Šumavské obce se ale ohradily proti způsobu, jakým byl plán péče vydán, a podaly žalobu k Městskému soudu v Praze. Ten ještě před koncem loňského roku vydaný plán péče zrušil svým rozsudkem a uložil ministerstvu životního prostředí bezodkladně zahájit práce na schválení plánu péče v tom zněním, v němž jej schválila Rada NP Šumava pro období 2014 až 2028.


Ministerstvo životního prostředí místo toho, aby se řídilo rozsudkem Městského soudu, podalo na konci prosince loňského roku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně se žádostí uznání odkladného účinku. Jinými slovy se snažilo zachovat jím vydaný plán péče nadále v platnosti.


Tento týden ovšem Nejvyšší správní soud kasační stížnost zamítl. „Je to nepochybně dobá zpráva nejen pro obyvatele Šumavy, ale pro všechny občany České republiky. Státní aparát nemůže arogantně rozhodovat v rozporu s dohodami, pravidly neřku-li zákony. Ano, nikdo není neomylný. Bohužel v případě výkonu státní správy na Šumavě se nejedná o pouhé pochybení, ale o systémové selhání, které je zakrýváno mocenským přístupem," vyjádřil se k rozhodnutí nejvyššího správního soudu v Brně předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Antonín Schubert. Proti rozsudku nejvyššího správního soudu nejsou opravné prostředky přípustné.

Podle aktuálního vyjádření ministerstva životního prostředí se běžného návštěvníka Šumavy absence plánu péče nijak nedotkne. Nicméně podrobnější stanovisko k rozhodnutí nejvyššího správního soudu v Brně prozatím MŽP připravuje. " V tuto chvíli MŽP čeká na podrobné odůvodnění rozsudku," sdělila Prachatickému deníku tisková mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Postup ministerstva v procesu přípravy plánu péče zažalovalo několik šumavských obcí již v průběhu roku 2013 a 2014. "Ministerstvo životního prostředí v roce 2013 vyjmulo z návrhu plánu péče, o kterém se již dohodla Rada NP Šumava, nezákonnosti, a následně ho odeslalo do připomínkového řízení. Tento postup označil soud za procesně vadný a MŽP tak postup musí změnit a postupovat dle rozhodnutí Městského soudu v Praze," doplnila Petra Roubíčková a upřesnila, že žaloba obcí se netýkala obsahu plánu péče, ale procesní záležitosti, kdy MŽP ve snaze předejít možným komplikacím s nezákonnostmi v tehdejší verzi plánu péče, tyto nezákonnosti v dobré víře odstranilo, a bez odkladu poslalo plán péče do připomínkového řízení.

Pro ministerstvo je aktuální rozhodnutí nejvyššího správního soudu jasným signálem pro bezodkladné naplnění rozsudku Městského soudu v Praze. "Nyní bez dalšího odkladu zruší MŽP protokol o schválení Plánu péče o NP Šumava na období 2014 až 2017. Bez dalšího odkladu také začne Správa NP projednávat návrh plánu péče ve verzi z října roku 2013, jak jí uložil městský soud. Nutno však podotknout, že se ministerstvo i správa budou muset v tomto případě vypořádat s nezákonnostmi, které tato verze obsahuje," podotkla mluvčí. Správa NP již zahájila práce na přípravě nového plánu péče a veškerá pozornost tak nyní bude zaměřena na jeho rychlé projednání a schválení. "Je v zájmu nás všech, tedy jak MŽP, tak Správy NP Šumava a věříme, že i obcí, aby nový plán péče začal platit nejpozději v roce 2016," konstatuje.

"Zároveň je nutné připomenout, že absence platného plánu péče nemá jakýkoliv vliv na návštěvníky parku, ani na místní občany. Plán péče je výhradně odborným „provozním" dokumentem, podle kterého postupuje Správa NP při péči o území národního parku. Plán péče v žádném případě nesouvisí se zákazy či omezeními vstupu do parku. Ty jsou řešeny zákonem o ochraně přírody a krajiny a jeho vyhláškami (např. o zonaci), které platí a budou platit i nadále bez ohledu na platnost plánu péče," zdůraznila Petra Roubíčková.