Ministr dopravy Martin Kupka označil akci „za odstranění posledního špuntu“ na jihočeské dálnici D3. „Jde o důležitou symbolickou zprávu. Spory se vedly více než čtyři tisíce dnů a stavba bude nakonec hotová za pouhých 40 dní. Je to další krok z hlediska zprůchodňování celé dálnice, na konci července bude hotovo,“ podotkl s tím, že příští týden navíc dojde k zahájení úseku Kaplice-nádraží a Nažidla na Českokrumlovsku.

Na akci promluvil také generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl a nechyběl ani jihočeský hejtman Martin Kuba. Zmínili například, že od realizace očekávají odstranění nebezpečného zúžení a výrazné zlepšení nejen v místní ale i dálkové dopravě. „Těší mě, že konečně zprovozníme tento úsek pro širokou veřejnost, naopak mě netěší, že s tím byl spojený dlouhodobý spor. Chtěli jsme se domluvit, ale bohužel se to nepovedlo. Museli jsme přistoupit k vyvlastnění, které se vleklo a bylo komplikované, defacto to úplně nekončí, ale alespoň může být realizována stavba,“ připomněl Mátl.

Pro Jihočechy jde podle hejtmana o dobrou zprávu. „Do určité míry jde o symbol, chybění části důležité dopravní stavby. Všichni, kteří jezdili po tomto úseku si uvědomovali, že jde o nedostatek a stala se z něj symbolická záležitost. Je to také ukázka toho, jak je pro stát někdy komplikované dobrat se řešení,“ míní. „Osobně jsem rád, že zúžení zmizí a za 40 dní se tu projedeme po normální dálnici,“ komentoval Martin Kuba.

Oficiální tiskový brífink si nenechali ujít ani bývalí majitelé vyvlastněných pozemků.

Jak lze vidět na přiloženém videu, nikdo z přítomných se nebránil konfrontaci, ale milé povídání to nebylo ani pro jednu ze zúčastněných stran:

ŘSD oficiálně zahájilo dostavbu D3 u motocentra v Táboře. Přišli se podívat i bývalí majitelé | Video: Deník/Lenka Pospíšilová

ŘSD dostalo stavební povolení na dostavbu 460-timetrového úseku asi před měsícem, výběrové řízení vyhrála společnost Porr, která komunikaci vybuduje za necelých 12 milionů korun.