Účast asi 400 lidí překonala i očekávání organizátorů. Za ně řekl Sebastian Merten, že tím byl dán jasný signál o tom, že také ve Freistadtu je řada lidí, kteří se nevyhýbají azylantům a nenechávají se svést populistickými a xenofobními hesly. „Bohužel byly slyšet ve městě v uplynulých týdnech v souvislosti s ubytováním uprchlíků hlasy, které nás šokovaly. To byl důvod pro to něco společně udělat a ukázat, že především mladí ve Freistadtu tak nemyslí," uvedl.
Bezprostředně po shromáždění se zástupci městských mládežnických organizací sešli nad dalšími plány. Chtějí se například angažovat při sbírkách oděvů a domácích potřeb pro běžence. Uvažují také o patronátech pro jednotlivé rodiny.
Koncem ledna má být 50 uprchlíků ubytováno v části freistadtských kasáren. Pečovat o ně bude Lidová pomoc.

Ilustrační foto.„Propálená" eura

Průměrný Hornorakušan vydá 50 eur za zábavní pyrotechniku k odpálení o silvestru, napsal deník Volksblatt. Její nabídku rozšiřují pouliční stánky, z nichž většina bude mít od pondělí do středy otevřeno od 8 do 20 hodin. Absolutním hitem s 55procdentním podílem na trhu jsou rakety v ceně 10 až 70 eur, některé ohňostroje stojí až 500 eur. Lidé ale kupují i drobnosti pro štěstí od 50 centů do deseti eur. Dieter Wurzer, který má v Hospodářské komoře na starosti pyrotechniku, očekává, že zhruba tisíc prodejních míst v Horních Rakousích utrží jen v tomto sortimentu od Vánoc do silvestra více než milion eur.

„Zabrali" po pěti milionech

Druhý letošní pětinásobný jackpot rakouského lotta „rozbili" v neděli dva Dolnorakušané a získali tak každý 4.948.360,30 eura, píše Volksblatt. Podáno byli na deset milionů tipů. Vítězná kombinace byla 1, 3, 8, 21, 24 a 31, tedy takzvaná „datová čísla" možného narození. Jeden z výherců je zakroužkoval na normálním tiketu, druhý volbu ponechal na počítači.

Má o 40 let starší

Před 20 roky se poznali při tenisu Gerhard Beyl a Wilhelmine Schaeferová z Augsburgu. Pozoruhodné je, že jemu je 61, a ona před pár týdny oslavila 101. narozeniny! „Věkový rozdíl mi nikdy nevadil. Od začátku tu byla vzájemná náklonnost a zůstává dodnes," tvrdí Gerhard Beyl v deníku PNP, a paní Schaeferová dodává, že věk pro ni nemá mimořádný význam. „Vždycky jsem hrála tenis s mladšími muži, ti pro mne nebyli nikdy ničím zvláštním," říká s úsměvem.
Hrála tenis téměř 80 let a sport ji také před 24 lety svedl s Beylem. Ten popisuje, že tehdy navštěvoval všeobecný sportovní kurs na lidové vysoké škole. Jednoho dne ho vedoucí kursu Karl Schaeffer poslal k němu domů pro basketbalové míče, které zapomněl. Když mu tam otevřela dveře jeho žena, okamžitě už napoprvé k ní pocítil náklonnost.
Vzpomíná si na to, že se ho Wilhelmine Schaeferová tehdy hned zeptala, jestli hraje tenis. „Když jsem řekl, že ne, prohlásila: Tak se jej učte! A to jsem taky udělal." Že žena, která před ním stála, je o 40 let starší než on, tehdy nevěděl. „Vždycky vypadala výrazně mladší, než byla," poznamenává.
Jejich přátelství bylo zpočátku „tenisové", ale když její manžel krátce nato zemřel, byl z toho poměr. Už přes 20 let žijí ve společné domácnosti v centru Augsburgu. Velký věkový rozdíl prý pro ně nikdy nebyl problémem. Důležité je jim především cestování a tenis. Byli dokonce na Australian Open v Melbourne a ještě dnes si vychutnávají společné akce, i když paní Schaeferová už prý nemůže tak dobře běhat. Na týdenní výlety do Allgäu ale rozhodně nemíní rezignovat. „Tlačí mne na vozíčku kolem jezera, je to báječné," říká. Vánoce a silvestra tráví každý rok spolu v hornobavorském Reit im Winklu.
Okolí prý jejich věkový rozdíl trvale toleruje. „Samozřejmě nemůžeme vědět, co se třeba říká, ale k nám byli lidé vždycky přátelští a milí," ujišťuje Beyl. Z toho, že je v hotelu už někdy oslovili jako matku a syna, si nic nedělá. Zkrátka jim pak řekl, že jsou životními partnery, a tím pro něho byla věc vyřízena.
Jejich svazek akceptují i děti paní Schaeferové, i když jsou daleko starší než Gerhard Beyl. „Mému synovi je osmdesát," potvrzuje paní Wilhelmine a nevěřícně vrtí hlavou: „Pane jo, osmdesát, a přesto jsou pořád děti…" Jejich poměr prý akceptují především proto, že jsou rádi, že maminka není sama… „Kdybych Gerharda neměla, tak jsem dnes v nějakém domově," dodává.
Radost z bytí spolu je na obou patrná třeba i z toho, že partner svou paní bere opakovaně za ruku, pokračuje PNP. A svůj vztah k ní dává veřejně najevo i velkoformátovými oznámeními k jejím narozeninám v inzerátech "Augsburger Allgemeinen". Naposledy tam stálo: „V hluboké a věčné věrnosti k Tobě smekám klobouk a volám ,Chapeau´ (ve smyslu Bravo! – pozn. red.) ke Tvým 101. narozeninám. Je štěstím daným z nebes smět Tě mít jako životní partnerku…"

Ubývá dárců orgánů

Počet dárců orgánů v Bavorsku je nejnižší od zavedení příslušného zákona v roce 1997, napsala PNP. Do poloviny prosince je dalo letos k dispozici jen 116 lidí. Přitom v této spolkové zemi čeká na nový orgán asi 2400 pacientů. Počty dárců loni poklesly asi o čtvrtinu po provalení se aféry kolem manipulací s nimi.

Oslava bez ran?

Bavorští ochránci přírody se zasazují o silvestrovské oslavy bez dělbuchů a raket, píše PNP. „Nechceme lidem kazit zábavu, ale co se teď děje ve městech, je jednoduše už přespříliš," říká odborný ředitel svazu Richard Mergner. Hluk výbuchů dopadá nejen na zvířata, ale má negativní vliv i na zdraví člověka a na životní prostředí. „Kouř odpálené pyrotechniky obsahuje skutečně výrazné množství škodlivých chemikálií, směs dusičnanu draselného, dřevěného uhlí, síry, stroncia a mědi sloužících k zabarvení světla raket. Zdraví ale ohrožuje především celý ,koktejl škodlivin´ , který vyvolává hromadné odpalování ohňostrojů. Také koncentrace jemného prachu je ve městech o silvestru vyšší než kterýkoliv jiný den roku," tvrdí Mergner.

Talent se zástupci turistiky.Na silvestra ve „stodole"

Před miliony diváků z více zemí zahraje o silvestru ve slavném pořadu lidové hudby „Muzikantská stodola" moderátora Andyho Borga také 18letý Johannes Weinberger z dolnobavorského Bodenmaisu (na snímku uprostřed zástupců turistického svazu Arberland Regio). „Talent z Bavorského lesa se v nominačním kole soutěže talentů prosadil proti 2000 dalších uchazečů a bude jako reprezentant Německa v konkurenci zástupců Rakouska a Švýcarska v živém přenosu ze Štýrského Hradce usilovat o přízeň hlasujících diváků," píše PNP. Pořad bude vysílat mj. stanice Erste 31. prosince od 20.15 hodiny.

Plakát letoš tříkrálové akce.Koledníci vyrazili

V některých bavorských biskupstvích odstartovalo tříkrálové koledování dětí v pondělí, další budou následovat v úterý. Zapojí se dobrovolníci celkem z asi 12 000 farností. Děti a mladiství chodí od domu k domu, zpívají, sbírají příspěvky ve prospěch dětí třetího světa a píší třídou na dveře formulku „20 C+M+B 15", tedy Kristus žehnej tomuto domu. Celospolková akce je letos pod mottem zajištění zdravé výživy dětí na Filipínách a jinde na světě, píše PNP. Loni děti v celém Německu vybraly pro charitativní účely na 45 milionů eur. Na snímku je plakát letošní tříkrálové akce.