Kromě toho se studující seznamují s průběhem všedních dnů v tomto oboru v 75 výukových ordinacích. Na univerzitě učí v různých kooperacích 150 praktiků.

Do školkách i se šátky

Nyní ještě platný zákaz nošení šátků ve rakouských školkách s koncem srpna padne. Služba ochrany ústavy dospěla k závěru, že není slučitelný s ústavou, a vlády se dohodly, že jej už nebudou uplatňovat.

V národních školách jej zrušili už před rozhodnutím ústavního soudu, ve školkách ale ještě platí s výjimkou Solnohradska a Tyrolska. Zatím byl v Rakousku řešen jediný případ dívenky, která šátek do školky nosila.

Nebezpečné domácnosti

37 400 Hornorakušanů se loni při pádech v domácnostech zranilo tak vážně, že museli být ošetřeni v nemocnicích, napsal Volksblatt. Země pod Šumavou byla v tomto oboru třetí "nejnešikovnější" po Vídni (45 600 případů) a Dolních Rakousích (37 700).

62 % pádů je vyvoláváno klopýtnutím o překážku a uklouznutím, 20 % zraněných spadlo ze žebříků a 18 % ze schodů. 56 % bylo nejméně 65 let starých. Nejčastěji bylo zraněno zápěstí (11 %), pak koleno (10 %), stehno a předloktí (po 8 %). V 64 % šlo o zlomeniny.

BMW ležel šest let v Dunaji

Po šesti letech správa vodních cest a dopravy v Pasově při rutinní kontrole koryta Dunaje u Erlau u Obernzellu našla stříbrné BMW, které zničující záplava sebrala v roce 2016, píše PNP. "Ve zcela zničeném vozidle byl nalezen řidičský průkaz, který vypadal jako nový. Majiel byl o nálezu vraku vyrozuměn," uvedl list. 

Starý mercedes za 135 milionů eur

Firma Mercedes-Benz dražila 5. května ve svém muzeu dva exempláře 300 SLR Uhlenhaut-Coupé z roku 1955. Jedno z těchto aut pojmenovaných po inženýru Rudolfu Uhlenhautovi prodala za 135 milionů eur privátnímu sběrateli. Výnos podpoří program celosvětových stipendií Mercedesu k pobídce mladých tvůrců k vyvíjení nové technologie, zejména k dekarbonizaci a šetrnosti k životnímu prostředí. Druhý vůz zůstává v majetku firmy a bude dál vystaven v jejím muzeu.

Škoda ho na silnice!Škoda ho na silnice!Zdroj: Deník/Mercedes

Dějiny Šumavy jako comic

S podporou Německo-českého fondu budoucnosti, ve spolupráci s národními parky Bavorský les a Šumava a obcemi na obou stranách někdejší železné opony vznikl comic načrtávající historii Šumavy, napsala PNP. Autory jsou Radek Drahný z Krkonošského národního parku a ilustrátor David Škodný. Vydala jej freyungská edice Lichtland Verlag (ISBN 978-3-947171-43-9).

Jak uvedl Deník, je to dvanáct Příběhů ze Šumavy v komiksech v celkovém rozsahu 108 stran. Představují nejdůležitější okamžiky a nejvýznamnější osobnosti z historie Šumavy. Kniha byla pokřtěna v Kašperských Horách. Vychází v české a německé mutaci a bude v prodeji za 399 Kč u knihkupců i na informační centrech.

Bude se líbit?Bude se líbit?Zdroj: Deník/PNP

Polský kněz "ujel"

Dariusz Oko, ultrakonzervativní teolog z Polska, hromuje proti homosexualitě a německý soud mu za to uložil trestní příkaz 4800 eur, napsal DK. Protože jej neakceptoval, má dojít k jednání před úředním soudem v Kölnu.

Obžalovaný označil v příspěvku pro německy píšící časopis „Theologisches“ homosexuály kromě jiného za "parazity" a "rakovinný nádor". Řízení je vedeno i proti redaktorovi časopisu, také katolickému knězi.

Bavoři šetří s léky

V Bavorsku vydávají zákonné zdravotní pojišťovny méně peněz za léky, než je celkový průměr SRN. Loni to v Bavorsku bylo 571 eur na jednoho pojištěnce, ve zbytku státu kolem 600 eur.

"Homo"filmy v létě u sousedů

Zemské televizní stanice RBB (Berlín-Brandenburg) a BR (Bavorský Rundfunk) uvedou v červenci a v srpnu jedenáct tzv. "queere" filmů, tedy mimo "hetero-normu", například s lesbickými tématy. Pátá queer-řada RBB začne 2. července filmem „Futur Drei“, autobiografickým režijním debutem Faraze Shariata (28) o přistěhovaleckém synkovi, který se zamiluje do iránského uprchlíka. První taková řada BR začne 7. července dvěma lesbickými filmy „Zomer - Nic jako dřív!", příběhem 16leté Holanďanky, a "Polib mne!".

Domácí vězení kočkám

Obyvatelé jižní části města Walldorfu musejí své kočky domácí ihned zavřít na celé léto doma. Výnos vydal okresní úřad, aby chránil ohrožené chocholouše obecné. Spolek ochránců zvířat majitele koček uklidňuje, že udělá všechno pro zrušení tohoto podle něj nepřiměřeného opatření.

Vězení falešnému očkovači?

Okresní soud v Traunsteinu poslal do vězení muže, který v očkovacích centrech v Rosenheimu a v Karlsfeldu, a také jako člen mobilního týmu objíždějícího pečovatelská zařízení, "naočkoval" stovky pacientů proti koroně. Přitom je teologem, nikoliv lékařem, napsal Donaukurier. Soudkyně Jacqueline Aßbichlerová ho označila za hochštaplera, pohrdajícího lidmi, bezohledného, nezodpovědného, člověka bez empatie. Vedly ji k tomu i jeho privátní šokující chaty k jiným tématům. Jeho život je prý založen na klamání a manipulování.

Soud ho uznal vinným výdělečným podvodem, zneužováním titulu, ublížením na zdraví ve 305 případech a 1144 pokusech o tento trestný čin. Škody na zdraví ale nikdo neutrpěl. Vystavil za "ošetření" účty na 20 000 eur, podle obhajoby ale nedostal nic. Dostal tři roky a deset měsíců vězení. Státní zástupce mu navrhoval pětiletý trest, obhajoba podmínku.

Případ se provalil mj. tím, že očkoval skutečného lékaře a tomu bylo nápadné, že nedokázal odpovědět na nejjednodušší otázky.

V úvodu procesu v únoru přes právníky doznal, že užíval falešného titulu, padělal aprobační diplom a serum tedy podával neoprávněně. Jeho motiv byl prý ale veskrze altruistický. Hájil se mj., že utrpěl tím, když po studiu teologie nemohl vykonávat kněžské povolání. "Díky Bohu," poznamenala k tomu soudkyně.

Ztratila kopii stradivárek

Dvanáctiletá holčička zapomněla v regionálním vlaku na cestě do Mnichova kopii stradivárek v ceně kolem 11 000 eur, zděděnou po dědečkovi. Díky pozornému průvodčímu rodina o nástroj nepřišla.

Vypátraná matka školačky vysvětlila, že dcera zapomněla housle v pouzdře cestou ze školy domů. 

Zapomněla housle ve vlaku…Zapomněla housle ve vlaku…Zdroj: Deník/DK