Projekt podporují Horní Rakousy, jejichž zemská radní Christine Haberlanderová říká: "Lékařská péče přesahuje medikamenty a operace, také rodina hraje velkou roli." Ředitel nemocnice Franz Harnoncourt dodává, že jsou vděčni za to, že vzniká takové hnízdečko bezpečí, do kterého se lidé mohou uchýlit. Jde o nadhodnotu pro děti, rodiče a spolupracovníky. Proto dala zemská vláda k dispozici pro zamýšlený dětský dům stavební pozemek.

Dětská pomoc Ronalda McDonalda provozuje a financuje v Rakousku už pět dětských domů, šestý bude otevřen letos v létě v Dolních Rakousích. „Staráme se v průměru o 1400 rodin ročně," říká Karin Schmidtová, předsedkyně představentva této organizace.

V Linci nyní vyhodnocují potřebu - podle výsledku bude postaveno 14 až 24 apartmánů pro rodiče, sourozence nebo prarodiče malých pacientů. Budou mít společnou kuchyni, pobytové a volnočasové prostory a k dispozici možnosti home-office. Stavět se má ve druhém pololetí 2024, dokončení je plánováno na konec roku 2025.

Bolavá kolize na Hochfichtu

Při srážce dvou lyžařů na Hochfichtu byla v sobotu těžce zraněna 10letá dívka z Čech, napsaly OÖN. 57letý Němec jel po Wenzelwiese k sedačkovému vleku a ve stejnou dobu sjížděla česká lyžařka sjezdovku z Hochwaldu směrem na Reischlbergbahn. Ve 12.40 došlo v oblasti křížení obou drah k čelní srážce a pádu obou sportovců. Dívka musela být po ošetření lékařem záchranky přepravena na kliniku v Rohrbachu, píše linecký list.

Unesl syna do Řecka, už se vrátili

Loni koncem května unesl 55letý muž ze Steyru-venkov během "tátovského" víkendu tříletého syna. Odděleně žijící matka dítěte podala trestní oznámení. Ukázalo se, že otec s chlapcem jsou v Řecku. Po dlouhé korespondenci a podle policie po stupňujícím pátracím tlaku se muž vrátil. Ve středu byl za přítomnosti orgánů pro mládež zatčen na letišti ve Vídni a chlapec předán pod dohled zdravotníků.

Konec kontrol

Jak napsal Volksblatt, v pondělí budou ukončeny kontroly na hranici mezi Rakouskem a Slovenskem. Nahradí je sledování příhraničního prostoru po dohodě se sousední stranou, zejména v okresech Gänserndorf, Bruck/Leitha a u Kittsee. Počítá se ve společnými hlídkami a s užitím dronů.

Důvodem změny strategie je podle listu, že také Česká republika kontroly na hranici Slovenska zastavuje. Zavedla je koncem září v reakci na stoupající ilegální migraci s cílem lepšího potírání převaděčství. Slovensku se tento záměr nepodařilo plnit - od konce loňského září bylo v Rakousku zadrženo 24 pašeráků lidí operujících ze Slovenska.

Znovu postaví obřího Jakoba

Sněhuláka vyššího než deset metrů chtějí i letos postavit v Bischofsgrünu, i když v německém Středohoří letos týdny chyběl sníh, píše Donaukurier.

Teď je bílé nadílky dost na to, aby 17. února, v pátek před masopustem, v této obci v okrese Bayreuth během několika hodin stvořili na náměstí z tun sněhu XXL-sněhuláka, který je proslavil v minulých letech.

Poprvé tu vyrostl v roce 1985 z nápadu při pohodovém posezení několika místních obyvatel. Zrodila se nová masopustní tradice. Dosud největší Jakob byl postaven v roce 2015 a měřil 12,65 metru. Stát mohl sněhulda vždycky tak dlouho, než začal tát pod deštěm nebo v paprscích slunce.