VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused myslivec si ochočil lišku

Linec - Před dvěma roky přiběhlo jednoho podvečera k myslivci z Molnnu na pochůzce revírem lišče. Napřed si myslel, že je to kočka, ale ukázalo se, že jde o asi osmitýdenní mládě lišky. „Její matka nejspíš předtím zahynula, normálně tak malá štěňata noru neopouštějí," říká pan Kettenhuber. „Pak byl ale hlad nejspíš silnější, že si troufla vylézt a hledat červy. Tak jsme se potkali. Byla moc roztomilá, jak už mláďata jsou."

16.4.2014
SDÍLEJ:

Nezvyklý domácí přítel.Foto: Deník/repro

Lišče moc plaché nebylo, jen zpočátku se trochu bránilo a kouslo do Kettenhuberovy rukavice. Velmi rychle se ale uklidnilo. Myslivec se rozhodl zvířátko zachránit. Na radu se zeptal veterinářky a začal nalezence vykrmovat potravou pro štěňata. Trávil s ním hodně času a lišče si na něho zvyklo. Začal mu říkat Burgi a z malé lišky se stal člen rodiny. Je čistotná, pod kamny na dřevo v domě má nové doupě. Když s ní jde páníček ven, vodí ji obcí na vodítku. Cizí ani děti ji nevadí. Kettenhuber s ní pravidelně navštěvuje domovy seniorů a školy. Tradované obavy ze vztekliny jsou prý zcela nedůvodné, píše deník OÖN.

Burgi doprovází svého zachránce i na lov. „Má vynikající čich. Není ji sice možné posílat jako psa, ale když je něco v okruhu 300 metrů, zaznamená to," říká Kettenhuber. Jeho kolegové mu to zazlívají. „Pro mnohé je liška zkrátka nepřítel. Já tomu nerozumím. Lišky v revíru netropí skoro žádné škody. Kolegové se také obávají vztekliny, ale poslední případ v Rakousku byl zaznamenán před mnoha a mnoha lety."

Chodí se svou Burgi národním parkem, kde pracuje, a dělají radost mnoha turistům, které tu potkávají, uzavírá list.

E-knihy na postupu

Elektronické knihy prý už čte 29 procent Rakušanů, o deset procent víc než před rokem. Dalších 16 procent plánuje nákup čtečky, 34 procent má o tuto četbu zájem. Oblíbené jsou zejména romány a kriminálky, především ze segmentu kapesního formátu.  Podíl knih v e-formátu na celkovém trhu je ale stále malý, kolem něolika procent.

Ve 180 hornorakouských školních a veřejných knihovnách zapojených do platformy media2go.at, která odstartovala koncem roku 2012,  zaznamenali loni v březnu 5064 digitálních výpůjček, letos už 10 665. Loni bylo v zemi půjčeno 78 594 e-knih. Běžných výpůjček ale bylo předloni 3,9 milionu.

Na cestě na zahradu.Jedlý Linec

Linečané Laurin Döpfner (na snímku míří na "záhumenek"), Barbara Foldesiová, Andreas Haslauer a Josepha Krügerová (22 až 26 let) vymysleli a realizují projekt „Jedlý Linec", v němž chtějí zvýšit zájem občanů města o zelené plochy. Provozují zahradu v centru a pořádají zdarma semináře a přednášky, jak na pěstování zeleniny a zeleně ve městě. Myšlenku podporuje 6000 eury Evropská unie přes program Mládež v akci.

Magistrát jim nabídl více ploch, z nichž si nakonec vybrali kulturní centrum Kapu v ulici Kapucínů. Na 50 metrech čtverečních tu může každý pěstovat a sklízet  co chce. Organizátoři vycházejí z toho, že lidé budou mít víc respektu, když zahrada zůstane otevřena. 3. května od 12 hodin tady uspořádají výměnnou burzu sazeniček a semen. Další termíny jsou na essbareslinz.com nebo naf facebook.com/essbareslinz..

Lvíče bělásek

Rarita - bílý lev.V cirkusu Krone přišlo před týdnem při pobytu na štaci v Landshutu na svět bílé lvíče. Při narození vážilo 1,1 kilogramu. Je druhým společným dítětem tatínka King Tongy a matky Diamond. Otec má dalších jedenáct potomků s jinou lvicí, píše deník PNP. Mládě bude pojmenováno, až se vykrystalizuje jeho charakter, řekl šéf marketingu cirkusu Markus Strobl.  Dodal, že bílých lvů (nezaměňovat s albíny!) je na světě jen 84, z toho 16 v cirkusu Krone.

