kolektivní sledování, tzv. public viewing. Jeho pořadatelé a gastronomové potřebují pro noční dobu zvláštní povolení. V Pasově se momentálně rýsují dvě taková centra s velkoplošným promítáním přenosů – v areálu pivovaru Löwenbrau a v pivní zahradě Hacklbergu.

12.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/repro PNP

Spolková vláda se už začátkem dubna vyslovila pro mimořádné uvolnění norem ochrany proti hluku, v polovině května to má ale teprve projednat spolková rada. To by umožnilo i pořádání těchto přenosů. Místně o povoleních ale budou rozhodovat obecní úřady.

Neuznali homomanželství

V zahraničí uzavřená manželství osob stejného pohlaví nebudou v Rakousku uznávána, řekl ústavní soud. Stížnost k němu podali dva Holanďané nyní žijící v Tyrolsku. Byli oddáni podle nizozemského práva a aby v Rakousku vyloučili pochybnosti, chtěli si sňatek zopakovat. Když jim to úřady nepovolily, podali stížnost, kterou soud ale odmítl s tím, že manželství je v Rakousku vyhrazeno jen osobám rozdílného pohlaví.

Helmut Graupner, právní zástupce Holanďanů, by chtěl věc předložit Evropskému soudnímu dvoru, který prý v podobném případě rozhodl, že neuznání zahraničních pravidel jinými členskými státy EU porušuje evropské právo na volný pohyb osob.

„Papíroví" řemeslníci.

Podnikatel a vyplňovač hlášení.Truhlář Harald Simeoni (47) z Lince má firmičku s dvanácti zaměstnanci. V deníku OÖN si postěžoval na byrokracii, která malé podnikatele moří a odvádí je od starání se o klienty a  zaměstnance. „Musí pravidelně strpět 27 přezkumů veřejných orgánů, nebo je sám provést," píše list.

Simeoni přitom není žádný rebel ani černá ovce, s orgány spolupracuje a když jsou problémy, ty mu poskytují dodatečné lhůty – nikdy ještě nebyl trestán. Vyplňování požadovaných papírů ho ale stojí za rok 114 hodin práce, tedy tři týdny, což odpovídá hodnotě 8300 eur…  K tomu se přidává nejistota, zda všechno vyřídil správně, protože nikdy zpětně z úřadů neslyší, že to má v pořádku, rozvíjí list.

Za nejnesmyslnější truhlář považuje, že podle zákona musí dvakrát až třikrát ročně přezkoumávat u všech zaměstnanců, kteří řídí vozidla firmy, platnost jejich řidičských průkazů, pořizovat a uchovávat kopie těchto dokladů. „A sotva vyřídil 27. požadavek, přišel osmadvacátý – úrazová pojišťovna mu poslala dotazník, který v jeho dosavadním souboru povinností dosud chyběl," uvádí OÖN.

Od začátku roku platí, že každý zaměstnanec musí vyjádřit, jak se cítí. Požadavek vyvolal podiv, protože na každém pracovišti už jsou zjištěny vlivy teploty, světla, hluku atd. Erhard Prugger z Hospodářské komory, který je odpovědný za sociální a právní politiku, vysvětluje, že psychický stav je něco docela jiného. „Mnoho podnikatelů ale zlobí, že má být zjišťováno i to, zda zaměstnanec ,netrpí stresem z usmívání se´, tedy zda nepociťuje jako tlak, že má být přívětivý," pokračuje list.

Má stoleté auto

Jezdí i po sto letech.Georg Ebner (67) ze St. Lorenzu, vyučený automechanik, který před čtvrtstoletím našel zálibu ve veteránech, restauroval Studebaker Landau Roadstar z roku 1914, který je provozuschopný.  Studebaker našel v roce 2007 náhodou v katalogu a jeho švagr mu vůz zajistil v Anglii. Na nákladním autě byl roadstar převezen do Rakouska a kutila čekala mravenčí práce. Dřevěná karosérie byla tak napadena červotočem, že ji musel zhotovit znovu. Dnes všechno dokončil a 1. května se chystá vyrazit. Když vozidlo pro novináře vytlačil z garáže, motor chytil na druhý pokus… Kromě toho Ebner pracuje na restauraci dalších dvou vozidel, Trimphu a Puchu Haflinger. Až je prý dodělá, už s tím skončí, říká v OÖN.

Otazníky větrníků

Bavorští Zelení kritizují předsedu zemské vlády Horsta Seehofera, že chce blokovat rozvoj větrné energetiky. „Masivně brzdí nejlevnější a nejefektivnější formu získávání elektřiny," řekl mluvčí poslaneckého klubu strany Martin Stümpfig. Úprava by prý znamenala konec větrné energie v Bavorsku. Zemská vláda chce totiž po nedávném přenosu kompetencí zvětšit minimální vzdálenost  elektráren od obytných domů a vyhovět tak odporu řady obcí proti současné „měkké" normě. Nová má stanovit minimální vzdálenost nejméně v desetinásobku výšky „větrníku". Ministr vnitra Joachim Herrmann připomíná, že obce mají mít nadále pravomoc přivolit i menšímu odstupu.

Pokuta za Sieg Heil

Státní zastupitelství v bavorském Ansbachu zastavilo tzv. odklonem proti zaplacení 1000 eur ve prospěch občanské iniciativy proti pravicovému extremismu trestní stíhání ředitelky školy, která během školního sportovního turnaje hráče povzbudila spontánním výkřikem Sieg Heil.  Byla obviněna ze šíření protiústavních symbolů.

Podle ministerstva školství se pedagožka poté, když si uvědomila, co řekla, ihned na místě omluvila a distancovala se od jakýchkoliv sympatií k nacismu. „Mně to vyklouzlo a bohužel to už nemohu vzít zpátky," řekla listu Süddeutsche Zeitung. Vyjádřila připravenost téma se školáky a učiteli ještě jednou probrat.

Podle mluvčího ministerstva školství bude případ ještě služebně vyšetřován. Zvolání „Sieg-Heil" je vzhledem k užití výrazu pocházejícího z nacistického slovníku neakceptovatelné a neodpovědné, řekl.

Zavádějí hlídky

Bavorská vláda chce rozšířit 20 let trvající „úspěšný model" tzv. bezpečnostních hlídek až na tisíc členů, řekl ministr vnitra Joachim Herrmann a apeloval na další samosprávy k jejich zavedení. Dosud je ve 122 obcích těchto dobrovolníků 756. K výročí trvání ocenil zakládající města Deggendorf, Ingolstadt a Norimberk.

Hlídky provádějí pochůzky ve větších sídlištích a v parcích především s cílem působit proti vandalismu a pouliční kriminalitě. Koordinovány jsou obecní policií, která přebírá i jejich odborná školení. „Nejsou ani pomocnou policií, ani občanskou gardou," zdůrazňuje Herrmann. „Podezřelá zjištění mají okamžitě ohlásit policii." Zasáhnout sami mohou jen ve výjimečných situacích, například k pomoci občanům v tísni. Mají být příkladem pro každého občana, aby se při trestných činech „nedíval stranou", ale sledoval děj, zavolal policii a byl jí k dispozici jako svědek. Stíhání těchto činů je nadále úkolem policie.

Členové bezpečnostních hlídek mají stejná práva jako všichni jiní občané, tedy zadržet pachatele přistiženého při činu až do příjezdu policie a právo na sebeobranu i obranu jiných.
Nadto mohou osoby zastavovat, dotazovat se jich a zjišťovat jejich osobní údaje, je-li to nutné k odvrácení nebezpečí nebo zajištění důkazů. Kromě toho mohou při nebezpečí z prodlení osobě přikázat, aby se z místa vzdálila.

Delší prázdniny

Pro 1,7 milionu školáků v Bavorsku začaly 11. dubna velikonoční prázdniny, které jim potrvají až do 28. dubna. Ministr školství Ludwig Spaenle popřál zejména těm, které čekají závěrečné zkoušky, hodně příležitostí k oddychu a odpočinku. Maturitní zkoušky začínají 6. května.

Autor: Vladimír Majer

12.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků ŘIDIČ - SKLADNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Zalužany/Lety., Nabízíme práci řidiče /skladníka,, Požadujeme:, - znalost obsluhy VZV, výhodou je průkaz na VZV., Náplň práce:, Práce ve skladu hotových výrobků a komponentů, vyskladňování a naskladňování dopravců, příprava komponentů pro výrobu, rozvoz drobných zásilek k našim zákazníkům v rámci ČR. , Vhodné i pro absolventy., Pracovní doba: 6:00 - 14:30 hod., Nabízíme:, Bonusy, stravenky, příplatek na penz. nebo živ. pojištění, náborový příspěvek, dodatková dovolená, náborový příspěvek. Pracoviště: Autometal, spol. s r.o. - pracoviště lety, 398 04 Čimelice. Informace: Jitka Cígnerová, +420 778 536 781. Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů OPERÁTOR/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CIZ, Náplň práce: montáž dílů, obsluha výrobních strojů (lisů), vizuální kontrola dílů., Požadavky: manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, zajištěné ubytování., Vhodné i pro absolventy., První kontakt: pí. Markéta Soukupová tel. 606 774 081, email: marketa.soukupova@agenturatriangle.cz nebo osobně na pobočce agentury: Velké náměstí 27/19, Písek - (budova Komerční banky - 2. patro). Pracoviště: Triangle recruitment cz s. r. o. - pracoviště interplex precision engineering czech republic s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Markéta Soukupová, +420 606 774 081. Obchod - Obchod Pokladní 95 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň : , nakládání se zbožím , kontrola a prezentace zboží , obsluha pokladny , , Požadujeme : , vzdělání – nižší střední , praxe v obchodním řetězci výhodou , samostatný a výkonný způsob práce, nasazení , spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování , ochotu k fyzické práci , , Nabízíme : , Řádné zaškolení, možnost profesního růstu , Odpovídající finanční ohodnocení, jistotu stálého zaměstnání. Pracoviště: Norma, k.s.-pracoviště protivín, Zámecká, č.p. 1068, 398 11 Protivín. Informace: Pavla Daňková, +420 225 996 614. Výroba - Výroba Montážní dělník 6 100 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků MONTÁŽNÍ DĚLNÍK - URČENO VÝHRADNĚ PRO OZP. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝHRADNĚ PRO OZP!!!!, Nabízíme jednoduché kompletační práce v jednosměnném provozu - možnost pracovat i na zkrácený úvazek 4-6hod/den, pracovní poměr je uzavřen na dobu určitou s možností prodloužení., Požadujeme:, Manuální zručnost, Pečlivost, spolehlivost, V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte na tel. 737 236 353 nebo osobně po předchozí tel. domluvě na adrese: Sedláčkova 472, budova 104, Písek.. Pracoviště: Kiffinger a kopp s.r.o., Sedláčkova, č.p. 472, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Moravcová, +420 737 236 353.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mystic Fight Night 2017
50

V Družbě se bude v sobotu bojovat

Pomník padlým legionářům

Setkání u pomníku padlých revolucionářů

Salsa ples v Písku se vydařil

Písek - V sobotu 20. října jste mohli navštívit již po dvanácté Salsa ples ve městě Písek v malebných jižních Čechách.

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Běh kolem Ameriky pohledem Josefa Fuky

Písek - V sobotu 20. října se v píseckém lesoparku Amerika uskutečnil již 93. roč. lesního běhu "Kolem Ameriky", který uspořádaly písecký atletický oddíl Atletika, o.s. spolu s Interhotelem Amerika.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT