Koncem prosince zachytil a na facebook pověsil muž z Innviertlu fotografii klokana sedícího na silnici mezi Schalchenem a Maria Schmolln, ale není jisté, že se jedná o stejné zvíře. Až se objevilo světýlko v tunelu – Anton začal docházet na stále stejné místo k lidem, kteří ho krmili, a u nich byl posléze také Anton večer „zajat".
Klokany může v zásadě držet kdokoliv při splnění určitých podmínek. Podléhají ohlašovací povinnosti. Podle úředního veterináře Josefa Stögera není třeba se o ně obávat kvůli chladu, silná kůže je chrání před mrazem a sněhem. Většina druhů chovaných v Rakousku zimě odolává dobře.

Islám vnímají jako reálné nebezpečí

67 procent Hornorakušanů vidí islám jako reálné ohrožení, stejně vysoké procento míní, že integrace muslimů se nedaří. 68 procent si přeje větší dohled nad islámskými vzdělávacími centry, mešitami a modlitebnami. 57 procent odmítá rozdávání koránu. Vyplývá to z reprezentativní dotazníkové akce mezi občany staršími 16 let na zakázku strany Svobodných. Její zemský předseda Manfred Haimbuchner při prezentaci výsledků připomněl, že se průzkum konal v době atentátu v Paříži, což obavy veřejnosti zvýšilo – v prosinci se islámem cítilo ohroženo „jen" 40 procent Rakušanů, uvádí list OÖN. Jedinou skupinou, která není výrazně většinově naladěna proti muslimům, jsou voliči Zelených. I těch ale islám odmítá víc než 50 procent.
Haimbuchner dodává, že 56 procent dotazovaných má opatření proti radikalizaci muslimů za nedostatečná, a požaduje zastavení přistěhovalectví z muslimského kulturního prostoru. Azylantům odmítajícím integraci by se měly škrtnout sociální dávky a v posledním kroku by měli být vypovězeni.

Nebezpečné sáňky

Každý rok má kolem 5000 Rakušanů při sáňkování nebo bobování nehodu, s jejímiž následky musejí být hospitalizováni, píše linecký Volksblatt. 38 procent z nich jsou děti a mladiství. 53 procent zraněných utrpí zlomeniny, 21 procent poškození vazů a svalů. Devět procent si odnese otřes mozku. 19 procent zranění je způsobeno při srážkách s pevnými překážkami nebo dalšími sportujícími. V Horních Rakousích utrpělo loni při sáňkování 700 lidí tak závažné zranění, že museli do nemocnic. Kuratorium pro bezpečnost připomíná, že sáňkovat se má jen na vyčleněných tratích, na sjezdovkách pro lyžaře je to zakázáno.

Chtějí být svými šéfy

V Horních Rakousích začalo loni privátně podnikat 5637 osob. V průměru bylo každý pracovní den založeno 22 nových subjektů, píše Volksblatt. K tomu 632 podniků bylo převedeno na jiné vlastníky. Průměrný věk nových podnikatelů je 38 let. Přibývá mezi nimi procento žen.

Země samotářů

Skoro třetina Rakušanů žije osaměle – 1,7 milionu, 29 procent dotazovaných ve věku 18 až 69 let, nemá partnera. Ukázal to průzkum institutu Marketagent.com na přelomu roku. Nejvíc „singlů" je ve Vídni a v Solnohradsku – 36 procent, nejméně v Dolních a Horních Rakousích a v Korutanech – 25 procent. Nápadné je, že největší skupina osamělých – 38 procent – žije sama už déle než tři roky, z žen téměř polovina, píší OÖN. 17 procent ještě nikdy nemělo partnerský vztah. 64 procent prý touží po pevném partnerství, 19 procent po nezávazném poměru či „aférce". Dvakrát víc žen než mužů uvedlo, že žádný vztah nechtějí. Jen deset procent připustilo, že partnera aktivně hledá. Ti ve středním věku na to nemají čas kvůli dětem nebo práci.

V Pegidě to vře

Svazek kritiků islámu v Německu, Pegida (Patriotičtí Evropané proti islamizaci Západu), v tuto dobu nemá pevné vedení, píše pasovská PNP. Týden po odstoupení zakladatele tohoto uskupení Lutze Bachmana (42) položila funkci mluvčí Kathrin Oertelová (37) – vzala si prý „oddechový čas" kvůli masivním projevům zloby antifašistů, výhrůžkám a profesnímu znevýhodňování. S Oertelovou odstoupili čtyři další členové organizačního výboru Pegidy. Ta proto odvolala shromáždění svolané na pondělí do Drážďan. Posledního mítinku v neděli u Semper-opery se zúčastnilo přes 17 000 lidí, méně než v uplynulých týdnech. Podobně kolínská Kögida odřekla demonstraci plánovanou na uplynulou středu – podle mluvčí prý pro nemoc organizátorů.

Z toalet univerzity.Probádala nápisy na WC

Neobvyklé téma si pro absolventskou práci vybrala 25letá studentka kombinace němčina, angličtina, etika na pedagogické fakultě Univerzity v Pasově – nápisy na toaletách. „Za dílo o 152 stránkách dostala jedničku," píše PNP. „Při své práci na záchodcích knihovny v univerzitním kampusu zachytila neuvěřitelných 929 ,latrinálií´ - 551 z pánských a 378 z dámských kabinek. Zamýšlela zmapovat WC v celém areálu univerzity, ale to jí tým katedry Rüdigera Harnische rozmluvil pro předpokládanou nezvladatelnou obsáhlost. Čistě z gramatického hlediska je rozdělila například podle toho, zda jde o oznamovací, podmíněný (hypotetický) nebo přikazovací způsob."
Po vyhodnocení dospěla k závěru, že co do preferovaných témat jsou významné rozdíly mezi pánskými a dámskými toaletami. Ženy víc vyjadřují pocity, mezilidské vztahy, u mužů jde o politiku, sex a „odborná témata", a vyjadřují se jednoznačně, zatím co ženy „mlží". Většina zaznamenaných nápisů je nepublikovatelných, dodává PNP.
Podle vedoucího Larse Bülowa napsala autorka práci, která odpovídá vysokému vědeckému standardu. Pokryla téma, které přes jeho mimořádnou zajímavost lingvistika dosud ošetřovala jen velmi macešsky…„Základní otázku, proč někdo vůbec něco na zdi toalet píše, práce nezodpověděla," uvádí PNP. Podle Bülowa to také nebylo cílem. Podle něho může jít o impuls k vlastní kreativitě. Někteří také snad chtějí po sobě něco trvalého zanechat…
Žákyně i hodnotitelé se shodli, že by bylo zajímavé popsané zdi kompletně vybílit a po roce vyhodnotit nové nápisy, zda se změnila jejich témata a výrazové formy.

Češka kradla v kostele

Ve středu v podvečer si svědek v kostele v Ansfeldenu povšiml vypáčené pokladničky s příspěvky. Vzápětí zaregistroval dva neznámé, z nichž muž se ho lámanou němčinou ptal, jestli by jim nemohl poskytnout přístřeší. Zaplatit by mu ale nemohli, nemají peníze. Protože to svědkovi připadalo podezřelé, vyrozuměl policii a ta dvojici zadržela. V jejich oděvech a v batohu našla euromince. Na služebně se 36letý Slovák a 39letá Češka ke krádeži milodarů přiznali. Stíháni za to jsou na svobodě, napsaly OÖN.