Jeho majitelka Lucie Kroužková z Tábora se ale nesmířila s tím, že by o svého přítele přišla. Krajním řešením bylo totiž jeho uspání. Rozhodla se odhodit stud a vypsat na portálu Donio.cz veřejnou sbírku. Finance uhradí nejen chirurgický zásah, který zvíře absolvovalo na Klinice chorob koní při Fakultě veterinárního lékařství Veterinární univerzity v Brně.

Odkaz na sbírku, která končí za 40 dní zde

I díky podpoře a laskavosti čtenářů Deníku se vše podařilo. Vybrala se potřebná hotovost na operaci, která vyšla na necelých 55 tisíc, stav účtu už dokonce přesáhl cílovou částku. „Koník už je doma, nevypadá dobře, hodně zhubl, ale zotavuje se,“ hlásila majitelka radostně minulý týden. „Peníze využijeme také na následnou léčbu. Moc si vážíme každé koruny. Jsem všem, kteří koníkovi pomohli, neskutečně vděčná,“ neskrývá Lucie dojetí a zve Deník na osobní návštěvu pacienta.

Masivní zásah do těla

Valach s bílou lysinkou už je doma, ve stáji ve Slapech u Tábora, kde nás vítá třetí květnovou neděli také majitelka. „Hodně zhubnul, asi šedesát kilo. Hlavu mu otevírali několikrát, krvácel, měl tam dreny a dělali mu i nosní průduchy, je možné, že šlo o nějakou vývojovou vadu. Neumím to říct odborně, ale za všechno mluví pohled na něj. Byl to masivní vnitřní zásah,“ ukazuje obrovskou jizvu na hlavě se stopami po desítkách vyndaných stehů, část tkáně mu i odumřela. „Ze začátku to hodně hnisalo. Než jsem si zvykla, vždy když jsem ho viděla, měla jsem slzy v očích,“ přiznává.

Osmiletý valach Shirocco je členem rodiny Kroužkových z Tábora čtvrtým rokem, nyní mu veterináři v Brně vyoperovali cystu velikosti grepu.
Chtěli ho uspat, ale my řekli ne. Rodina z Tábora bojuje o záchranu svého koně

Cysta o velikosti grepu je snad díky specialistům na dobro pryč a teď se hnědák musí zotavit. Do výběhu se ale chvíli nepodívá, i když ho to za kamarády táhne. „Stále bere antibiotika, má dietu, vyskytly se u něj asi ze stresu problémy se žaludkem, takže léčíme i to. Pravidelnou péči potřebuje i jizva. Nesmí na sluníčko a být ve výběhu sám, aby neběhal, neválel se a zbytečně nezadýchával, než se mu vše zahojí,“ přibližuje Lucie Kroužková.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Běh na dlouhou trať

Návrat do „běžného“ života musí být pozvolný. Koník vyžaduje každodenní péči i speciální výživu. Lucie u něj tráví každou volnou chvíli, do stájí míří denně po práci, chodí s ním na krátké vycházky i na pastvu „Podle veterináře nás čekají tak dva, tři měsíce hojení a nejméně půl roku, než se dostane na původní váhu a trochu do kondice,“ odhaduje rekonvalescenci. „Je to ještě běh na dlouhou trať, ale to nejhorší máme za sebou,“ míní žena, která se chovu koní věnuje od dětství a vystudovala tento obor i na zemědělské škole.

Shamballa je velkým bojovníkem. Je vděčný za každé pohlazení a jeho majitelé věří, ze jednou bude předávat radost a chuť do života ostatním.
Eutanazie, nebo život. Pár z Prachaticka bojuje o záchranu hřebce Shamballa

Aktuálně se chystá koupit plnokrevníkovi na doporučení speciální elastickou masku, díky které se má uspíšit hojení rány. Pomůcka stahuje kůži, ta pak lépe srůstá a zároveň brání hmyzu v kontaktu s postiženým místem. Podle Lucie je „Šíra“, jak ho podomácku oslovuje, neskutečně hodný koník, který si tuto šanci zasloužil. „Nikdy bych ho nedala. Je úžasný a má kariéru teprve před sebou,“ uzavírá s tím, že teprve loni si zajel své první hobby závody v parkuru.