19.50 Na noc se Miloš Zeman vrací do Prahy. V úterý dopoledne se zde zúčastní jednání o vyslovení důvěry vládě v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Odpoledne pokračuje jeho jihočeská cesta. Navštíví Písek, kde poobědvá s představiteli města v restauraci U Reinerů a bude diskutovat z občany v divadle. Pak jej přivítají v Jindřichově Hradci a večer v Třeboni.

18.35 První den v jižních Čechách zakončí Miloš Zeman večeří s místními podnikateli v hotelu Zvon.

17.56 Před restaurací Masné krámy na prezidenta čekají lidé. Je tu také ředitel Budvaru Jiří Boček, který Miloši Zemanovi podá točené pivo. Šéfkuchař Luděk Hauser připravil občerstvení, například párečky a tlačenku. Prezident tu tentokrát dostane k jídlu speciální křen. Na poslední návštěvě si totiž postěžoval, že křen v Masných krámech mohl být ostřejší.

17.55 Miloš Zeman se podepisuje do pamětní knihy a přebírá dárek. Dále zamíří do Masných krámů.


17.50 Poslanec František Vácha zavedl řeč na univerzitní téma a jmenování profesorů. "Rektory jmenuje prezident, předseda Senátu by měl jmenovat vysokoškolské profesory. Podstatný argument je, že prezident není stroj na podpisy. Musíte mít právo nepodepsat, pokud máte právo jmenovat. Na připojení podpisu na listinu by stačila žena nebo muž se základním vzděláním. Jde o princip. Dobrovolně se vzdávám ceremoniální funkce, bráním tak své právo, že odmítnu něco podepsat, protože nějaký člověk podmínkám nevyhovuje," reagoval prezident.

17.45 Dalším bodem debaty je dostavba dálnice D3. Zastupitelé žádají, aby se o ní prezident zasadil. "D3 je v seznamu priorit nové vlády. Problém není ve finančních prostředcích, právní situace je tady lepší než například na jihu Moravy, ale základní problém je ve výkupu pozemků, například zda k nějakému servisu má vést odbočka. Potřebovali bychom zákon, který by omezil vydírací práva vlastníků. Majitel si nemůže říct o cenu mnohonásobně vyšší, než je v místě obvyklé. Jako zastupitelé můžete přijít s iniciativou, jak zpřísnit podmínky, aby si nemohl někdo říkat o cenu mimořádně vysokou," reagoval Miloš Zeman. Primátor Juraj Thoma doplnil, že problém v Českých Budějovicích je konkrétně v nepřipravenosti projekční přípravy, v tom, že se střídají ministři a stav výkupů je špatný.

17.35 Poslanec Jan Zahradník požádal o podporu Šumavy a aby prezident promluvil s novým ministrem životního prostředí. Miloš Zeman zopakoval jako na krajském úřadě, co se dělo v parku za předchozího vedení. S ministrem Richardem Brabcem podle svých slov hovořil ještě jako s kandidátem na ministra a požádal ho, aby se na Šumavu jel před schválením zákona podívat. Debata pokračuje na téma rozpočtové určení daní a přenesený výkon státní správy nad rámec příspěvku na výkon státní správy.

17.23 Miloš Zeman již hovoří na setkání s představiteli Českých Budějovic v obřadní síni radnice.

17.05 Debata s občany v DK Metropol skončila. Zazněly například otázky na téma církevní restituce a smysl Evropské unie. Nyní prezident míří na českobudějovickou radnici, kde se setká s představiteli města.

16.22 Na pódiu s prezidentem stojí hejtman a primátor. Miloš Zeman vyzval stojící v sále, aby obsadili volné židle. "Kdo dlouho stojí, bolí ho nohy. A koho bolí nohy, stává se agresivním, což se promítá i do položených otázek," řekl.

16.20 Před Malou scénou Metropolu na prezidenta čekalo tak třicet lidí venku. Mezi nimi i Jindřich Hauk z Českých Budějovic, který při ho při vystupování z auta pozdravil a přivítal. „Ta helma vám sluší," komentoval jeho pokrývku hlavy Miloš Zeman. Tak si ji rychle sundal. „Vidím prvně v životě živého prezidenta a jsem moc rád, že mě oslovil," usmíval se Jindřich Hauk.

16.16 Prezidentská kolona zaparkovala před DK Metropol. Prezidenta vítá primátor Juraj Thoma. Židle v sále, kde se uskuteční diskuze s občany jsou až na pár míst obsazené.

16.04 Beseda se studenty skončila. Prezident se rozloučil vtipem o tom, jak Václav Klaus a Miloš Zeman přijdou do pekla.


16.00 Zhruba za čtvrt hodiny by měla začít beseda s občany na Malé scéně Metropolu. Místa se rychle zaplňují, čekání zpříjemňuje kapela Babouci. Dorazil například jednadvacetiletý Martin Kebza, student Pedagogické fakulty. "Prezidenta uvidím naživo poprvé. Zajímá mě jeho zájem na malé politické strany. Politické špičky v tomhle nezaujímají jasné stanovisko, většinou nevíme, co si o tom myslí," řekl.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana v SPŠ Stavební.15.46 Studenti si předávají mikrofony a nestydí se Miloše Zemana ptát na to, co je zajímá. Michal Chambra z Gymnázia Jírovcova položil první dotaz. Ptal se na školné na vysokých školách. Další dotazy se týkaly energetiky a dostavby Temelína, Evropské unie a vstupu do eurozóny, prezidentské amnestie či optimalizace středních škol.

15.10 Prezident právě dorazil do auly.

14.54 V aule Střední průmyslové školy stavební je celkem asi 160 lidí, kapacita místnosti je přitom 120. Zástupkyně ředitele Alena Stachová prozradila, že prezident dostane na místě dárek. "Bude to dárek za všechny krajské střední školy, skleněná plaketa, kterou vyrobili studenti sklářských oborů v Jindřichově Hradci," upřesnila. V aule vládne nervózní atmosféra, uskutečnila se zkouška mikrofonů a zástupkyně informovala studenty, že prezident právě odjíždí z Malého pivovaru. Následoval výbuch smíchu, načež zástupkyně dodala, že Miloš Zeman byl v Malém pivovaru na obědě.

14.40 Prezident se setká se studenty z osmi českobudějovických středních škol a gymnázií. Aula na Střední průmyslové škole stavební je již zcela zaplněná, studenti stojí i po stranách místnosti, přinášejí nové židle. Mezi účastníky je Lucie Miklová ze Střední zdravotnické škoy. "Mám pro pana prezidenta připravenou otázku, protože se zajímám o politiku. Chci se ho zeptat, jaká byla jeho reakce, když pan Rusnok podal demisi," prozradila. Na prezidenta se těší i její spolužačka Dominika Žáková. "Setkat se s hlavou státu naživo je dobrá zkušenost. Všechny informace o něm máme jen přes media a tohle je šance udělat svůj vlastní obrázek," vysvětlila.

13.40 „Jestli bude příležitost, chci se pana prezidenta zeptat, jestli by nechtěl přijet do Veselí nad Lužnicí, jako občan Nového Veselí," řekl před setkáním s prezidentem Milošem Zemanem dlouholetý bývalý starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák. „Už jsem to navrhoval nyní, ale neprošlo to," posteskl si „Mrzí mě to, Václav Klaus u nás byl," dodává Jaromír Novák a připojuje, že s prezidentem Milošem Zemanem se potkal v minulosti asi třikrát. Mimo jiné na setkání „Veseláků", kde byl Miloš Zeman asi v roce 1999 jako premiér a manželkou a tehdy malou dcerkou.

Miloš Zeman poobědval se starosty jihočeských obcí v restauraci hotelu Malý pivovar.13.39 Na setkání s prezidentem, které začíná v restauraci Malý pivovar v Českých Budějovicích přicházejí starostové jihočeských měst. Mimo jiné vltavotýnský starosta Milan Šnorek. „Chci se pana prezidenta zeptat na dostavbu Temelína. Z naší strany je tam už nyní spousta přípravných investic do dopravní infrastruktury, držíme kapacity ve školkách a podobně. Chci se zeptat, nakolik pan prezident předpokládá, že to bude zmařená investice nebo ne," uvedl Milan Šnorek. „Zeptám se na to buď já nebo někdo jiný," dodává k dostavbě Temelína vltavotýnský starosta.

13.29 Miloš Zeman také glosoval aktuální událost. V panelovém domě, kde bydlí, došlo totiž k dvojnásobné vraždě. "Můžete mě podezírat, že jsem jí spáchal, ale zklamu vás, nebyl jsem to já," řekl.

13.20 Prezidenta v nemocnici zahlédla Marie Lopatová z Písecka, která zde leží na očním oddělení. "Byla jsem si vyzvednout nějaké léky v lékárně a prezidenta jsem viděla úplně náhodou. Je to pro mě úžasný zážitek. Zastihla jsem ho až v okamžiku, kdy nasedal do auta, takže jsem ho nestihla ani pozdravit. Ale kdyby se naskytla příležitost s ním mluvit, ani nevím, na co bych se zeptala, asi bych ani nenašla odvahu," vyprávěla.

13.14 V restauraci českobudějovického hotelu Malý pivovar, kde bude prezident Zeman obědvat s jihočeskými starosty, bude obsluhovat deset číšníků a učni hotelové školy. Na vzácné návštěvy jsou v restauraci zvyklí, hostili tu předchozí prezidenty Václava Havla a Václava Klause.

13.09 V doprovodu Jiřího Zimoly, ředitele nemocnice Břetislava Shona, primáře neonatologie Milana Hanzla a vrchní sestry Jitky Troupové si Miloš Zeman prohlédl lůžkovou část neonatologického oddělení. Předal zde také jako dar koš plný plyšáků. "Ukázali jsme prezidentovi nejmladší občany kraje, kteří se narodili zhruba tři měsíce před termínem. Měl možnost potkat se také s několika maminkami," prozradil Milan Hanzl. Miloš Zeman vyzdvihl práci lékařů. "Vždy jsem obdivoval výkony lékařů, co se týče nízké úmrtnosti novorozenců. To, co jsem ale viděl tady, je úplný zázrak. Těm dětem, které se doslova vejdou do dlaně, ne že bych to zkoušel, dokáží lékaři zajistit plnohodnotný život," komentoval.

13.00 Ze dveří na oddělení kardiologie vykukuje personál. Je mezi nimi i sekretářka primáře Michaela Horská. "Když tudy prezident procházel, všechny nás pozdravil. Kdybych měla možnost s ním krátce mluvit, asi bych se ho zeptala na něco úplně obyčejného, třeba jak se mu líbilo na olympiádě," řekla.

12.52 Na úklidu nemocnice si daly pořádně záležet Ivana a Marika. "Všechno jsme důkladně vysmýčili, ale zvláštní úklid jsme nařízený neměly. Pořádně se tu uklízí běžně. Na prezidentka jsem si také počkali, abychom ho viděli," řekli.

12.46 S prezidentem se v nemocnici potkala Božena Mušková z Kaplice, která tu leží už týden. "To jsem si nemohla nechat ujít, čekala jsem ve vestibulu na jeho příjezd. Když dorazil, pozdravila jsem ho a on mi na oplátku zamával. Není to ale můj první zážitek s prezidentem, kdysi jsem byla na Slovensku v lázních a tam si dokonce ťukla skleničkou vína s Mečiarem," vyprávěla. U Miloše Zemana ji moc překvapilo, že ačkoli chodí o holi, vyšel do prvního patra po schodech.

Miloš Zeman při zastávce v českobudějovické nemocnici.12.31 Břetislav Shon prezidenta přivítal, Miloš Zeman všechny pozdravil a osazenstvo jej odměnilo potleskem. Posléze ředitel vyzval přítomné k diskuzi o zdravotnictví a požádal, aby se každý před promluvou nejprve představil. "Já jsem nějakej Zimola a jsem z kraje," zavtipkoval jihočeský hejtman. Pak stručně představil nemocnici. Jednání pokračovalo dál již bez novinářů.

12.20 Miloš Zeman dorazil do českobudějovické nemocnice. V doprovodu ředitele Břetislava Shona doráží do zasedacího sálu.

12.10 Prezident opouští krajský úřad a vyráží k nemocnici.

12.00 Z krajského úřadu se prezident přesune do českobudějovické nemocnice. Na všech křižovatkách a přechodech hlídkují policisté, aby zajistili hladký průjezd prezidentské koloně. V zasedací místnosti kardiologie už čekají primáři a další vedoucí pracovníci jednotlivých oddělení, většina z nich je v bílých pláštích. Připravené je lehké občerstvení, především ovoce, a jako dárek dostane prezident historickou publikaci. V pohotovosti je primář ARO Bohuslav Kuta, který má v rohu místnosti resuscitační vybavení včetně defibrilátoru pro případ, že by byl potřeba zásah. "Máme blokovanou i jednu sanitku," dodal.

11.55 Jiří Zimola požádal prezidenta o podpis do Pamětní knihy kraje a předal mu jako dar dvě číše z takzvaného šumavského křišťálu. Jihočeský hejtman dostal od Miloše Zemana lampu. "Když všichni kritizují váš souběh funkcí, tak vám dávám lampu, abyste za jejího svitu mohl pracovat dlouho do noci," glosoval Miloš Zeman.

11.53 Hovořilo se i o tématu otáčivého hlediště v Českém Krumlově. "Pořád někdo přichází a znovu říká, ze kovové trubky park neunese. Můj názor: Chodí tam lidé? Je o to zájem? Nechte to," řekl Miloš Zeman.

11.50 Poslanec Vojtěch Filip na setkání promluvil na téma Temelín: „Tendr by se měl vyhlásit znovu, měla by znovu mít šanci Areva. Udělala chyby, ale může je napravit. Když soutěží tři, může se cena snížit nejen o pět procent, jako když jsou jen dva zájemci. Zařadit ji do řízení prospěje dostavbě," řekl.

Třídenní návštěvu jižních Čech zahájil Miloš Zeman v pondělí dopoledne na krajském úřadu.11.46 K právě probíhající olympiádě Miloš Zeman uvedl, že Soči je jediné letovisko v ruské federaci. "Bylo tu hodně investováno, hry jsou skvěle organizovány. Já jako účastník to potvrzuji. Mám rád moderní architekturu a Soči je jedno z nejhezčích měst, které jsem navštívil," zmínil.

11.44 Miloš Zeman dále ocenil, že pivovar Budvar zůstal českým státním podnikem. "Žádný kraj se přece nezbaví takové rarity," zdůraznil. Starosta Strakonic Pavel Vondrys v té souvislosti připomněl pivovar Dudák a pochlubil se cenou z pivních slavností v Táboře. Jihočeskému kraji prezident popřál, aby si uchoval zvláštní ráz svých občanů, neopakovatelný, který vznikl dlouhodobou tradicí a možná tak trochu navazuje na tradici Rožmberků a možná i na selská povstání. "Selská tvrdohlavost se někdy nejen v politice vyplácí" komentoval Miloš Zeman.

11.40 Prezident se vyjádřil k řadě celostátních témat, například k problémům s takzvanou fotovoltaikou neboli slunečním elektrárnám. "Nemám nic proti panelům na střeše domku, ale solarním tunelem vznikla skupina zbohatlíků, a to z dotací. S dotacemi není problém zbohatnout," řekl Miloš Zeman, který částečně zpochybnil význam obnovitelných zdrojů energie. "Doufám, že Evropská unie přehodnotí svůj postoj. Doufám, že naivní víra a trochu pubertální víra v obnovitelné zdroje se časem vytratí," dodal.

11.30 Současný ředitel NP Šumava Jiří Mánek potvrdil prohlášení o Potěmkinových vesnicích a poděkoval za slova na adresu současného vedení. „Kůrovcovou kalamitu jsme již zažehnali. V současné době panuje na území klid a mír, připravili jsme nový plán péče, nové rozdělení zón, návrh zákona," zdůraznil. Jiří Zimola reagoval, že Jihočeský kraj a poslanci a senátoři se shodují v tom, že Šumavu vnímají jako prostor, kde žijí lidé. Miloš Zeman doplnil: "Jsem běžkař, běžkaři jsou elita, musíme to vyšlapat svou silou. Na Hochfichtu jsem byl, jel jsem po rozbitých silnicích. Proč není lanovka, penzion, krámek a proč se lidé odstěhovali z Nové Pece?"

Třídenní návštěvu jižních Čech zahájil Miloš Zeman v pondělí dopoledne na krajském úřadu.11.26 Miloš Zeman v sále zastupitelstva řekl, že jižní Čechy jsou jeho druhým nejoblíbenějším krajem po Vysočině. "Je v mém srdci jako druhý. Je to kraj zatížen mnoha problémy, ale má obrovský potenciál - největší rozsah ubytovacích zařízení, turistický potenciál, kapacita jihočeských rybníků je větší než kapacita přehrad kaskády na Vltavě. Intenzivně jsem se zabýval kůrovcem, absolvoval jsem sedmikilometrovou túru na Plešné jezero tam a zpátky a bylo to horší než z helikoptéry. Jsem rád, že je nové vedení parku. To předchozí v čele s panem Krejčím přesunulo pramen Vltavy, pomocí plošiny a pily přepůlili kmeny, aby si turisté mysleli, že je to věc polomu, v noci pilně vysazovali stromky a říkali, že probíhá přirozené ozelenění. Jako Potěmkinovy vesnice," pronesl. "Přijel jsem naslouchat, těšíim se na vaše názory a budu rád, když názory budou různorodé. Těším se na zajímavou, možná polemickou diskuzi," dodal.

11.15 Jiří Zimola na začátku jednáni v sále zastupitelstva mluvil o problémech kraje. Zmínil dopravu, nemocnice, to vše v kontextu s velkou rozlohou kraje. Mluvil o snaze Jihočechů vydobýt si dálniční spojení s Prahou a Rakouskem. Mluvil i o nelichotivé vysoké míře nezaměstnanosti v kraji, v tomto ohledu by podle něj mohla pomoci dostavba Temelína. Hejtman vzpomněl loňské povodně a poděkoval za aktivitu složkám integrovaného záchranného systému, zmínil potřebu přijetí některých zákonů, aby se do budoucna minimalizovaly podobné škody. "Dobre spojení se světem lze realizovat i vzduchem," řekl na závěr hejtman v souvislosti s jihočeským letištěm a jižní Čechy označil za nejkrásnější kraj.

11.07 Jiří Zimola vítá prezidenta a hosty v sále zastupitelstva. Kapela Baboučci spouští píseň Budějická chasa mladá roste pěkně nahoru.

10.59 Miloš Zeman se v sále zastupitelstva setká s představiteli Jihočeského kraje. Na jedné galerii se připravují novináři, na druhé sedí kapela Baboučci, žáci ZUŠ na Piaristickém náměstí. V sále jsou i ředitel záchranné služby Marek Slabý, ředitel Záchranného hasičského sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš, ředitelka Agrární komory Hana Šťastná, ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

10.55 Ochranka po celou dobu jednání hejtmana s prezidentem blokuje výtah. Ze dvou výtahů v budově krajského úřadu se jedná o ten levý. "Jako sociálně demokratický prezident nesmí Miloš Zeman jezdit pravým" zazněl vtip z davu. Na místě jsou i členové antikonfliktního týmu policie.

10.46 Mezi těmi, kdo prezidenta vítali, byla Eva Šnokhausová, která pracuje na ekonomickém odboru krajského úřadu. "Já jsem Miloše Zemana i volila, takže jsem se na dnešek těšila. Naživo jsem ho viděla poprvé. Před lety jsem tu takto spatřila i Václava Klause s manželkou, stála jsem kousek od něj, byl to zážitek," vyprávěla. Program jihočeské návštěvy Miloše Zemana zná celkem podrobně. Ráda by se zúčastnila dnešní debaty v Metropolu, ale protože pracuje do půl páté, nestihne to.

10.35 Jiří Zimola s Milošem Zemanem vyjeli výtahem do pracovny hejtmana. Zde zasedli ke společnému jednání, které potrvá asi do 11 hodin. Prezident si k pití poručil skleničku budvaru.

Třídenní návštěvu jižních Čech zahájil Miloš Zeman v pondělí dopoledne na krajském úřadu.10.30 Hejtman Jiří Zimola předal prezidentovi Rožmberský cestovní pas. Pak vešli do budovy krajského úřadu, kde byli nastoupeni všichni zaměstnanci a vítali Miloše Zemana potleskem. Na místě byli mimo jiné Ivana Stráská a Vítězslav Jandák.

10.29 Prezidentská kolona přijíždí ke krajskému úřadu.

10.21 Na krajském úřadě je připraven dárek pro první dámu - náhrdelník z vltavínů. Manželka Miloše Zemana Ivana do jižních Čech ale nedorazí. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček potvrdil, že program zde má pouze sám Miloš Zeman.

10.10 U krajského úřadu, kam má kolem půl jedenácté dorazit Miloš Zeman, se zastavila Vita Pokorná z Českých Budějovic. "Šla jsem kolem a viděla, že se tu něco děje. Z doslechu vím, že tu má prezident být, ale nevěděla jsem, kdy přesně přijede. Teď tu na něj už počkám," řekla.

10.06 Před krajským úřadem v Českých Budějovicích už hlídkuje policie, na příjezd prezidenta čekají také novináři a zástupci úřadu. Podívat se přišli i starší manželé. "Vedli jsme vnučku na bruslení a všimli jsme si toho shromáždění. Sice jsme volili někoho jiného, ale i tak je to velký zážitek vidět prezidenta," uvedla žena. Ta měla také poměrně povědomí o tom, co prezident na jihu Čech plánuje.


Program cesty

Pondělí 17. února, České Budějovice
10.30 příjezd ke krajskému úřadu, přivítání hejtmanem, setkání s představiteli kraje
12.15 příjezd do areálu nemocnice, diskuse s řediteli okresních nemocnic a zástupci zaměstnanců a odborů
13.15 oběd v hotelu Malý pivovar
15.00 diskuse se studenty ve Střední průmyslové škole stavební
16.15 diskuse s občany, Malá scéna DK Metropol
17.05 setkání s představiteli města na radnici

Úterý 18. února, Písek13.35 oběd se členy rady kraje a představiteli města Písku v restauraci U Reinerů
15.15 setkání s občany v Divadelním sále Fráni Šrámka

Úterý 18. února, Jindřichův Hradec17.20 setkání s občany města v divadelním sále kina Střelnice
18.05 setkání s představiteli města v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií

Úterý 18. února, Třeboň19.05 setkání s občany Třeboně a členy Rybářství Třeboň HLD, a. s., v Lázních Aurora
20.00 večeře v Lázních Aurora

Středa 19. února, České Budějovice09.30 návštěva Madety
11.00 návštěva Jaderné elektrárny Temelín

Středa 19. února, Sezimovo Ústí12.45 oběd v Benešově vile
13.20 položení věnce na hrob manželů Benešových

Středa 19. února, Tábor13.40 gratulace paní Josefíně Napravilové ke 100. narozeninám v G-centru

Středa 19. února, Jistebnice14.15 návštěva firmy Farmtec

Středa 19. února, Milevsko15.10 návštěva společnosti ZVVZ Group