VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé budou moci kolektivně fandit i v noci

Pasov - Za dva měsíce začne mistrovství světa ve fotbalu v Brazílii a protože řada utkání bude do Evropy přenášena až od 22 nebo dokonce 24 hodin, u sousedů řeší, jak zajistit oblíbené kolektivní sledování, tzv. public viewing. Jeho pořadatelé a gastronomové potřebují pro noční dobu zvláštní povolení. V Pasově se momentálně rýsují dvě taková centra s velkoplošným promítáním přenosů – v areálu pivovaru Löwenbrau a v pivní zahradě Hacklbergu.

12.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/repro PNP

Spolková vláda se už začátkem dubna vyslovila pro mimořádné uvolnění norem ochrany proti hluku, v polovině května to má ale teprve projednat spolková rada. To by umožnilo i pořádání těchto přenosů. Místně o povoleních ale budou rozhodovat obecní úřady.

Neuznali homomanželství

V zahraničí uzavřená manželství osob stejného pohlaví nebudou v Rakousku uznávána, řekl ústavní soud. Stížnost k němu podali dva Holanďané nyní žijící v Tyrolsku. Byli oddáni podle nizozemského práva a aby v Rakousku vyloučili pochybnosti, chtěli si sňatek zopakovat. Když jim to úřady nepovolily, podali stížnost, kterou soud ale odmítl s tím, že manželství je v Rakousku vyhrazeno jen osobám rozdílného pohlaví.

Helmut Graupner, právní zástupce Holanďanů, by chtěl věc předložit Evropskému soudnímu dvoru, který prý v podobném případě rozhodl, že neuznání zahraničních pravidel jinými členskými státy EU porušuje evropské právo na volný pohyb osob.

„Papíroví" řemeslníci.

Podnikatel a vyplňovač hlášení.Truhlář Harald Simeoni (47) z Lince má firmičku s dvanácti zaměstnanci. V deníku OÖN si postěžoval na byrokracii, která malé podnikatele moří a odvádí je od starání se o klienty a  zaměstnance. „Musí pravidelně strpět 27 přezkumů veřejných orgánů, nebo je sám provést," píše list.

Simeoni přitom není žádný rebel ani černá ovce, s orgány spolupracuje a když jsou problémy, ty mu poskytují dodatečné lhůty – nikdy ještě nebyl trestán. Vyplňování požadovaných papírů ho ale stojí za rok 114 hodin práce, tedy tři týdny, což odpovídá hodnotě 8300 eur…  K tomu se přidává nejistota, zda všechno vyřídil správně, protože nikdy zpětně z úřadů neslyší, že to má v pořádku, rozvíjí list.

Za nejnesmyslnější truhlář považuje, že podle zákona musí dvakrát až třikrát ročně přezkoumávat u všech zaměstnanců, kteří řídí vozidla firmy, platnost jejich řidičských průkazů, pořizovat a uchovávat kopie těchto dokladů. „A sotva vyřídil 27. požadavek, přišel osmadvacátý – úrazová pojišťovna mu poslala dotazník, který v jeho dosavadním souboru povinností dosud chyběl," uvádí OÖN.

Od začátku roku platí, že každý zaměstnanec musí vyjádřit, jak se cítí. Požadavek vyvolal podiv, protože na každém pracovišti už jsou zjištěny vlivy teploty, světla, hluku atd. Erhard Prugger z Hospodářské komory, který je odpovědný za sociální a právní politiku, vysvětluje, že psychický stav je něco docela jiného. „Mnoho podnikatelů ale zlobí, že má být zjišťováno i to, zda zaměstnanec ,netrpí stresem z usmívání se´, tedy zda nepociťuje jako tlak, že má být přívětivý," pokračuje list.

Má stoleté auto

Jezdí i po sto letech.Georg Ebner (67) ze St. Lorenzu, vyučený automechanik, který před čtvrtstoletím našel zálibu ve veteránech, restauroval Studebaker Landau Roadstar z roku 1914, který je provozuschopný.  Studebaker našel v roce 2007 náhodou v katalogu a jeho švagr mu vůz zajistil v Anglii. Na nákladním autě byl roadstar převezen do Rakouska a kutila čekala mravenčí práce. Dřevěná karosérie byla tak napadena červotočem, že ji musel zhotovit znovu. Dnes všechno dokončil a 1. května se chystá vyrazit. Když vozidlo pro novináře vytlačil z garáže, motor chytil na druhý pokus… Kromě toho Ebner pracuje na restauraci dalších dvou vozidel, Trimphu a Puchu Haflinger. Až je prý dodělá, už s tím skončí, říká v OÖN.

Otazníky větrníků

Bavorští Zelení kritizují předsedu zemské vlády Horsta Seehofera, že chce blokovat rozvoj větrné energetiky. „Masivně brzdí nejlevnější a nejefektivnější formu získávání elektřiny," řekl mluvčí poslaneckého klubu strany Martin Stümpfig. Úprava by prý znamenala konec větrné energie v Bavorsku. Zemská vláda chce totiž po nedávném přenosu kompetencí zvětšit minimální vzdálenost  elektráren od obytných domů a vyhovět tak odporu řady obcí proti současné „měkké" normě. Nová má stanovit minimální vzdálenost nejméně v desetinásobku výšky „větrníku". Ministr vnitra Joachim Herrmann připomíná, že obce mají mít nadále pravomoc přivolit i menšímu odstupu.

Pokuta za Sieg Heil

Státní zastupitelství v bavorském Ansbachu zastavilo tzv. odklonem proti zaplacení 1000 eur ve prospěch občanské iniciativy proti pravicovému extremismu trestní stíhání ředitelky školy, která během školního sportovního turnaje hráče povzbudila spontánním výkřikem Sieg Heil.  Byla obviněna ze šíření protiústavních symbolů.

Podle ministerstva školství se pedagožka poté, když si uvědomila, co řekla, ihned na místě omluvila a distancovala se od jakýchkoliv sympatií k nacismu. „Mně to vyklouzlo a bohužel to už nemohu vzít zpátky," řekla listu Süddeutsche Zeitung. Vyjádřila připravenost téma se školáky a učiteli ještě jednou probrat.

Podle mluvčího ministerstva školství bude případ ještě služebně vyšetřován. Zvolání „Sieg-Heil" je vzhledem k užití výrazu pocházejícího z nacistického slovníku neakceptovatelné a neodpovědné, řekl.

Zavádějí hlídky

Bavorská vláda chce rozšířit 20 let trvající „úspěšný model" tzv. bezpečnostních hlídek až na tisíc členů, řekl ministr vnitra Joachim Herrmann a apeloval na další samosprávy k jejich zavedení. Dosud je ve 122 obcích těchto dobrovolníků 756. K výročí trvání ocenil zakládající města Deggendorf, Ingolstadt a Norimberk.

Hlídky provádějí pochůzky ve větších sídlištích a v parcích především s cílem působit proti vandalismu a pouliční kriminalitě. Koordinovány jsou obecní policií, která přebírá i jejich odborná školení. „Nejsou ani pomocnou policií, ani občanskou gardou," zdůrazňuje Herrmann. „Podezřelá zjištění mají okamžitě ohlásit policii." Zasáhnout sami mohou jen ve výjimečných situacích, například k pomoci občanům v tísni. Mají být příkladem pro každého občana, aby se při trestných činech „nedíval stranou", ale sledoval děj, zavolal policii a byl jí k dispozici jako svědek. Stíhání těchto činů je nadále úkolem policie.

Členové bezpečnostních hlídek mají stejná práva jako všichni jiní občané, tedy zadržet pachatele přistiženého při činu až do příjezdu policie a právo na sebeobranu i obranu jiných.
Nadto mohou osoby zastavovat, dotazovat se jich a zjišťovat jejich osobní údaje, je-li to nutné k odvrácení nebezpečí nebo zajištění důkazů. Kromě toho mohou při nebezpečí z prodlení osobě přikázat, aby se z místa vzdálila.

Delší prázdniny

Pro 1,7 milionu školáků v Bavorsku začaly 11. dubna velikonoční prázdniny, které jim potrvají až do 28. dubna. Ministr školství Ludwig Spaenle popřál zejména těm, které čekají závěrečné zkoušky, hodně příležitostí k oddychu a odpočinku. Maturitní zkoušky začínají 6. května.

Autor: Vladimír Majer

12.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 250 Kč

Pracovníci v půjčovnách a ostatní pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení PRACOVNÍK/CE PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: dle rozpisu , Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení., Znalost oboru, praxe v oboru vítána., Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené;, Kontakt: email: asistentkacz022@obi.cz nebo osobně na prodejně na informacích v době od 8:00 do 20:00 hod.. Pracoviště: Obi s.r.o.-pracoviště obi písek, U Nádraží, č.p. 2607, 397 01 Písek 1. Informace: Alena Kubíková, .

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 19 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA PORTÁLOVÉ MYCÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pro nově otevírané mycí centrum v průmyslové zóně (Čížovská ulice) hledáme pracovníky:, VÝHRADNĚ PRO OZP (ČID 1. a 2. stupně), Náplň práce: příprava vozidel před vjezdem do mycí linky a předmytí, Pracovní doba: pondělí až neděle 7-13 hod; 13-20 hod. (7 dní práce, 7 dní volno), Místo je vhodné i pro ženy, Po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Požadujeme: slušné vystupování, spolehlivost, Kontakt: Petr Nimburský tel. 777 941 823, email: info-peli@seznam.cz, , Zájemci se mohou dostavit na informativní setkání 30. 5. 2018 v 9.30 hod. na ÚP Písek 5. patro č.dv. 601.. Pracoviště: Auto peli s.r.o.-mycí linka, Čížovská, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Nimburský, +420 777 941 823.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 15 000 Kč

Pekaři ZAMĚSTNANCI DO PEKAŘSKÉ VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: výroba pekařských výrobků, Požadujeme: spolehlivost, Jedná se o noční směny., Informace na tel. 382 585 286.. Pracoviště: Pekařství u malých s.r.o., Náměstí svobody, č.p. 21, 398 43 Bernartice u Milevska. Informace: Marie Malá, +420 382 585 286.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - PÍSEK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě PÍSEK. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště písek, ul.obchodní, Obchodní, č.p. 2598, 397 01 Písek 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kačky pomáhají. Za šest let se díky nim vybralo na pomoc handicapovaným rovných 796 201 korun.

EXKLUZIVNĚ: Akce Pusť kačku bude letos pomáhat již posedmé

Majáles v Českých Budějovicích - úterý.
25

OBRAZEM: Majáles - den druhý

OBRAZEM: Motorkář se čelně střetl s protijedoucí Škodou Rapid

Kahov - Ke střetu motorky a osobního auta došlo v neděli večer v Kahově u Prachatic. Podle informací Martiny Joklové, mluvčí prachatické polici, je na vině srážky s největší pravděpodobností motorkář.

Chodník ve Velké bude mít nový povrch

Milevsko – Levý chodník ve Velké, místní části Milevska, ve směru od pohostinství k mostu opraví městská společnost Služby města Milevska. Na svém posledním jednání to schválili milevští radní.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

Ve středu 23. května představíme děti z 15. MŠ Písek

Písecko - V unikátním projektu postupně Deník představil všechny prvňáčky z Písecka. Nyní na fotografiích najdete děti z mateřských škol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT