44 let jezdil pro firmu Pernsteiner – od jižního Maroka po Murmansk, od Tuniska k severnímu polárnímu kruhu, od Islandu po Arménii sjezdil snad všechny země Evropy, uvádí list. Ujel za tu dobu tři a půl milionu kilometrů, aniž by zavinil dopravní nehodu. To je jako skoro pětkrát na Měsíc a zpátky…

Ne každá cesta byla bezpečná. V roce 1990 sjížděli z Arafatu na iránské hranici po části známé Hedvábné cesty. Před nimi a za nimi jela policie, aby je chránila. Když se vraceli ze syrské pouště, ozvala se rána a střepy z předního skla létaly až do třetí řady sedadel. Chtěl zastavit, aby ošetřil ženu, která seděla vpředu, ale turecký průvodce zezadu volal, aby naopak přidal – hrozilo prý, že by je přepadli. Velké štěstí měl také v Tunisku v roce 1984. „Těsně před odjezdem silně pršelo. Tehdy bylo obvyklé, že cesty vedly údolími řek, takže voda se přes ně valila do výšky skoro jednoho metru. Museli jsme jet objížďkou. Ta ale byla předcházejícími lijáky tak rozmočená, že jsme po třech kilometrech uvízli v bahně. Ani dveře nešly otevřít. Najednou zavolal cestující z poslední řady, že Alláh už to zařídí. Asi třicetkrát jsem se pokoušel vůz z bláta vyvést. Bylo to na okraji pouště, široko daleko nebylo obydlí. Najednou se jako z čistého nebe objevil před námi ovčák a ukazoval nám cestu dál. To musel zařídit opravdu Alláh,“ vzpomíná pan Hofer.

Od té doby, co je v důchodu, jsou jeho nejoblíbenějšími cíli Rumunsko a Albánie, protože tam prý je host vždycky ještě pánem a turisté tam žasnou nad dobrými hotely…

Čech řídil kamion opilý

V pondělí 7. května kolem 16.35 hodiny zastavil technický defekt na A7 v Engerwitzdorfu (okr. Linec-venkov) 24letého českého řidiče tahače s návěsem.

Hlídka dopravní policie místo zajistila a s pomocí projíždějícího nezúčastněného nákladního auta porouchané vozidlo odstavila do poruchového jízdního pruhu. „Při dotazech šoférovi policisté zpozorovali na straně spolujezdce v kabině více prázdných láhví od vína a z muže silně cítili alkohol,“ píší OÖN. „Alkotest potvrdil podezření – ukázal 2,22 promile. Policie řidiči odebrala řidičské oprávnění a oznámila ho k projednání na okresním úřadě. Vozidlo z místa odvezla česká odtahová firma.“

Noční stříkání hasičů

Cvičili i v noci.

Dobrovolní hasiči z Mühlkresu zahájili soutěžní sezónu v sobotu – zápolením při umělém osvětlení v Německém Heršlágu (obec Rainbach). Nastoupilo k němu 61 družstev a organizátoři zajistili všechno, co mají rádi i diváci – elektronické měření časů s čipy, osvětlovací zařízení o 30 000 wattech a živý přenos do sousedícího velkého stanu, píší OÖN. Celkové prvenství obhájilo družstvo Prendt-Elmberg z obce Windhaagu a odvezlo si vítěznou trofej – Zlatou helmu.

To jsou lovci májek!

Z částí kořisti.

Osada Steinbruch mühlviertelské obce Neufelden (okr. Rohrbach) čítá pár baráků, ale je momentálně nadregionálně známá, nechceme-li říci „pověstná“, napsal linecký Volksblatt. A to díky organizované skupině „pachatelů“ nazývané „Maibaum Crew Steinbruch“ zaměřené na krádeže májek. Má asi 25 členů, mezi nimi osm žen, a v uplynulých letech „ukořistila“ 43 májových symbolů, mezi nimi v roce 2013 i prestižní linecký z Hlavního náměstí. Letos k nim přibylo dalších pět kusů, z nichž nejprominentnější je z Welsu.

Při cestách za kořistí nelitují kilometrů – podle předsedy spolku Christiana Mühledera najezdí prý určitě pár tisíc kilometrů ročně. Cíle typují „špehové“, zbytek vyřizuje asi dvacítka kolegů. Májky pokládají ručně, bez pomoci techniky, podříznutí nepřipadá v úvahu.

Vrácení májky z Welsu už dohodli na sobotu 11. května – za svačinku a pitivo pro sedmdesát osob. Den předtím předají další strom zpátky v Eferdingu.

Matkám až 45 eur?

Ze Svátku matek v neděli 13. května mají v Rakousku radost samozřejmě i obchodníci, kterým prodej dárků zvýší obrat o zhruba 185 milionů eur, uvedl Volksblatt. Koupit něco k této příležitosti chtějí prý dvě třetiny starších patnácti let. S výdaji odhadovanými na 40-45 eur za osobu je tento den po Vánocích a Velikonocích třetí ve štědrosti.

Herec vozíčkář mění scénu

Samuel Koch, herec na vozíčku.

Samuel Koch (30), který po nehodě v televizní show ZDF Vsaďte, že… ze 4. prosince 2010 ochrnul a je upoután na vozíček, jde novou cestou – hraje, napsala PNP. Po čtyřletém angažmá v Darmstadtu (náš web informoval) bude od začátku příští sezóny členem souboru Národního divadla v Mannheimu, jak potvrdil budoucí tamní intendant Christian Holtzhauer. Na tuto scénu přechází z festivalu ve Výmaru. „Umí extrémně dobře zacházet s textem, je fascinující ho poslouchat a sledovat,“ chváli Kocha. Ten k působení v Darmstadtu řekl, že to byla nádherná doba, ale „změna po třech, čtyřech letech není pro mladé herce ničím neobvyklým“. Na práci v novém tělese se těší. Holtzhauer dodává, že Samuel Koch „má pocit, že je čas se profesně dál vyvinout“.