Skauti od sousedů budou letos toto symbolické světýlko šířit z pověření televize ORF už potřicáté. Volba padla na chlapce, který se v jeho distribuci už léta angažuje a je „příkladem lásky k bližnímu“, píše list a ciuje chlapce: „Mír a pokoj mne chytily už jako malého. Lidé se nemají hádat v rodině a taky nemá být žádná válka. Každý člověk k tomu musí něčím přispět.“

Niklas chodí do první třídy gymnázia ve Welsu. Kromě jiného také hraje bicí v místní kapele. Na faře podporuje se svým dřevěným bubínkem sbor dětského liturgického kroužku. Je nadšeným ministrantem a také fotbalistou týmu U12 ASKÖ Vorchdorf.

28. listopadu převezme symbolické světlo v Betlémě v jeskyni narození Páně v doprovodu politických a církevních špiček země. 1. prosince od 20.15 hodiny bude hostem televizní show Floriana Silbereisena „Adventní svátek tisíců světel“ na ORF2 a ZDF.

Zakáží šátky ve školách?

Vládní strany ÖVP a FPÖ přinesly ve čtvrtek do rakouské Národní rady návrh zákona k zákazu nošení šátků v základních školách, informují OÖN. Aby byla norma přijata ústavní většinou, potřebují k tomu předkladatelé i hlasy sociálních demokratů. Zákaz „oblečení zvýrazňujícího světový nebo náboženský názor, s nímž je spojeno zahalení hlavy“ má platit od školního roku 2019/20. Týkat se má kromě šátku také turbanů Sikhů, ne ale žídovské čapky, „Zákaz nošení šátků v mateřských školách byl jednomyslně schálen parlamentem ve středu,“ dodává list.

Vystaví historické jesličky

Jesličky pro Tichou noc.

Jesličky, před kterými byla poprvé zpívána Tichá noc, jsou od roku 1933 uloženy Riedu, v Innviertelském domě lidové kultury. OÖN připomínají, že poprvé tato koleda zazněla v roce 1818 a 200. výročí této události bude velkolepě oslavováno. Historické jesličky byly k této příležitosti deset měsíců náročně restaurovány, říká v listě Sieglinde Frohmannová, vedoucí městského odboru kultury v Riedu. Výsledek byl oficiálně představen veřejnosti ve čtvrtek večer. V příštím týdnu otevřou ve zdejším vnitřním městě „jesličkovou cestu“ se 30 zastaveními u více než padesáti jesliček. Otevřena bude do 20. ledna.

Advent u jezera začal

Z jezerního adventu…

V pátek 23. listopadu otevřeli adventní trhy na vodním a venkovském zámku Ort ve Gmundenu. K jedinečnému zážitku organizátoři letos přizvali více než 130 vystavovatelů, uměleckých řemeslníků a tvůrců. Denně od 14 a od 16 hodin budou v zámeckém kapli vystoupení sborů a lidové hudby, připraven je bohatý dětský program, nabídka lahůdek a podobně. Vstupenka zahrnuje i možnost výletu vláčkem nebo lodí do městského centra ve Gmundenu. Otevřeno bude o všech čtyřech adventních víkendech denně od 13 do 19 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 h.(www.schloesseradvent.at)

U Traunu denně 97 400 aut

Podle analýzy Dopravního klubu Rakouska je nejrušnější dálnicí u sousedů A1 u Traunu. Od 1. ledna do 30. září tudy denně jezdilo průměrně 97 400 osobních aut a malých transportérů do 3,5 tuny. To je o půl procenta víc než před rokem, napsaly OÖN. U Haidu to bylo 96 730 (+0,5 %), na Mühlkresské dálnici A7 u Bindermichlu 87 690 (-2,1), což je ale proti loňsku pokles o 2,1 %. Také další průjezdy na A1 vzrostly – u přípojky na Steyr na 62 870 (+1,8), u Sattledtu na 54 140 (+3 ). Přes 50 000 aut denně jezdí také na A25 u Marchtrenku.