Proč je to takový fenomén? Podle Matěje Frydrycha, který byl zvolený králem českobudějovického Gymnázia Česká, je to tím, že je to studentský festival. „Studenti si to organizují celé sami a to je spojuje,“ říká student septimy.

Jak potvrzuje jeho kolega a soupeř při letošní volbě krále Vít Bezecný, majáles školu promění. „A to nejen studenty, kteří se ho zúčastní buď jako diváci, nebo jako organizátoři, ale i učitelé, kteří nás ve škole v podstatě „netrápí“ a často je potkávám, jak školu podporují, nebo si užívají některé z mnoha představení,“ říká student třetího ročníku Gymnázia J. V. Jirsíka.

Konat se letošní šestnáctý ročník Budějovického majálesu má podle pořadatelů předposlední květnový týden. Jakub Raus, jeden z organizátorů majálesu, dodal, že volba krále se uskuteční 24. května.

Studenty spojil majáles

Sice se letošní šestnáctý ročník festivalu Budějovický majáles uskuteční v krajském městě až předposlední květnový týden, přípravou na něj ale studenti budějovických středních škol žijí už teď.

V uplynulých dnech totiž volili krále svých škol, kteří budou 24. května bojovat o to, kdo z nich se nakonec stane celkovým králem majálesu. Jak ale říká Vít Bezecný, kandidát na krále z gymnázia J. V. Jirsíka, ten boj je jen pomyslný. „Je fajn soutěžit a hecovat se, ale nakonec jsme stejně všichni na stejné lodi a v pátek na koncertě to společně oslavíme a užijeme si to, a je úplně jedno, z jaké školy jsme,“ řekl student septimy.

On i jeho kolega a možný rival Matěj Frydrych z Gymnázia Česká mají teď před sebou jasný úkol, vymyslet, jaké téma bude v letošním roce pro jejich školu stěžejní. „Samozřejmě už nějaké prďácké téma vymýšlíme, ale vše je to zatím ve fázi plánování,“ nechtěl prozrazovat Vít Bezecný. „Pracujeme na tom a bude to velké překvapení,“ neřekl o nic více Matěj Frydrych, student septimy, s tím, že vybírat jej budou sami studenti.

Nejen na ně, ale i další adepty na krále Budějovického májalesu čeká celá řada povinností – veřejná vystoupení, řečnické souboje… Jak uvedl Jakub Raus, jeden z organizátorů letošního ročníku Budějovického majálesu, prostoru zazářit dostanou kandidáti na krále dost.

„I letos plánujeme velkou soutěž pro všechny studenty Českých Budějovic, jako byly v minulosti hry Mafie nebo Budkobraní. Současně s tím budou probíhat studentské jamy a královské minidisciplíny. Jedna z nich, „královský summit“, bude organizovaná ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu,“ přibližoval program festivalu.