VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potřebuje špunty do uší, ale vše má na dosah

České Budějovice - TÉMA: Deník porovnal možnosti ubytování studentů v Českých Budějovicích. Podnájem nabízí větší soukromí, z koleje je blízko do menzy i knihovny

16.10.2012
SDÍLEJ:

Koleje Jihočeské univerzity.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Kolej

Veronika Kadlecová bydlí již pátým rokem na koleji.Nedokáže si představit, že by během svého studia na Jihočeské univerzitě bydlela někde jinde než přímo v kampusu. Říká, že v bytě přece stráví celý život. Již pátým rokem žije na koleji Veronika Kadlecová, která pochází z Klatovska.

O svém ubytování měla jasno hned po přijetí do prvního ročníku. „Všichni vyprávěli, jak je to na koleji skvělé, tak jsem o ničem jiném ani nepřemýšlela. Navíc v té době byla kolej ještě výrazně levnější než privát, teď už se to docela vyrovnalo," říká.

Největší výhodu bydlení na univerzitním pokoji vidí 
v tom, že je centru dění. Má blízko ke spolužákům, do menzy i knihovny. „Zároveň se snadno dostaneme do  Stromovky, do kina a do supermarketu," vyjmenovává.

Nedílnou součástí života na koleji jsou takzvané patrovky, velké oslavy pro celé patro. Veronika Kadlecová je bere jako zajímavou příležitost 
k setkání s mnoha lidmi, uznává však, že se také velmi rychle mohou změnit v nepříjemnost. „Pokud se člověk zrovna potřebuje učit, tak je to samozřejmě hodně velká nevýhoda. O zkouškovém období se ale víc respektuje pravidlo klidu a často pomohou špunty do uší nebo můžeme jít do uzavřené individuální studovny 
v knihovně," vypráví.

Samotný kolejní pokoj není příliš velký. Veronika Kadlecová se o šatní skříň musí dělit se spolubydlící a uvítala by víc poliček, protože nyní dává knihy už i pod postel. Kvůli omezenému prostoru je také nutné, aby se svou spolubydlící dobře vycházela. „My s tím problém nemáme. Když ale člověk dostane na pokoj někoho, s kým si nesedne, může to být velký problém," dodává.

Univerzita nabízí různou úroveň ubytování. Na některých kolejích mají dva pokoje dohromady vlastní sociální zařízení, jinde se studenti musí spokojit se společnou koupelnou na chodbě. To je i případ Veroniky Kadlecové. „Ze začátku mi to připadalo trochu zvláštní, ale zvykla jsem si. Jen mě občas trochu štve, že tam po sobě někteří nechávají nepořádek," komentuje.

Naopak ráda využívá pračku, kterou mají studenti k dispozici v kuchyňce. Mohou si také půjčit sušák na prádlo nebo přímo ve své koleji navštívit posilovnu. „Dobré je i to, že když se nám na pokoji něco rozbije, údržbář to hned opraví," říká Veronika Kadlecová.

I po letech na koleji je tedy podle svých slov spokojená 
a za jiné bydlení by neměnila.

Privát

Eva Křenková dala před kolejí přednost ubytování v podnájmu.Tři roky bydlela na koleji. Pak zatoužila po větším pohodlí, rozhodla se pro změnu a je spokojená. Především výhody vidí v ubytování v soukromí studentka Teologické fakulty Jihočeské univerzity Eva Křenková. Ta navíc měla při shánění podnájmu štěstí, přistěhovala se ke skupině spolužáků do již zařízeného bytu.

Nejvíce ji těší, že má vlastní pokoj. „Je tady nesrovnatelně větší klid na práci. Na kolejích byli hodně časté návštěvy spolubydlících a hlavně různé akce na patře, v pokoji vedle nás nebo nad námi a člověk se vůbec nemohl soustředit," popisuje.

Jako velkou změnu zároveň vnímá to, že nyní k sobě může kohokoli bez problémů pozvat. „Tam to bylo hodně omezené, jednak dobou návštěv a když chtěl na koleji někdo přespat, musel platit úplně nesmyslný poplatek. Všechno se tam dost kontrolovalo, což mi na vysoké škole připadalo přehnané, hodilo by se to tak na střední," říká.

V podnájmu má navíc Eva Křenková k dispozici kuchyňku s mnohem lepším vybavením, než nabízí univerzitní kolej, a bez problémů se podle jejích slov všichni spolubydlící podělí i o koupelnu. „Máme tu nepsanou dohodu, že každý po sobě uklízí nádobí a další věci. To bylo na  koleji také složitější, protože je tam anonymnější prostředí a spousta lidí ve společných prostorách nechávala nepořádek," doplňuje.

Za větší pohodlí si sice studenti musí připlatit, ale rozdíl podle Evy Křenkové není už tak velký jako dříve. Vlastní malý pokoj ve sdíleném bytě 5+1 ji vyjde na 2300 korun měsíčně. Přiznává však, že roli hraje i štěstí. „My máme poměrně levný podnájem, protože za energie platíme jen paušální částku a je jedno, kolik skutečně spotřebujeme. Jinde to může být o dost víc, záleží, co se člověku podaří najít," vysvětluje.

Menší nevýhodou bydlení na privátě je pak to, že studenti si se vším musí poradit sami. Zatímco na kolejích drobné poruchy okamžitě opraví údržbář, v bytě jsou třeba šikovné ruce obyvatelů nebo odborná placená pomoc.

Ani to však Eva Křenková nevnímá jako velké negativum. Myslí si, že vysokoškoláci by se měli postupně osamostatňovat a zodpovědnost za péči o byt k tomu patří. Bez problémů se smířila i s tím, že její ubytování je dál od školních budov a knihovny. „Já zásadně jezdím všude na kole. V Budějovicích je to nejrychlejší," uzavírá.

Odmítli stovky žádostí, trpěliví se možná dočkají

Koleje Jihočeské univerzity.Celou řadu svých studentů, kteří žádají o ubytování, musí každý rok zklamat Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Nabízí sice místa na kolejích, ale jejich kapacita nestačí. Školu letos navštěvuje přes 13 tisíc lidí, šanci na univerzitní bydlení má ale jen necelá čtvrtina.

Podle ředitele Kolejí a menz Jihočeské univerzity Františka Vrtišky navíc zájem stále narůstá. „I když je tu možnost privátního ubytování například na nedalekém sídlišti Máj, počet žádostí o kolej se zvyšuje. Máme k dispozici 2310 lůžek a pro tento akademický rok chtělo ubytování 2748 studentů. Museli jsme tedy odmítnout 438 z nich," uvedl.

Přednost dostávají studenti prvních ročníků. Pro ty univerzita vyčleňuje 900 lůžek. 
O dalších ubytovaných rozhoduje jediné kritérium – takzvaná dojezdnost. „To je doba, za kterou se student dostane 
z místa svého bydliště veřejným dopravním prostředkem do Českých Budějovic. Na základě dojezdnosti pak sestavíme pořadí," doplnil Vrtiška.

Pokud ale mladí lidé neuspějí s první žádostí o kolej, není důvod k panice. Po začátku akademického roku se obvykle ještě několik míst uvolní a dostane se tak na další zájemce. To potvrzuje také studentka Lucie Mužíková. 
„V říjnu nebo listopadu nakonec většinou dojde i na lidi 
z Písku. Já osobně ale dávám přednost bydlení na privátu, je to pohodlnější," řekla.

Od 1860 do 2170 Kč

Cena kolejného činí 1860 korun za osobu na měsíc v případě dvoulůžkového pokoje se společným sociálním zařízením na chodbách. K dispozici je ale i komfortnější ubytování, kdy dva dvoulůžkové pokoje tvoří buňku s vlastním sociálním zařízením. Zde se platí 2170 korun za měsíc. Kromě kolejného hradí studenti poplatky za další služby, například za užívání vlastních elektrických spotřebičů nebo připojení k počítačové síti.

Celá řada mladých lidí ale rovnou dává přednost bydlení v soukromí. Přehled o tom má Antonín Zahálka, obchodník 
s realitami, jehož agentura AZ Studentprogram se zaměřuje právě na zprostředkování těchto podnájmů. „Období hledání začíná už koncem května, kdy se první studenti dozví, že byli na univerzitu přijati. Rodiče, kteří mají přehled o tom, jak to vypadá na trhu s nemovitostmi, pak hned volají a už chtějí něco zarezervovat," popsal.

Během prázdnin pak podle jeho slov žádostí přibývá a vše vrcholí v polovině srpna. Tehdy se Antonín Zahálka nezastaví a denně shání ubytování až patnácti studentům.

Mezi velmi oblíbené lokality patří sídliště Šumava, které se nachází blízko univerzitního kampusu, nebo Pražské předměstí. Žádaná je ale 
i Havlíčkova kolonie. „Někteří si chtějí užívat volnost, studentský život, a tak je pro ně výhodné, když bydlí nedaleko centra. Dostanou se v noci snadno z města domů," vysvětlil Antonín Zahálka.

Cena podnájmů není podle něj už o mnoho vyšší než na koleji. Průměrně se dá ubytování sehnat za 2500 až 3000 korun měsíčně na osobu. „Vždy záleží na tom, kolik lidí bude 
v bytě bydlet. Pokud se jich domluví víc, mohou si klidně vzít  podnájem za dvanáct tisíc 
a výsledná částka není tak vysoká," doplnil.

Privát si vybral například 
i student Vyšší odborné školy cestovního ruchu Tomáš Kocour. „Jsem z Blatné, tak bych ubytování nejspíš stejně ani nedostal, ale hlavně jsem chtěl mít větší volnost," vysvětlil.

Naopak Lenka Smržová si neumí představit studentský život bez koleje. „Myslím, že to k tomu zkrátka patří a navíc jsou vždy po ruce spolužáci, když potřebuji třeba půjčit poznámky," komentovala.

Vysoké školy

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Má osm fakult a nabízí více než 250 studijních oborů. Orientuje se zejména na přírodní, sociální 
a humanitní vědy.

Vysoká škola technická a ekonomická v Č. Budějovicích
Vysoká škola neuniverzitního typu, zaměřuje se hlavně na technické obory, například konstrukci staveb či technologii dopravy.

Vysoká škola evropských a regionálních studií, ČB
Soustředí se na vzdělávání pracovníků veřejné správy. Mezi nabízené programy patří např. mezinárodní teritoriální studia či ekonomika a management.

Vysoká škola ekonomická, Fakulta managementu, J. Hradec
Jediná mimopražská fakulta Vysoké školy ekonomické. Nabízí obor Management v denní i kombinované formě studia.

Vysoká škola chemicko – technologická, pobočka Tábor
Škola s více než 170letou tradicí výuky technické chemie a potravinářství má v jižních Čechách program technologie potravin.

Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku
Soukromá umělecká vysoká škola, nabízí obory jako režie, kamera, střih či produkce.

Autor: Andrea Zahradníková

16.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva OPERÁTOR PILNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CIZ, Náplň práce: obsluha linky na výrobu řeziva, nastavení linky mechanicky i počítačově, dle typu výrobku, drobné provozní opravy linky, Vhodné pro učňovské obory: mechanizátor, opravář, truhlář, Vhodné pro manuálně zručné., Vhodné i pro absolventy., Pracovní doba: 2 směny 6:00 - 14:00 a 14:00 - 22:00 hod., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, penzijní připojištění.. Pracoviště: Wotan forest a.s. - pracoviště pila protivín, M. Krásové, č.p. 1009, 398 11 Protivín. Informace: Email: kariera@wotan.cz, . Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: CIZ, Náplň práce:, - montáž kovových konstrukcí autosedaček., Pracovní doba: třísměnný provoz., Vhodné i pro absolventy., Požadujeme:, - zodpovědnost, pečlivost, manuální zručnost., Praxe v průsmyslovém odvětví výhodou., Nabízíme: , - příspěvek na stravování, příspěvěk na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu, odměna za doporučení zaměstnance, zázemí stabilní mezinárodní společenosti., První kontakt: pí. Tereza Novotná tel. 724 276 276, email: tereza.novotna@faurecia.com nebo i osobně, ale pouze po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Faurecia components písek, s.r.o., Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Markéta Souhradová, +420 724 426 898. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 17 500 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: krátký/dlouhý týden - 5:00 až 22:00 hod., Požadujeme:, čistý trestní rejstřík, zdravotní průkaz, praxe v oboru výhodou, komunikativnost., Práce uvnitř čerpací stanice, občasné práce venku - úklid stojanů apod., První kontakt: p. Jaroslav Vondrášek email: jaroslav77@seznam.cz, nebo osobně na prodejně.. Pracoviště: Jaroslav vondrášek - čerpací stanice benzina - pražská, Pražská, č.p. 441, 397 01 Písek 1. Informace: Jaroslav Vondrášek, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 20 000 Kč Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK V TRUHLÁŘSKÉ VÝROBĚ LEPENÝCH DVEŘNÍCH VLYSŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Činnost firmy: zakázková výroba dveří a nábytku., Požadujeme:manuální zručnost, samostatné rozhodování, flexibilita, pracovitost, zodpovědnost, ochota učit se novým věcem., Praxe v oboru truhlář vítána., Úvazek - a) plný, na dobu neurčitou , b) zkrácený, Platové podmínky - nástupní plat 20 000 Kč , Nástup možný ihned , Pracovní doba jednosměnná , 6,30 - 15,00 h, Pouze příležitostně, dle dohody sobota 7 - 12 h, , Životopis zašlete na. e-mail. m.brejcha@ktc.cz.. Pracoviště: Ktc international s.r.o. - provozovna, 398 35 Oslov. Informace: Miroslav Brejcha, +420 724 075 762;382 285 702.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radnice v Písku. Ilustrační foto

Na čem pracuje Smart kancelář? To se dozvíte v pátek

Ilustrační foto

Mladé ženy prodaly na Písecku stovky tablet extáze

OBRAZEM: V Čimelicích se Na Hvížďalce sešli důchodci

Čimelice - Obec Čimelice uspořádala pro důchodce v pondělí 12. listopadu tradiční setkání s živou hudbou a občerstvením v restauraci Na Hvížďalce.

Budějovickou radnici čeká střídání stráží

České Budějovice – Čtvrteční ustavující zasedání nového zastupitelstva v Českých Budějovicích by mělo zahájit střídání na radnici.

Šéf krumlovských vodních záchranářů dostal medaili za zásluhy

Český Krumlov – Jedna ze stovky medailí a plaket, které udělil Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) minulý týden při příležitostí výročí Dne vzniku samostatného na zámku Zbiroh v Plzeňském kraji, zamířila i na samý jih Čech.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písek - Kam za kulturou a zábavou

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT