Právě do těch lze zdarma stáhnout aplikaci SEJF, prostřednictvím které je možné pohodlně platit parkovné. „Funguje na principu elektronické peněženky. Do té si pošlu peníze a když pak potřebuju, párkrát kliknu na displeji a mám zaplaceno. Nemusím shánět a pak si cvakat lístek," vysvětluje princip Radek Vitouch, student, který tak hradí své občasné cesty budějovickou městskou dopravou.

Podobně bude systém fungovat i při placení parkovného. „Ten, kdo bude mít staženou aplikaci v mobilu a v elektronické peněžence převedený dostatečný obnos, přijede na náměstí, v telefonu intuitivně zvolí výši parkovného za nabídnutých možností, jako identifikátor zadá registrační značku vozu a zaplatí," vysvětluje postup mluvčí dopravního podniku Viktor Lavička. „Výhodou novinky je, že pokud se zdržíte například na úřadě nebo v kavárně, nemusíte kvůli prodloužení parkovací doby zpět k autu, ale stačí vše opět vyřídit prostřednictvím telefonu," doplňuje.

Jednoduchou záležitostí bude i kontrola. Pracovníci parkovací služby nebo hlídky městské policie mají dvě možnosti, jak zjistit, zda má auto bez klasického parkovacího lístku za oknem zaplaceno. „Budou-li v terénu on-line, mohou se propojit s aplikací a situaci prověřit přímo na místě, případně si o informaci zavolají na operační středisko, které má do systému přístup," vysvětluje Viktor Lavička. 

Co zaplatítePomocí aplikace SEJF lze již nyní platit jízdenkyv MHD, nově se služba rozšiřuje i na parkovné na náměstí Přemysla Otakara II., v budoucnu by se měla rozšiřovat i do dalších zón.

Místo peněz leckde stačí mobil či karta

Možnost zaplatit parkovné prostřednictvím chytrého mobilu zavádí českobudějovická radnice na náměstí Přemysla Otakara II. Zanedlouho služba může fungovat i na dalších místech.

Jak vysvětlil Viktor Lavička, mluvčí dopravního podniku, který systém parkování spravuje, v první etapě se bude jednat o centrum města, konkrétně o zónu N náměstí Přemysla Otakara II. „Pokud se systém osvědčí, může se rozšířit používání mobilní aplikace SEJF k placení parkovného i do ostatních zón placeného stání."

Pro Budějovické přitom nejde o novinku. V českobudějovické MHD je možné využívat tuto službu již od roku 2014 pro nákup elektronických jízdenek a kuponů," informuje ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš.

Ve městě také přibývá míst, kde lze platit bezkontaktní kartou. Umožňují to první jízdenkové automaty na bezkontaktní karty, dopravní podnik chce navíc postupně vybavit všechny své vozy terminály, které takovou bezhotovostní platbu umožní po nastoupení do autobusu či trolejbusu.

Karty by v dohledné době měly být samozřejmostí i při platbách parkovného. Počítá se s tím v rámci modernizace sítě automatů.