V „jedné z posledních bašt někdejšího centra zpracovávání kůže v Horním Mühlviertlu“ čelí inovačním duchem a bohatstvím nápadů masivním proměnám doby, kdy koně masivně nahradily stroje. „V oblasti jezdeckého sportu jsou ale Niedersüßové pevně v sedle,“ píše deník. Neuniklo to ani porotcům Ceny RudolfaTraunera, kterou jsou vyznamenávány obzvlášť zajímavé kooperační projekty mezi hospodářstvím a vědou. Rohrbašští společně s laboratoří kreativní robotiky univerzity umění a designu v Linci rozjeli projekt tvorby sedlových těl pomocí robotů. Vytvořili digitální model, který analyzuje pracovní kroky, vytváří prototypy, programuje a optimalizuje robotické řízení. Sedlářství Niedersüß za to dostalo jednu z pěti cen, které jsou dotovány po 4000 eurech.

Firma exportuje sedla až do Austrálie, Japonska a USA. Od roku 2011 ji vedou mladí - Christine Niedersüßová jako výkonná ředitelka, její bratr Markus jako technický vedoucí. Na snímku Hospodářské komory je Markus s otcem Karlem, který před 50 lety koncentroval rodinné podnikání právě na sedlářství.

Stop kamionům nepřijatelný

Ohlášený zákaz tranzitního průjezdu nákladních aut na B126 zemským radou Güntherem Steinkellnerem (náš web informoval) kritizují sociální demokraté Rainbachu a Leopoldschlagu jako návrh překotný. Obávají se uhýbání dopravy na úsek spolkové silnice B310 severně od Freistadtu a zhoustnutí provozu na něm, což je prý pro občany nepřijatelné. „Až do dokončení dalšího úseku S10 nemůžeme toto rozhodnutí akceptovat,“ apelují zástupci organizací SPÖ na Steinkellnera, aby situaci přehodnotil.

Freistadt – město žen?

Sousedky k oslavám města.Zdroj: Deník/repro OÖN

Osm žen kolem Hedi Hofstadlerové z Freistadtu iniciovalo k letošním 800 letům města projekt 80 akcí v jediném měsíci, a to v březnu, píší OÖN. „Z Freistadtu má být během této doby ,Fraustadt´, tedy Město ženy,“ tlumočí slovní hříčku organizátorek. Sedm pořadů připravily samy, například diskusní salony s bývalou ministryní zdravotnictví Andreou Kdolskou a dalšími hosty, výstavu fotografií Ženy tvoří Freistadt apod. Po podzimní výzvě veřejnosti jim došlo 70 návrhů dalších akcí, z nichž většina bude uskutečněna. Jejich přehled je na www.fraustadt-freistadt.at. Náklady 35 000 eur pokryje kromě dalších i rozpočet města. "Fraustadt" má být v programu města nastálo i po jubilejním roce, dodává linecký list. Na snímku Alexandry Grillové jsou iniciátorky akce.

Češi na „zájezdu“

Přio dopravní kontrole v úterý v 18 hodin na B 127 našli policisté v osobním autě kořist z krádeží a čtyřčlennou českou osádku ve věku 23 až 33 let eskortovali na stanici v Puchenau, píší OÖN. Muži převáželi ve sportovních kabelách 15 láhví whisky, šest velkobalení holítek, 20 kusů oděvů a deset balíčků dětských čokolád. „Prověrka u rakousko-českého kooperačního centra v Drasenhofenu ukázala, že všichni čtyři jsou policii známi a na 33letého je vypsán národní zatykač,“ pokračuje list. „Obvinění vypovídali s rozpory a označovali nejstaršího za hlavního pachatele. Po dokončení vyšetřování a zajištění věcí pokračovali v jízdě domů, kde byli ,přivítáni´ českou policií,“ končí zpráva.

Myslivce straší africký mor

Okresní konference myslivců v Horních Rakousích řeší africký mor prasat, píší OÖN. V příhraničním Rohrbachu vyprávěl předseda sdružení Martin Eisschiel o poněkud nemyslivecké metodě, jak prý přinejmenším provizorně problém vyřešili v Česku: zřídili ohradu, nalákali do ní divočáky a vojáci zařídili zbytek… Zemský předseda svazu Herbert Sieghartsleitner členům nezastřeně řekl, že mor je ještě hodně zaměstná. Bude nutné se smířit i s odchodem od mysliveckých zvyklostí. Nákaza ještě Horní Rakousy nepostihla, ale úřad nepočítá s tím, že se jim vyhne.

Odstřelem 328 kusů letos myslivci okresu zaznamenali historicky nejvíc úlovků, ale pořád je černé moc téměř ve všech revírech Rohrbachu. Okresní svaz sdružuje 75 žen a 879 mužů. Loni složili dále 5790 kusů srnčí, stále víc slabší kategorie, s padlými ubylo celkem 6230 kusů. Střeleno bylo 914 zajíců, 646 lišek, 740 divokých kachen, 537 kun, 68 bažantů, 143 jezevců, 389 divokých holubů, 82 lasic, 41 slukovitých, 11 tetřevů, dvě husy šedé, 47 hranostajů, tři vydry, jeden psík mývalovitý, jeden mýval, 86 jelenů, šest kusů dančí a sika.