Symptomy se projevily u 55letého muže z Lince po návratu ze skupinového zájezdu do Benátek. Po zjištění příznaků byl v ordinaci praktického lékaře okamžitě izolován. Ostatní účastníci cesty byli vyzváni, aby až do oznámení výsledků testů v úterý odpoledne zůstali doma a vyhýbali se kontaktu s jinými lidmi. Zdravotní servis města Lince uvedl, že bude veřejnost ihned informovat. Zemský hejtman Thomas Stelzer svolal na 15.30 tiskovou konferenci.

První zpráva, kterou na ohlášené tiskové konferenci hejtman sdělil, byla, že v Horních Rakousích není žádný potvrzený případ nákazy koronaviru. Minulý týden bylo 25 provedených testů negativních, u deseti nyní probíhá vyšetřování. Všechny testy dělá klinika ve Welsu. „Bereme situaci vážně a jsme maximálně připraveni,“ ujistil Stelzer. K aktuálnímu případu uvedl pozdě odpoledne, že testy u pacienta provedené ve dvou laboratořích byly negativní, podezření na COVID-19se tak nepotvrdilo.

V Tyrolsku už virem onemocněly dvě osoby, potvrdil listu zemským hejtman Günther Platter. Jsou to první potvrzené případy v Rakousku. „Kde se tito lidé nakazili, zatím není jasné. Oba čtyřiadvacetiletí prý v žádném případě nejsou ohroženi na životě, mají ale zvýšenou teplotu. Sami se obrátili na tyrolskou centrálu a popsali své symtomy,“ dodávají OÖN.

Podle rakouského tisku se jedná o Italy z Lombardie, kteří žijí v Innsbrucku. Zdravotní služba se pokouší kontaktovat osoby, které s dotyčnými přišly do styku. Měly by být rovněž testovány.

Pro ošetřování nemocných koronavirem nebo podezřelých z této nákazy je v Rakousku vyzbrojeno 59 nemocnic. 15 jich je v Horních Rakousích, 14 v Dolních Rakousích, osm v Tyrolsku.

V Allhamingu v okrese Linec-venkov měl v pondělí večer neplánovanou delší zastávku slovenský autobus s cestujícími z Maďarska, Čech a Slovenska, jedoucí ze Španělska přes Itálií do Budapešti. Vedoucí zájezdu informoval majitele pořádající agentury, že jeden z pasažérů se necítí dobře a jeví příznaky chřipky. Šéf poté vyrozuměl rakouské úřady. Policie na dálničním parkovišti vozidlo zajistila a cestující byli podrobeni vizuální kontrole. „Protože se ale všichni už cítili zdraví a nikdo nejevil příznaky choroby, mohl autobus jet dál,“ píší OÖN. Krevní zkoušky udělány nebyly, ale služba pro jistotu shromáždila kontakní data všech účastníků.

28 zaměstnanců univerzitní kliniky v Salcburku, kteří se v pondělí vrátili z podnikového výletu do horní Itálie, poslali telefonickým příkazem do domácí karantény. Mluvčí kliniky ujistil, že jde o preventivní opatření, žádný ze zaměstnanců zatím nejeví příznaky onemocnění. Lidé v „autokaranténě“ budou čtrnáct dnů, což je inkubační doba této nemoci.