Zatím nejvíc, a to v celorepublikovém srovnání, jich našli v Lišově, kde ptačí krasavci hnízdí na komíně v areálu firmy Miramoto nedaleko hlavního tahu. Letos vychovávají úctyhodných pět mláďat. „Nikde jinde v Jihočeském kraji, který mapujeme od soboty, ani na Liberecku a Mladoboleslavsku, které jsme už projeli, jsme tolik mláďat nezaznamenali," potvrdil prozatímní rekord Stanislav Chvapil, vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků.

„Je to méně obvyklé, ale každoročně se několik hnízd s pěti mláďaty objeví. Hodně záleží jednak na pohlavní aktivitě páru, ale především na úživnosti regionu. Aby tolik mladých uživili, musí mít dostatek potravy," zdůrazňuje.

Fakt, že se dospělému páru podařilo v Lišově pět ptáčat vypiplat, ale stále neznamená, že mají mladí vyhráno. „Záležet bude i na počasí. Také při vylétnutí z hnízd bývají dost vysoké ztráty. Mláďata v té době ještě nemají takové reflexy a mohou se zabít o dráty elektrického vedení, spadnout do komína, ale hodně jich zahyne také na první cestě do Afriky," vyjmenovává Stanislav Chvapil rizika, která na čapí prcky ještě letos číhají.

Na řadě jiných hnízd je dokonce otázkou, zda později vylíhnutí čápi zvládnou vyrůst a zesílit natolik, aby mohli koncem léta odletět na jih. „Skoro padesát procent mláďat se nedožije jednoho roku," dodává ornitolog.

Jaké štěstí budou mít lišovští čápi, ale třeba i tři mláďata od hlubockého zahradnictví, mohou ornitologové zjistit díky kroužkům, které všem objeveným mláďatům v úterý připevnili na nohy. Jejich kódy je možné číst i na dálku prostřednictvím dobrých dalekohledů či teleobjektivů. „Mláďata většinou první rok zůstávají na zimovišti a do Evropy se vracejí až druhým rokem. Nelétají ale na své rodné hnízdo, ale rozptylují se do okolí, tihle tak mohou v budoucnu hnízdit třeba v Bavorsku," naznačuje.