Přelétl Mt. Everest

Husarský kousek se povedl sousedovi, Jonu Keimerovi, 25letému plachtaři z Bergenu v dolnobavorském okrese Deggendorf.  V motorovém větroni Stemme S-10 VT přeletěl Mt. Everest, jak zaznamenal pasovský deník PNP.

Nad údolími Annapurny.Na expedici do Himáláji se s legendou létání Klausem Ohlmannem, spoluzakladatelem Mountain Wave Projectu původně s cílem výzkumu pověstných vlnový systémů v horách, připravovali od roku 2007. Mimo jiné také vícekrát navštívili cílový region k zajištění povolení a prozkoumání geografické situace. Po testovacích letech v Alpách mimo jiné se speciální 3D-kamerou pořídili tak nádherné záběry ledovce Stubai, že probudili v NASA zájem i o projekt MWP v Nepálu. Loni v září se pak vydali na přelet přes Maďarsko, Řecko, Kypr, Egypt, Jordánsko, Saúdskou Arábii, Omán, Pákistán a Indii do Nepálu. V lednu už startovali z Pokhary vzdálené asi 300 km od Everestu k letům v rámci tohoto výzkumu, zprvu v oblasti Káthmándú, pak v údolích Annapurny, a nakonec nad nejvyšší horu světa…

Hejtmanovy kulatiny

Hejtman Ratzenböck uprostřed při stříhání drátů 1989.Josef Ratzenböck, hornorakouský hejtman ve výslužbě, oslavil v úterý 85. narozeniny. V čele země stál v letech 1977 až 1995 a o jeho velké oblibě svědčí, že mu sousedé říkali „Otec národa".  Dobře ho znala i řada Jihočechů, především z jeho snah o sblížení sousedů po převratu 1989. Exkluzivní rozhovor s ním na toto téma přinesl i náš list 3. března 1995.

K aktuálním kulatinám říká v deníku OÖN, že se mu vede velmi dobře, má hodně práce a nemá čas každé ráno přemýšlet o tom, co ho právě bolí.  K politice uvedl, že je v ní od roku 1953, že nikdy lehká nebyla, ale povšiml si, že v nejtěžších časech byli lidé spokojenější než dnes. Souhlasí s názorem, že vztah mezi vládou a občany je nyní poznamenán hlubokou nedůvěrou. Nemůže ale říci, čí je to vina. Něco očividně dělá chybně politika, ale co, to prý neví. Kdyby věděl, už dávno by to řekl své straně… I mladým by dnes radil, aby šli do politiky něco změnit, když se jim něco nelíbí. „Není to ale jednoduchá věc stavět se denně kritice – prakticky jsi každý den nahý na jevišti," říká. I sám by prý do politiky šel, nezná napínavější zaměstnání…

Jeho zemská organizace lidové strany mu uspořádá 23. dubna velkou narozeninovou party.

Velikonoce ve školkách

Linecké městské školky a jesle budou o Velikonocích v provozu.  Město tak chce podpořit především zaměstnané rodiče, kteří by o velikonočních prázdninách museli obtížně organizovat opatrování svých nejmenších sami, uvádí prohlášení magistrátu. Praxe je výhodná i pro děti, které zůstávají ve známém prostředí a kolektivech. Linec takto „nedrží prázdniny" o Velikonocích od roku 2010 a je v tom v celém Rakousku jedinečný.  V nadcházejícím týdnu bude mít otevřeno všech 52 městských školek s 27 jeslí se zhruba 4700 místy, a to od 6.30 do 17 hodin, tři z nich dokonce do 20 hodin. Školská správa už v začátku roku požádala rodiče, aby jí v zájmu co nejlepší organizace provozu sdělili své plány na prázdniny. Osvědčilo se to, v příštím týdnu bude ve školkách něco přes 70 procent dětí, v jeslích přes 80 procent.

