VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused myslivec si ochočil lišku

Linec - Před dvěma roky přiběhlo jednoho podvečera k myslivci z Molnnu na pochůzce revírem lišče. Napřed si myslel, že je to kočka, ale ukázalo se, že jde o asi osmitýdenní mládě lišky. „Její matka nejspíš předtím zahynula, normálně tak malá štěňata noru neopouštějí," říká pan Kettenhuber. „Pak byl ale hlad nejspíš silnější, že si troufla vylézt a hledat červy. Tak jsme se potkali. Byla moc roztomilá, jak už mláďata jsou."

16.4.2014
SDÍLEJ:

Nezvyklý domácí přítel.Foto: Deník/repro

Lišče moc plaché nebylo, jen zpočátku se trochu bránilo a kouslo do Kettenhuberovy rukavice. Velmi rychle se ale uklidnilo. Myslivec se rozhodl zvířátko zachránit. Na radu se zeptal veterinářky a začal nalezence vykrmovat potravou pro štěňata. Trávil s ním hodně času a lišče si na něho zvyklo. Začal mu říkat Burgi a z malé lišky se stal člen rodiny. Je čistotná, pod kamny na dřevo v domě má nové doupě. Když s ní jde páníček ven, vodí ji obcí na vodítku. Cizí ani děti ji nevadí. Kettenhuber s ní pravidelně navštěvuje domovy seniorů a školy. Tradované obavy ze vztekliny jsou prý zcela nedůvodné, píše deník OÖN.

Burgi doprovází svého zachránce i na lov. „Má vynikající čich. Není ji sice možné posílat jako psa, ale když je něco v okruhu 300 metrů, zaznamená to," říká Kettenhuber. Jeho kolegové mu to zazlívají. „Pro mnohé je liška zkrátka nepřítel. Já tomu nerozumím. Lišky v revíru netropí skoro žádné škody. Kolegové se také obávají vztekliny, ale poslední případ v Rakousku byl zaznamenán před mnoha a mnoha lety."

Chodí se svou Burgi národním parkem, kde pracuje, a dělají radost mnoha turistům, které tu potkávají, uzavírá list.

E-knihy na postupu

Elektronické knihy prý už čte 29 procent Rakušanů, o deset procent víc než před rokem. Dalších 16 procent plánuje nákup čtečky, 34 procent má o tuto četbu zájem. Oblíbené jsou zejména romány a kriminálky, především ze segmentu kapesního formátu.  Podíl knih v e-formátu na celkovém trhu je ale stále malý, kolem něolika procent.

Ve 180 hornorakouských školních a veřejných knihovnách zapojených do platformy media2go.at, která odstartovala koncem roku 2012,  zaznamenali loni v březnu 5064 digitálních výpůjček, letos už 10 665. Loni bylo v zemi půjčeno 78 594 e-knih. Běžných výpůjček ale bylo předloni 3,9 milionu.

Na cestě na zahradu.Jedlý Linec

Linečané Laurin Döpfner (na snímku míří na "záhumenek"), Barbara Foldesiová, Andreas Haslauer a Josepha Krügerová (22 až 26 let) vymysleli a realizují projekt „Jedlý Linec", v němž chtějí zvýšit zájem občanů města o zelené plochy. Provozují zahradu v centru a pořádají zdarma semináře a přednášky, jak na pěstování zeleniny a zeleně ve městě. Myšlenku podporuje 6000 eury Evropská unie přes program Mládež v akci.

Magistrát jim nabídl více ploch, z nichž si nakonec vybrali kulturní centrum Kapu v ulici Kapucínů. Na 50 metrech čtverečních tu může každý pěstovat a sklízet  co chce. Organizátoři vycházejí z toho, že lidé budou mít víc respektu, když zahrada zůstane otevřena. 3. května od 12 hodin tady uspořádají výměnnou burzu sazeniček a semen. Další termíny jsou na essbareslinz.com nebo naf facebook.com/essbareslinz..

Lvíče bělásek

Rarita - bílý lev.V cirkusu Krone přišlo před týdnem při pobytu na štaci v Landshutu na svět bílé lvíče. Při narození vážilo 1,1 kilogramu. Je druhým společným dítětem tatínka King Tongy a matky Diamond. Otec má dalších jedenáct potomků s jinou lvicí, píše deník PNP. Mládě bude pojmenováno, až se vykrystalizuje jeho charakter, řekl šéf marketingu cirkusu Markus Strobl.  Dodal, že bílých lvů (nezaměňovat s albíny!) je na světě jen 84, z toho 16 v cirkusu Krone.

Přelétl Mt. Everest

Husarský kousek se povedl sousedovi, Jonu Keimerovi, 25letému plachtaři z Bergenu v dolnobavorském okrese Deggendorf.  V motorovém větroni Stemme S-10 VT přeletěl Mt. Everest, jak zaznamenal pasovský deník PNP.

Nad údolími Annapurny.Na expedici do Himáláji se s legendou létání Klausem Ohlmannem, spoluzakladatelem Mountain Wave Projectu původně s cílem výzkumu pověstných vlnový systémů v horách, připravovali od roku 2007. Mimo jiné také vícekrát navštívili cílový region k zajištění povolení a prozkoumání geografické situace. Po testovacích letech v Alpách mimo jiné se speciální 3D-kamerou pořídili tak nádherné záběry ledovce Stubai, že probudili v NASA zájem i o projekt MWP v Nepálu. Loni v září se pak vydali na přelet přes Maďarsko, Řecko, Kypr, Egypt, Jordánsko, Saúdskou Arábii, Omán, Pákistán a Indii do Nepálu. V lednu už startovali z Pokhary vzdálené asi 300 km od Everestu k letům v rámci tohoto výzkumu, zprvu v oblasti Káthmándú, pak v údolích Annapurny, a nakonec nad nejvyšší horu světa…

Hejtmanovy kulatiny

Hejtman Ratzenböck uprostřed při stříhání drátů 1989.Josef Ratzenböck, hornorakouský hejtman ve výslužbě, oslavil v úterý 85. narozeniny. V čele země stál v letech 1977 až 1995 a o jeho velké oblibě svědčí, že mu sousedé říkali „Otec národa".  Dobře ho znala i řada Jihočechů, především z jeho snah o sblížení sousedů po převratu 1989. Exkluzivní rozhovor s ním na toto téma přinesl i náš list 3. března 1995.

K aktuálním kulatinám říká v deníku OÖN, že se mu vede velmi dobře, má hodně práce a nemá čas každé ráno přemýšlet o tom, co ho právě bolí.  K politice uvedl, že je v ní od roku 1953, že nikdy lehká nebyla, ale povšiml si, že v nejtěžších časech byli lidé spokojenější než dnes. Souhlasí s názorem, že vztah mezi vládou a občany je nyní poznamenán hlubokou nedůvěrou. Nemůže ale říci, čí je to vina. Něco očividně dělá chybně politika, ale co, to prý neví. Kdyby věděl, už dávno by to řekl své straně… I mladým by dnes radil, aby šli do politiky něco změnit, když se jim něco nelíbí. „Není to ale jednoduchá věc stavět se denně kritice – prakticky jsi každý den nahý na jevišti," říká. I sám by prý do politiky šel, nezná napínavější zaměstnání…

Jeho zemská organizace lidové strany mu uspořádá 23. dubna velkou narozeninovou party.

Velikonoce ve školkách

Linecké městské školky a jesle budou o Velikonocích v provozu.  Město tak chce podpořit především zaměstnané rodiče, kteří by o velikonočních prázdninách museli obtížně organizovat opatrování svých nejmenších sami, uvádí prohlášení magistrátu. Praxe je výhodná i pro děti, které zůstávají ve známém prostředí a kolektivech. Linec takto „nedrží prázdniny" o Velikonocích od roku 2010 a je v tom v celém Rakousku jedinečný.  V nadcházejícím týdnu bude mít otevřeno všech 52 městských školek s 27 jeslí se zhruba 4700 místy, a to od 6.30 do 17 hodin, tři z nich dokonce do 20 hodin. Školská správa už v začátku roku požádala rodiče, aby jí v zájmu co nejlepší organizace provozu sdělili své plány na prázdniny. Osvědčilo se to, v příštím týdnu bude ve školkách něco přes 70 procent dětí, v jeslích přes 80 procent.

Autor: Vladimír Majer

16.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 250 Kč

Pracovníci v půjčovnách a ostatní pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení PRACOVNÍK/CE PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: dle rozpisu , Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení., Znalost oboru, praxe v oboru vítána., Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené;, Kontakt: email: asistentkacz022@obi.cz nebo osobně na prodejně na informacích v době od 8:00 do 20:00 hod.. Pracoviště: Obi s.r.o.-pracoviště obi písek, U Nádraží, č.p. 2607, 397 01 Písek 1. Informace: Alena Kubíková, .

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 19 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA PORTÁLOVÉ MYCÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pro nově otevírané mycí centrum v průmyslové zóně (Čížovská ulice) hledáme pracovníky:, VÝHRADNĚ PRO OZP (ČID 1. a 2. stupně), Náplň práce: příprava vozidel před vjezdem do mycí linky a předmytí, Pracovní doba: pondělí až neděle 7-13 hod; 13-20 hod. (7 dní práce, 7 dní volno), Místo je vhodné i pro ženy, Po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Požadujeme: slušné vystupování, spolehlivost, Kontakt: Petr Nimburský tel. 777 941 823, email: info-peli@seznam.cz, , Zájemci se mohou dostavit na informativní setkání 30. 5. 2018 v 9.30 hod. na ÚP Písek 5. patro č.dv. 601.. Pracoviště: Auto peli s.r.o.-mycí linka, Čížovská, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Nimburský, +420 777 941 823.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 15 000 Kč

Pekaři ZAMĚSTNANCI DO PEKAŘSKÉ VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: výroba pekařských výrobků, Požadujeme: spolehlivost, Jedná se o noční směny., Informace na tel. 382 585 286.. Pracoviště: Pekařství u malých s.r.o., Náměstí svobody, č.p. 21, 398 43 Bernartice u Milevska. Informace: Marie Malá, +420 382 585 286.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - PÍSEK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě PÍSEK. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště písek, ul.obchodní, Obchodní, č.p. 2598, 397 01 Písek 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kačky pomáhají. Za šest let se díky nim vybralo na pomoc handicapovaným rovných 796 201 korun.

EXKLUZIVNĚ: Akce Pusť kačku bude letos pomáhat již posedmé

Majáles v Českých Budějovicích - úterý.
25

OBRAZEM: Majáles - den druhý

OBRAZEM: Motorkář se čelně střetl s protijedoucí Škodou Rapid

Kahov - Ke střetu motorky a osobního auta došlo v neděli večer v Kahově u Prachatic. Podle informací Martiny Joklové, mluvčí prachatické polici, je na vině srážky s největší pravděpodobností motorkář.

Chodník ve Velké bude mít nový povrch

Milevsko – Levý chodník ve Velké, místní části Milevska, ve směru od pohostinství k mostu opraví městská společnost Služby města Milevska. Na svém posledním jednání to schválili milevští radní.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

Ve středu 23. května představíme děti z 15. MŠ Písek

Písecko - V unikátním projektu postupně Deník představil všechny prvňáčky z Písecka. Nyní na fotografiích najdete děti z mateřských škol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT