Závodil ve střelbě z malorážky na dřevěný pilířek, na němž stála figurka sovy, symbolu města. V 53členném finále rozhodla jeho 128. rána, poslední, která podstavec zlomila. Je prvním Rakušanem, který tradiční šampionát v této disciplíně lidové kultury vyhrál. „Bylo to jedinečné, v závěrečném průvodu účastníků a diváků šlo možná až 60 000 lidí," říká v listě předseda hornorakouských ostrostřelců Franz Huber.

Setkání na cestě do Alma Aty.Jeli na slunce do Kazachstánu

Anita Burgholzerová (34) a Andreas Hübl (39) ze Štýrského Hradce se zúčastnili Suntrip-rallye, soutěže kol na sluneční pohon. Na trase z Milána do Alma Aty v Kazachstánu zdolali na tandemu 8097 kilometrů s výškovými rozdíly 48 137 m (nejvyšší bod 2180 m v Gruzii) přes dvanáct zemí za 77 dnů. Absolvovali celou vypsanou trasu, podobně jako Francouzka Pauline de la Marnierre. Ostatní otočili v turecké Cappadocii k návratu do Milána. Od severních hranic Řecka do centrálního Turecka je brzdilo špatné počasí – když málo svítí slunce, o to víc musejí šlapat, vysvětluje list. Zato v Ázerbájdžánu na rovinách, se sluncem a s větrem v zádech ujeli i přes 200 kilometrů za den. Že neputovali vždy po pěkných silnicích, potvrzuje i snímek ze setkání se stádem krav.

Chodil u nás vrah?

Policie ze Zwieselu zadržela před restaurací v příhraniční Bavorské Železné Rudě 53letého muže ze Severního Porýní – Vestfálska, hledaného kriminálkou v Cáchách. Je důvodně podezřelý, že v Maastrichtu uškrtil 50letou manželku, zabalenou mrtvolu uložil do kufru a shodil ji z mostu do řeky. Poslední fázi zachytila videokamera. „Po nalezení mrtvé vedla stopa podezřelého do českého příhraničí," píše deník PNP. Policisté ho před restaurací v Bavorské Železné Rudě poznali a oslovili. Svou identitu potvrdil, byl zadržen a vyzvedli si ho kriminalisté z Cách. Podle PNP se v úterý částečně doznal.

Najde Mano Ezoh 5000 rekordmanů?Sežene rekordní sbor?

Mnichovský zpěvák Mano Ezoh, který žil v letech 2005 až 2012 v Deggendorfu, dal v roce 2011 dohromady v mnichovské olympijské hale 1198 „největší gospelový sbor světa" a zapsal se s ním do Guinnessovy knihy rekordů, píše PNP (Deník informoval). Tento zápis ale výrazně „vymazalo" loni v červenci 4745 zpěváků na Filipínách. 24. října chce Ezoh rekord vrátit do Bavorska. „Z plánovaných 5000 účastníků se mu ale dosud přihlásilo jen 2641," uvádí list. „Voláním o pomoc se Mano Ezoh obrací na všechny zpěváky a zpěvačky. Všichni zájemci, jednotlivci nebo sbory, se mohou ještě zapojit do poslední zkoušky, která bude 26. září od 17.30 do 19.30 h v gymnáziu na Eggerstrasse. Každý dostane studijní CD. Informace a přihlášky na weltrekord@manoezoh.com."

Děti běženců do škol

V pondělí začne školní rok v Horních Rakousích nejen 106.000 domácích žáků, ale také dětem uprchlíků, pro které je školní docházka také povinná. Prezident zemské školní rady Fritz Enzenhofer odhaduje jejich počet na 750, píší OÖN. 500 bylo do tříd zařazeno už v konci minulého školního roku, nyní přijde dalších asi 250. Pro školní systém v zemi to podle Enzenhofera není organizačně ani pedagogicky problém, uvádí list. Nejasné prý ale ještě je, v jakých městech bude třeba počítat s největším počtem nováčků. Koordinovat věc má štáb školní rady s psychology, právníky a školními inspektory. Řešení mají být individuální podle situace v místě.
Letos mimo jiné nebude uplatňováno maximum 25 dětí na třídu vzhledem k tomu, že migranti po krátkém čase místo pobytu změní. „Enzenhofer počítá s tím, že v novém školním roce bude k výuce dětí uprchlíků potřeba 50 dalších kantorů. Kde se pro ně vezmou peníze, musí být ještě vyjednáno. Rozhodně prý ale nebudou kráceny hodiny ,regulérního´ vyučování," pokračuje list. Kromě jiného bude školská správa hledat mezi azylanty samotnými arabsky mluvící učitele nebo tlumočníky.
Ministryně školství Gabriele Heinisch-Hoseková počítá, že v celém Rakousku nastoupí do škol na 5000 dětí cizinců.

Věci už neberou

Věcné dary běžencům nemají kam dávat.„Ochota Mnichovanů k věcným darům pro uprchlíky je tak velká, že evangelická misie vyzvala k zastavení sbírek. Do přijímacích míst mají dárci věci nosit nejdřív až v říjnu nebo v listopadu," píše PNP. Podle mluvčího organizace Klause Honigschnabela jsou kapacity skladů nyní „ucpány" letním, zvláště dámským, ošacením, také hygienických potřeb je „spíš víc než málo". „Se šampony, které máme, bychom mohli týden sprchovat celý Mnichov," řekl Honigschnabel.
Některé dary jsou podle něho také nepoužitelné. Mnozí lidé neumějí rozlišit potřebné věci od těch, které patří už jen do odpadového koše. „Co třicet let leželo ve sklepě, se jako dar nehodí," zmiňuje mluvčí. Odmítnutí občané s dobrou vůlí se pak někdy rychle mění ve vzteklouny – lidi ve skladech označují za rasisty a ,póvl´. „Nechceme nikoho rozzlobit, ale momentálně je nám milejší ten, kdo svůj věcný dar zatím nechá doma," uzavírá Honigschnabel. Kdo by chtěl přesto pro uprchlíky něco udělat hned, pak nejlépe poskytnutím peněz, za které diakonie může koupit, co ještě chybí, a kdo by chtěl investovat svůj čas, bude vítán jako dobrovolný pomocník při třídění darů ve střediscích. Přihlásit se může na www.diakonia.de.