Autor: Vladimír Majer

16.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 8 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/DĚLNICE. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZKRÁCENÝ ÚVAZEK, Nabízíme jednoduché kompletační práce v jednosměnném provozu - zkrácený úvazek 4-6hod/den, pracovní poměr je uzavřen na dobu určitou s možností prodloužení., Požadujeme:, Manuální zručnost, Pečlivost, spolehlivost, Vhodné pro absolventy, ženy po rodičovské dovolené i OZP., V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte na tel. 737 236 353 nebo osobně po předchozí tel. domluvě na adrese: Sedláčkova 472, budova 104, Písek.. Pracoviště: Kiffinger a kopp s.r.o., Sedláčkova, č.p. 472, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Moravcová, +420 737 236 353.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 24 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu Specialista v oblasti marketingu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do zavedeného e-shopu hledáme kolegyni / kolegu na pozici Specialista marketingu, , Náplň práce, • Vytváření marketingových analýz vedoucích ke zvýšení profitu společnosti, • Monitoring konkurence a celého trhu, hledání nových řešení pro propagaci, • Návrhy, realizace a vyhodnocování omnichannel marketingových kampaní, • Tvorba digitální obsahové strategie, • Strategie pro SEO, PPC, e-mail marketing a sociální sítě, • Návrh vhodného mediálního mixu pro komunikaci kampaně, • Komunikace s externími dodavateli, • Budování značky, , Požadavky, • Velmi dobrá orientace v online prostředí , • Znalost principů disciplín online marketingu (learndigital.withgoogle.com), • Kreativita, pečlivost, aktivní přístup, • Komunikační dovednosti a prezentační dovednosti, , • Min. SŠ vzdělání, znalost anglického jazyka , • Chuť se dál vzdělávat a rozvíjet své dovednosti, , Co nabízíme, • Stabilní zázemí v zavedené firmě, • Flexibilní pracovní doba a možnost homeoffice, • Proplácené Sick days, • Kafe v kanceláři zdarma, • Možnost dalšího vzdělávání, • Notebook a mobilní telefon s neomezeným voláním, , Pokud si myslíte, že jste to právě Vy, koho hledáme, a máte zájem zúčastnit se vypsaného výběrového řízení, zašlete nám svou žádost spolu se strukturovaným životopisem na e-mail volnamista@vseprotisk.cz.. Pracoviště: Vše pro tisk s.r.o., Čechova, č.p. 406, 397 01 Písek 1. Informace: Eva Římanová, +420 382 229 208,605 171 936.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci VEDOUCÍ FAKTURACE A ADMINISTRATIVY. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: řízení fakturace a administravy a s tím spojené činnosti, Požadavky: práce s PC, zodpovědnost, schopnost řízení kolektivu.. Pracoviště: Polanských, s.r.o. - velkoobchod potravin, Mírová, č.p. 144, 398 11 Protivín. Informace: Roman Polanský, +420 736 521 151.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená PRACOVNÍK NA OBSLUHU BIOPLYNOVÉ STANICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP skup. T, B, zodpovědnost, ochotu učit se novým věcem; vzdělání - obor elektro popř. strojní výhodou, Náplň práce: manuální práce - práce s nakladačem, údržbářské práce , Pracovní doba: 3 směny + střídání So, Ne; pracoviště Písek (průmyslová zóna); nástup možný ihned, První kontakt pouze na tel. 777 118 571 - p. Brabec, popř. zašlete životopis na email: brabec.milan@smart-bioenergy.eu. Pracoviště: Smart bioenergy s.r.o. - bioplynová stanice písek, Stanislava Maliny, č.p. 489, 397 01 Písek 1. Informace: Milan Brabec, +420 777 118 571.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

13. ročník soutěže Smrhovská brázda.
28

Koně i vozkové se smažili v brázdě pod smrhovským nebem

Členové Klubu českých turistů si dali dostaveníčko v Českém Krumlově a pak vyrazili na pochod.
40

Turisté se loučí s Pochodem krajem pětilisté růže

Turisté se loučí s pochodem

Český Krumlov – Poslední hezké chvíle posledního 50. ročníku třídenního Pochodu krajem pětilisté růže dnes prožívá kolem Českého Krumlova 328 členů Klubu českých turistů (KČT).

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - tipy na volný čas.

Živitelka se ponese ve znamení oslav.

České Budějovice - Země živitelka oslaví 45. narozeniny, ke kterým si nadělí pamětní minci. K oslavě výročí republiky bude zasazen národní strom.

Bechyňské doteky pobaví a pohladí na duši

Bechyně – Město na soutoku Smutné a Lužnice hostí slavnost Bechyňské doteky již pošesté. Bohatý program začal už v pátek a velké i malé účastníky potěší ještě o víkendu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT