VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé budou moci kolektivně fandit i v noci

Pasov - Za dva měsíce začne mistrovství světa ve fotbalu v Brazílii a protože řada utkání bude do Evropy přenášena až od 22 nebo dokonce 24 hodin, u sousedů řeší, jak zajistit oblíbené kolektivní sledování, tzv. public viewing. Jeho pořadatelé a gastronomové potřebují pro noční dobu zvláštní povolení. V Pasově se momentálně rýsují dvě taková centra s velkoplošným promítáním přenosů – v areálu pivovaru Löwenbrau a v pivní zahradě Hacklbergu.

12.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/repro PNP

Spolková vláda se už začátkem dubna vyslovila pro mimořádné uvolnění norem ochrany proti hluku, v polovině května to má ale teprve projednat spolková rada. To by umožnilo i pořádání těchto přenosů. Místně o povoleních ale budou rozhodovat obecní úřady.

Neuznali homomanželství

V zahraničí uzavřená manželství osob stejného pohlaví nebudou v Rakousku uznávána, řekl ústavní soud. Stížnost k němu podali dva Holanďané nyní žijící v Tyrolsku. Byli oddáni podle nizozemského práva a aby v Rakousku vyloučili pochybnosti, chtěli si sňatek zopakovat. Když jim to úřady nepovolily, podali stížnost, kterou soud ale odmítl s tím, že manželství je v Rakousku vyhrazeno jen osobám rozdílného pohlaví.

Helmut Graupner, právní zástupce Holanďanů, by chtěl věc předložit Evropskému soudnímu dvoru, který prý v podobném případě rozhodl, že neuznání zahraničních pravidel jinými členskými státy EU porušuje evropské právo na volný pohyb osob.

„Papíroví" řemeslníci.

Podnikatel a vyplňovač hlášení.Truhlář Harald Simeoni (47) z Lince má firmičku s dvanácti zaměstnanci. V deníku OÖN si postěžoval na byrokracii, která malé podnikatele moří a odvádí je od starání se o klienty a  zaměstnance. „Musí pravidelně strpět 27 přezkumů veřejných orgánů, nebo je sám provést," píše list.

Simeoni přitom není žádný rebel ani černá ovce, s orgány spolupracuje a když jsou problémy, ty mu poskytují dodatečné lhůty – nikdy ještě nebyl trestán. Vyplňování požadovaných papírů ho ale stojí za rok 114 hodin práce, tedy tři týdny, což odpovídá hodnotě 8300 eur…  K tomu se přidává nejistota, zda všechno vyřídil správně, protože nikdy zpětně z úřadů neslyší, že to má v pořádku, rozvíjí list.

Za nejnesmyslnější truhlář považuje, že podle zákona musí dvakrát až třikrát ročně přezkoumávat u všech zaměstnanců, kteří řídí vozidla firmy, platnost jejich řidičských průkazů, pořizovat a uchovávat kopie těchto dokladů. „A sotva vyřídil 27. požadavek, přišel osmadvacátý – úrazová pojišťovna mu poslala dotazník, který v jeho dosavadním souboru povinností dosud chyběl," uvádí OÖN.

Od začátku roku platí, že každý zaměstnanec musí vyjádřit, jak se cítí. Požadavek vyvolal podiv, protože na každém pracovišti už jsou zjištěny vlivy teploty, světla, hluku atd. Erhard Prugger z Hospodářské komory, který je odpovědný za sociální a právní politiku, vysvětluje, že psychický stav je něco docela jiného. „Mnoho podnikatelů ale zlobí, že má být zjišťováno i to, zda zaměstnanec ,netrpí stresem z usmívání se´, tedy zda nepociťuje jako tlak, že má být přívětivý," pokračuje list.

Má stoleté auto

Jezdí i po sto letech.Georg Ebner (67) ze St. Lorenzu, vyučený automechanik, který před čtvrtstoletím našel zálibu ve veteránech, restauroval Studebaker Landau Roadstar z roku 1914, který je provozuschopný.  Studebaker našel v roce 2007 náhodou v katalogu a jeho švagr mu vůz zajistil v Anglii. Na nákladním autě byl roadstar převezen do Rakouska a kutila čekala mravenčí práce. Dřevěná karosérie byla tak napadena červotočem, že ji musel zhotovit znovu. Dnes všechno dokončil a 1. května se chystá vyrazit. Když vozidlo pro novináře vytlačil z garáže, motor chytil na druhý pokus… Kromě toho Ebner pracuje na restauraci dalších dvou vozidel, Trimphu a Puchu Haflinger. Až je prý dodělá, už s tím skončí, říká v OÖN.

Otazníky větrníků

Bavorští Zelení kritizují předsedu zemské vlády Horsta Seehofera, že chce blokovat rozvoj větrné energetiky. „Masivně brzdí nejlevnější a nejefektivnější formu získávání elektřiny," řekl mluvčí poslaneckého klubu strany Martin Stümpfig. Úprava by prý znamenala konec větrné energie v Bavorsku. Zemská vláda chce totiž po nedávném přenosu kompetencí zvětšit minimální vzdálenost  elektráren od obytných domů a vyhovět tak odporu řady obcí proti současné „měkké" normě. Nová má stanovit minimální vzdálenost nejméně v desetinásobku výšky „větrníku". Ministr vnitra Joachim Herrmann připomíná, že obce mají mít nadále pravomoc přivolit i menšímu odstupu.

Pokuta za Sieg Heil

Státní zastupitelství v bavorském Ansbachu zastavilo tzv. odklonem proti zaplacení 1000 eur ve prospěch občanské iniciativy proti pravicovému extremismu trestní stíhání ředitelky školy, která během školního sportovního turnaje hráče povzbudila spontánním výkřikem Sieg Heil.  Byla obviněna ze šíření protiústavních symbolů.

Podle ministerstva školství se pedagožka poté, když si uvědomila, co řekla, ihned na místě omluvila a distancovala se od jakýchkoliv sympatií k nacismu. „Mně to vyklouzlo a bohužel to už nemohu vzít zpátky," řekla listu Süddeutsche Zeitung. Vyjádřila připravenost téma se školáky a učiteli ještě jednou probrat.

Podle mluvčího ministerstva školství bude případ ještě služebně vyšetřován. Zvolání „Sieg-Heil" je vzhledem k užití výrazu pocházejícího z nacistického slovníku neakceptovatelné a neodpovědné, řekl.

Zavádějí hlídky

Bavorská vláda chce rozšířit 20 let trvající „úspěšný model" tzv. bezpečnostních hlídek až na tisíc členů, řekl ministr vnitra Joachim Herrmann a apeloval na další samosprávy k jejich zavedení. Dosud je ve 122 obcích těchto dobrovolníků 756. K výročí trvání ocenil zakládající města Deggendorf, Ingolstadt a Norimberk.

Hlídky provádějí pochůzky ve větších sídlištích a v parcích především s cílem působit proti vandalismu a pouliční kriminalitě. Koordinovány jsou obecní policií, která přebírá i jejich odborná školení. „Nejsou ani pomocnou policií, ani občanskou gardou," zdůrazňuje Herrmann. „Podezřelá zjištění mají okamžitě ohlásit policii." Zasáhnout sami mohou jen ve výjimečných situacích, například k pomoci občanům v tísni. Mají být příkladem pro každého občana, aby se při trestných činech „nedíval stranou", ale sledoval děj, zavolal policii a byl jí k dispozici jako svědek. Stíhání těchto činů je nadále úkolem policie.

Členové bezpečnostních hlídek mají stejná práva jako všichni jiní občané, tedy zadržet pachatele přistiženého při činu až do příjezdu policie a právo na sebeobranu i obranu jiných.
Nadto mohou osoby zastavovat, dotazovat se jich a zjišťovat jejich osobní údaje, je-li to nutné k odvrácení nebezpečí nebo zajištění důkazů. Kromě toho mohou při nebezpečí z prodlení osobě přikázat, aby se z místa vzdálila.

Delší prázdniny

Pro 1,7 milionu školáků v Bavorsku začaly 11. dubna velikonoční prázdniny, které jim potrvají až do 28. dubna. Ministr školství Ludwig Spaenle popřál zejména těm, které čekají závěrečné zkoušky, hodně příležitostí k oddychu a odpočinku. Maturitní zkoušky začínají 6. května.

Autor: Vladimír Majer

12.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 90 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení POMOCNÉ PRÁCE V TRUHLÁŘSKÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE - vhodné i jako letní brigáda pro studenty a mladistvé do 18 let., Možnost zaměstnání na dobu určitou i na trvalý pracovní poměr., Činnost firmy: výroba dřevěných oken, dveří, interiérů, kuchyní, nábytku, schodišť a zimních zahrad, Náplň práce: broušení oken, Pracovní doba: d o h o d o u (možnost i zkráceného pracovního úvazku), Nabízíme: zvýhodněné stravování, Kontakt: Ing. Pekoč - tel. 724 929 944. Pracoviště: Fpm - becon spol. s r. o., Dukelská, č.p. 968, 399 01 Milevsko 1. Informace: Marek Pekoč, +420 724 929 944.

Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 20 910 Kč

Vedoucí provozu v ostatních zařízeních VEDOUCÍ PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20910 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: 1 směna dle rozpisu , Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení., Požadujeme:, - znalost oboru, praxe v oboru vítána, - znalost práce na PC, - zodpovědnost, samostatnost, Náplň práce:, - řízení procesu příjmu zboží, jeho skladování a vedení podrobné dokumentace, vedení týmu , 3-4 lidí., Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené;, Kontakt: email: asistentkacz022@obi.cz nebo osobně na prodejně na informacích v době od 8:00 do 20:00 hod.. Pracoviště: Obi s.r.o.-pracoviště obi písek, U Nádraží, č.p. 2607, 397 01 Písek 1. Informace: Alena Kubíková, .

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 14 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - recepční na ubytovně + drobné administrativní práce , Pracovní doba: turnusové služby - 2 dny 07:00-19:00 hod., 2 dny 19:00-07:00 hod., 4 dny volno.. Pracoviště: 3h property, družstvo - ubytovna laguna, Pražská, č.p. 348, 397 01 Písek 1. Informace: Ivana Maříková, +420 725 592 178.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 17 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) DĚLNÍK PRO STAVEBNÍ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: ciz Pracoviště celá ČR dle zakázek firmy., - bourací práce, pomocné stavební práce, Požadujeme: fyzickou zdatnost, Pracovní doba: dle zakázek - 1 směna - převážně ráno od 6:00 hod., - doprava do zaměstnání zdarma - svoz z Písku, Kontakt: tel. Shiman Vasyl 776 391 011 (v době od 7 do 16 hod.). Pracoviště: Družstvo apicka, Na Rozhledně, č.p. 1023, 397 01 Písek 1. Informace: Vasyl Shiman, +420 776 391 011.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava mostu komplikuje dopravu v Písku, a to nejen řidičům, ale i chodcům.
2

Od Lidlu na Prahu nevyjedete

Ilustrační foto.

Mladý muž z Písku měl založit dva požáry

Vyhořelou budovu musí posoudit statik

Čimelice – Vyhořelý důmu silnice v Čimelicích poutá pozornost všech projíždějících. Osud má zatím nejistý. Jeho majitelem je Jaroslav Vlček, který požár přežil.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Kam vyrazit za kulturou a zábavou na Písecku?

Objížďka na Novou Hospodu byla zavřena

Netolice – Silnice z Netolic přes Podeřiště na Novou Hospodu, která slouží jako objízdná trasa při uzavírce Němčic pro napojování obchvatu obce, byla včera od 14 nejméně do 17 hodin uzavřena.

Na mostě u Lenory se finišuje

Na konci týdne si snad zase oddechnou lidé v Zátoni. Objížďka skončí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT