Pátek

Majitel populárních mladých býků – tuláků Jiří Pejša v pátek  v poledne mluvil s nadějí v hlase. Věřil, že s odchytem posledních kusů skotu se blíží do cíle a brzy je zase bude mít ve stáji. „O některých víme, takže teď se je budeme snažit zahnat, ale stále to ještě nejsou všichni," říká chovatel, kterému stádo zhruba 170 býků uteklo v úterý ráno a od té doby se stále někteří z nich pohybují v lesích okolo Borotína a Sudoměřic u Tábora. Podle Jiřího Pejši jich ale už není ani čtyřicet.

Mladému dobytku, který je chován na maso, by výlet na svobodě a nocování v lese neměl ublížit. „Nic by se jim stát nemělo, protože ve stájích je stejná teplota jako venku. Jen jsme měli strach, že jak jsme je honili, aby nedostali zápal plic, ale jsou v pořádku. Ani hlad neměli, mohli se pást," říká Jiří Pejša o kusech, které se jim už podařilo vrátit do stáje.
Zhruba 80 kusů se hasičům podařilo odchytit a zahnat do provizorní ohrady hned první den. Na zbylé kusy pak velitel zásahu Martin Pekárek povolal policejní vrtulník, který pomáhal s vyhledáváním. První noc jich venku zůstalo už jen 56, s jejich odchytem hasiči pokračovali druhý den, kdy je vábili na samici v říji. Pár z nich ale odolalo. Opatrní by tak měli být hlavně řidiči, kteří mezi obcemi projíždějí. Vzdušnou čarou se býci pohybují asi dva kilometry od Borotína.  

Středa

Krátce před 13. hodinou byl zásah hasičů v Borotíně ukončen. Za včerejší den a dnešek zajistili 140 býků. V lese tak stále zůstává dalších približně 40 býků, kteří jsou schovaní a velmi obtížně vyhledatelní. Jak uvedla Vendula Matějů, mluvčí hasičů, jsou připraveni v odchytu pokračovat i v následujících dnech, pokud se volně pobíhající býci v lese u Borotína někde objeví.

Ve středu od rána pokračuje odchyt býků. Na místě je více než dvacet hasičů, profesionálům ze stanice Tábor a dobrovolným hasičům z Borotína a Sudoměřic u Tábora zbývá odchytit 56 mladých býků.
"Hasiči již neprochází celý les, vytvořili rojnici v části lesa, kde se většina býků zdržuje. Zároveň jako lákadlo pro býky bude na místo přivezena říjící jalovice. Podle zemědělců dokáže mladé býky nalákat až na stovky metrů. Předpokládáme proto, že říjící jalovice usnadní zasahujícím hasičů jejich dnešní zásah," popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Úterý

Od rána zhruba třicet hasičů vytvářelo v lesích kolem silnice ze Sudoměřic u Tábora do Borotína rojnice a nahánělo stádo mladých býků, kteří utekli z borotínské stáje. Celkem se v porostu pohybovalo 170 kusů dobytka. Podle informace velitele zásahu Martina Pekárka z táborského hasičského sboru, jich už kolem 80 zvládli a nakládají je k převozu. Stejné množství 200 až 300 kilogramů vážících býtů se však stále pohybuje v lese. Opatrní by tak měli být i řidiči, kteří tudy projíždějí a také občané z okolních vesnic.

„Nechal jsem zmínku o té události vyhlásit rozhlasem v Borotíně i v Sudoměřicích, aby lidé věděli, co se stalo a dávali si větší pozor, jak na sebe a svoje děti, tak i na svoje nemovitosti. Doporučil jsem jim, aby omezili i vycházení, protože býci jsou teď zdivočelí,"potvrdil starosta Borotína Antonín Brož. 

Profesionálním i dobrovolným hasičům vyrazily na pomoc další jednotky, připraveni jsou také kolegové ze sousedního Středočeského kraje.

"Pohybujeme se mezi Sudoměřicemi, Bortínem a Meznem," upřesnil polohu prostoru, v němž se zvířata pohybovala František Podlaha, velitel táborské stanice profesionálních hasičů. Na místě nechybí ani policisté, kteří řídili dopravu, majitel stáda Jiří Pejša a také veterinářka Stela Polívková. Do akce si pak hasiči vyžádali vrtulník, který pročesává rozsáhlý les mezi Sudoměřicemi u Tábora a Borotínem a Střezimíří. Hasiči se pak pokusí zvířata navést na místo, kde je bude možné naložit a převést. 

"Vyzýváme, aby obyvatelé do lesa mezi jmenovanými obcemi nevstupovali, a to až do odvolání situace. Býci mohou být nebezpeční. Také by si měli zajistit majetek a vstupy na pozemky, aby se k nim býci nedostali. Pokud by jejich výskyt zaznamenali, žádáme, aby nám podali zprávu na číslo 112 nebo 158," upozorňuje mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek. 

Kolem 17. hodiny byl odchyt zastaven a pokračovat bude zase ve středu. V lesích přenocuje 56 býků, ostatní se podařilo dostat pod střechu. 

Reportáž si přečtěte v zítřejším tištěném vydání Táborského deníku.