"Máme na Hochfichtu šťastnou situaci, že zatím co v jiných lyžařských oblastech bojují s lavinovým nebezpečím, na Šumavě jsme mu uchráněni," říká ředitel lanovek Gerald Paschinger. Od začátku sledování tu ostatně k žádné lavině nedošlo. Hlavním důvodem je podle správy to, že tři lyžařské vrcholky Hochficht (1338 metrů), Reischlberg (Hraničník, 1281 m) a Zwieselberg (1163 m) jsou zalesněny. Na Hochfichtu jsou sjezdovky dobře zajištěny, svahy nejsou příliš strmé a nejsou tu exponovaná místa, popisují sousedé. "Bohužel musíme oproti předkovidovým časům kvůli ztížení příjezdů a karanténám rezignovat na větší díl našich zahraničních hostů," připouští Paschinger. "Co nás ale těší, jsou nadšené ohlasy od těch, kteří přijeli. Hodně místa na sjezdovkách, super sníh, lepší Hochficht než teď nelze zažít…" Foto: Deník/OÖN/Hochficht Bergbahnen

Chtějí víc vědkyň

Bavorsko chce zapracovat na zrovnoprávnění ve vědě, píše Donaukurier a cituje ministra Bernda Siblera k pátečnímu Mezinárodnímu dnu žen a dívek ve vědě (vyhlášen Valným shromážděním OSN v prosinci 2015). "Nesmíme rezignovat na žádnou vysoce kvalifikovanou ženu ve vědě. Tak jako předtím je mi podíl profesorek na státních vysokých školách příliš nízký…," řekl ministr.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Hrubý plat průměrně 51 009 eur

V roce 2019 byl 21,4 procenta a jen v Sársku byl ještě menší. Cílem je nadchnout víc žen pro kariéru ve vědě, tvrdí Sibler. V rámci nastávající školské reformy by měla být upřednostněna podpora žen. Jsou prý vyhlédnuty konkrétní záměry pro obsazování školských grémií a pro regulaci zrovnoprávňování, ochranu před sexuálním obtěžováním a diskriminaci.

Proti předražování nájmů

Spolková rada v Německu chce účinněji bojovat s předražováním nájmů a požaduje tresty až 100 000 eur pro pronajímatele za nepřiměřeně vysoké nájmy, píše DK. V pátek rada většinově přijala tento návrh Bavorska a Brandenburska. Teď se jím bude zabývat bundestag. Podnět dostal už v roce 2019, ale protože došlo k volbám a návrh nebyl dodiskutován, musí být podán znovu.

Otužilá plavkyně z Bavor.
Od sousedů: Koupání v ledu a Vídeň, hlavní město zácp

Dosavadní sankční maximum 50 000 eur už podle předkladatelů není při stálém nedostatku bydlení časové. Pro nájemníky má být také snazší předražení prokázat. K tomu má stačit, jestliže požadované částky přesahují o 20 procent nájemné v místě obvyklé a nabídka bytů je malá. "Podle aktuální právní situace musí nájemce nejprve prokázat, že byt hledal marně, a pronajímatel toho využil," vysvětluje DK.

V jiném článku list uvádí, že aktuálně vysoudila dvojice v Mnichově s argumentem v místě obvyklých cen nižší nájemné. Úřední soud odsoudil pronajímatele nejen k budoucímu snížení nájmu, ale také ke zpětnému vyplacení částky. "Soud sice ujistil, že data v cenovém zrcadle nemohou být přejímána paušálně, ale vždy musí být jednotlivě měřen stav dotyčného bytu. Argument žalovaného, že mnichovské cenové zrcadlo ,nemá nic společného s realitou mnichovských nájmů´, soudci ale nepřijali. Jejich rozhodnutí je už pravomocné."

Šedovláskami vědomě?

Linecký deník OÖN připravuje ke svému vlastnímu Dnu žen na 4. březen stylingovou akci "Vědomě šedé". Poznamenává, že šedé vlasy většina žen skrývá barvením, ale že je také řada prominentek, které nosí přirozenou šeď na hlavě, jako moderátorka Birgit Schrowangeová nebo herečka Jodie Fosterová.

Na e-auto a mnoho výletů se těší Manuel K. s partnerkou Selinou a desetiměsíčním synkem Julianem.
Od sousedů: Bavoráčka za očkování. Kromě auta rozdali dalších 1400 cen

"Vědomě šedé" je také motto stylingové akce deníku. "Společně s vlasovou a kosmetickou stylistkou Andreou Lehnerovou bychom vám chtěly ukázat, že šedé vlasy vás nemusejí dělat starou. K tomu hledáme ženy, které si 18. února udělají čas od 14 hodin na účes, makeup a staling v domu módy Stöcker v Eferdingu. Přihlásit se mohou u redaktorky OÖN na r.fitzinger@nachrichten.at. Podmínkou je přiložená fotografie."

Redakční den žen s diskusemi pak bude v pátek 4. března od 9.30 do 18 hodin v Promenaden Galerien.

Řidičák za jízdenku MHD

Mnoho bavorských obcí nabídlo seniorkám a seniorům, kteří se stále víc cítí nejistými za volantem, že mohou dobrovolně odevzdat své klíčky k autům a za to dostat zdarma jízdenku na autobus a tramvaj, píše DK.

Záchranář Tevnan při přípravě.
Od sousedů: Prochladlého ani tepelná kamera neviděla, český táta unesl syna

V Augsburgu tato akce běží už čtyři roky. "Mnoha seniorům, kteří už nějaký čas nejeli , nebo mají zdravotní omezení, nabízí permanentka zdarma pobídku pro zřeknutí se řidičáku," říká pořádkový referant města Frank Pintsch. Výměna je možná kdykoliv, náklady na celoroční jízdenky si dělí podnik služeb a město.

V Ingolstadtu této možnosti využilo od roku 2017 skoro 550 občanů. V Landshutu příležitosti v roce 2019 využilo 71 osob, předloni a loni po 26 lidech, podle města kvůli pandémii. Službu zavedli od roku 2017 i v Kaufbeurenu, před šesti lety také ve Fürthu. V Norimberku a v Erlangenu tuto možnost zkoumají.

"V Mnichově ale návrh neprošel. Právní přezkum totiž ukázal, že odevzdání řidičského průkazu je vlastně neúčinné, protože povolení jezdit přetrvává," uvádí DK. Rezignace na doklad prý také není adekvátním řešením, protože kdykoliv může být požádáno o nový…

Zase nové houby

Mykologové našli v Dolním Francku nové houby. "Fasertintling", hnojník rýhovaný, nazývaný také malá zaječí pracka, podle správy bavorských lesů dosud nikdy v této zemi objeven nebyl, píše DK. Poprvé v severním Bavorsku byla objevena také kalichovka zvonečková, dosud nalezená jen v roce 1954 poblíž Augsburgu. Oba druhy nejsou jedlé.

Nově objevený hnojník.Nově objevený hnojník.Zdroj: Deník/OÖN

V lese v polesí Irtenberg u Kistu (okr. Würzburg) bylo vyhlášeno v roce 2019 první chráněné území hub v Bavorsku ke zkoumání, jak se jejich stav vyvíjí v neporušeném lese s množstvím mrtvého dřeva, uvádí DK. Foto: Deník/DK/Rudi Markones