VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naši sousedé z Podšumaví mají svůj „kolchoz"

Linec - Deset zahradnic a zahradníků z Lasbergu, Freistadtu a Schönau oslaví první společnou úrodu v sobotu na biostatku Painsi alias Rosstauscher v Grensbergu v obci Lasberg. Na principu „solidárního zemědělství" si založili zahradu o 600 metrech čtverečních s padesáti druhy zeleniny a společně obhospodařují také asi 3000 metrů čtverečních velké bramborové pole, píše deník OÖN.

1.10.2014
SDÍLEJ:

Se společnou sklizní jsou spokojeni.Foto: Deník/repro

„Dělí se o práci, o slizeň i o rizika," uvádí list. Každý složil jako startovní kapitál sto eur a měsíčně přispívá 30 eury. Za to pořídili fóliový tunel, zásobník dešťové vody na 8000 litrů, zavlažovací rozvod – a dvě kachny, které jim likvidují plže. Výpěstky se dělí rovným dílem, sklízet podle libosti se nesmí.

S nápadem přišla „bioselka" Ursula Painsiová, když četla v novinách o různých iniciativách „solidárního zemědělství" v Německu a v USA. Na její informační večer přišlo loni 150 lidí, z nichž deset bylo ochotných se zapojit. „K učení se něčemu to bylo tak akorát," říká Klaus Elmecker z Freistadtu. Má vlastní zahradu, ale myšlenka ho nadchla – spolupracovat s dalšími je prý něco jiného, přiučí se při tom i ten, kdo si myslí, že už umí všechno.

Oslavy první sklizně „kolchozu" začnou na statku Rosstaucher ve 14 hodin. V 15 hodin je na programu informační akce k modelu a cílům „solidárního zemědělství". (Kontakt: erntegemeinschaft@gmail.com)

Poděkují se za sklizeň.„Lukaři" se poděkují

Zemědělci z Mühlviertlu, kteří hospodaří převážně na lukách, budou mít tradiční svátek díků za úrodu nadcházející neděli v St. Georgenu/Walde. Oslavy spojují s prezentací selských specialit – chovu hus, moštování, pečení chleba, pálení kořalky, tlučení másla, tkaní atd. K vrcholům bude patřit  jízda nazdobených vozů z obcí oblasti Mühlviertler Alm. Akce začne ve 13 hodin, slavnostní průvod vyrazí ve 13.30 a projde centrem k pódiu u hasičské zbrojnice. Svátek bude pokračovat hudbou a tancem, chystají se pořady pro děti atd.

MAN nemá práci.MAN „přibrzdil"

Pracovní týden ve firmě MAN ve Steyru vyrábějící nákladní automobily je od tohoto týdne kratší. „Vzhledem k poklesu objednávek nařídilo vedení společnosti na šest měsíců omezení  práce na tři dny v týdnu," píše deník OÖN. Během každého z nich sjede z pásů 80 aut. Ve třetím říjnovém týdnu se výroba zastaví úplně. Situaci podle listu ještě zhoršilo stornování zakázky na 500 vozidel pro Rusko v důsledku ukrajinské krize.

Opatření se dotkne 2000 ze 2400 zaměstnanců. Ti dostanou po dobu omezení výroby s podorou státu 90 procent dosavadní mzdy. Podobnou situaci zaměstnanci prožili už v roce 2009.

Kolik dáme kafí?

1. říjen je Mezinárodním dnem kávy. Linecký list OÖN k tomu připomíná, že 85 procent občanů ji pije denně – v průměru dva a půl šálku na hlavu. „Vůně kávy je také synonymem přestávky v práci. 71 procent Rakušanů si neumí představit, že by se v zaměstnání svého kafíčka vzdali," uvádí.

Hezký, ale sporný dům

V Gmundenu je rozruch kolem záměru sester Barbary, Gabriely a Claudie Holzingerových na postavení obytného domu v Satoristrasse. Dům se sousedům nelíbí. Měl by každé z nich umožnit výhled na jezero, proto jej projekt vysouvá výrazně ze svahu. Podle spoluobčanů je ale předimenzován a architektonické řešení je prý provokací, píší OÖN. Stavební odbor už dva předběžné návrhy zamítl, třetí prý ale odpovídá všem předpisům a úřad jej nejspíš bude muset schválit. Podle starosty Heinze Köppla se bude projektem ještě zabývat komise pro vzhled města, a kdyby prý měla námitky, Gmunden záměr zastaví.

Město je na projekt citlivé i proto, že nad břehem Traunu nedávno vyrostl soukromý dům (na snímku), jehož architektura s pilíři pohoršuje řadu občanů. Stavební úřad jej povolil,  jeden z členů rady ale říká: „Netušili jsme, že to bude vypadat takhle. Převezli nás, a to se nám podruhé nestane."

Léto kolon

„Na deštivém létě bylo také něco dobrého – k obávanému dopravnímu chaosu o prázdninách na německých dálnicích nedošlo," píše PNP. Bilancuje, že automotoklub (ADAC) registroval od začátku července do poloviny září 863 zácp, které byly delší než deset kilometrů. Přes kratší časový prostor tedy kolon proti loňsku nepřibylo. V celkové délce měřily téměř 11 000 kilometrů, tedy zhruba stejně jako v roce 2013. Kromě špatného počasí odrazovalo německé řidiče od cestování podle ADAC také fotbalové mistrovství světa.

Třetina prázdninových zácp připadla na Bavorsko. Mei nejpostiženější patřila A3 z Kolína nad Rýnem do Pasova, kde bylo 164 více než desetikilometrových zácp. Každou pátou  zavinila dopravní nehoda, každá desátá byla kvůli stavbě.

Autor: Vladimír Majer

1.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh kolem Ameriky.

Běh kolem Ameriky vyhrál olympionik Kreisinger

Z činnosti Letecké záchranné služby. Ilustrační foto

Řidič multikáry narazil do stromu, do nemocnice ho transportoval vrtulník

Šárka Ziková: Nejsem typ, co chodí s deskami a vnucuje své obrázky

Písek /ROZHOVOR/ - Na písecké výstavě Ilustrace a obrazy pro malé a velké výtvarnice Šárky Zikové, která je v Malé galerii Sladovny do 12. listopadu, mohou návštěvníci vidět také ilustrace ke knize Pohádky z Albeře. 

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Jižní Čechy - Komentář politologa Lubomíra Pány.

Výstava dětských přání doprovázela volby

Záhoří - V Záhoří se už poněkolikoté mohli všichni, kdo šli volit, podívat na originální výstavu, kterou připravily členky zdejšího Českého červeného kříže. Tentokrát se tu představily výtvarné práce žáků zdejší školy.

Bezproudí na Písecku

Písecko - Kde na Písecku nepůjde v následujících dnech proud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení