Až přijdou jejich rodiny…

Linec - Zvládnutí proudů uprchlíků a jejich opatrování v Rakousku v letech 2016-19 bude stát celkem 6,5 miliardy eur. Jak píše linecký deník OÖN, vyplývá to z tajné listiny vyhotovené k zasedání vlády před dvěma týdny. Ministerstvo financí čísla dementovalo. „Takový papír nám není znám, nemůžeme se proto k číslům, která uvádí, vyjádřit," sdělilo.
Podle OÖN zpráva předpokládá 85 000 žadatelů o azyl v letošním roce a 130 000 v roce 2016. Při pozitivním vyřízení 25 000 žádostí v obou letech a započítání dostěhování rodin těchto běženců by náklady do roku 2019 mohly dosáhnout dokonce až 12,3 miliardy eur. Základní zaopatření uprchlíků v příštím roce by mělo stát 640 milionů, od roku 2017 miliardu ročně. K tomu přibývají minimální pojistné, zdravotnické zabezpečení a opatření na trhu práce a integrace – ročně půl miliardy, při přistěhování rodin 1,3 miliardy. „Na zmíněném zasedání vlády byla ještě řeč o celkově 500 milionech nákladů," uvádí deník.

Budou upravovat VW

Podle akčního plánu automobilky VW k úpravě naftových vozidel s manipulovaným softwarem by mělo být v Rakousku opraveno 363 400 aut koncernu, z toho 72 000 Audi a 50 000 Seatů. Dotčení majitelé budou na termín zásahu upozorněni poštou. „VW mluví o servisních opatřeních," uvádějí OÖN. „Nejde prý o nějakou bezpečnostně preventivní akci, protože bezpečnost vozidel dotčena není." Náklady si koncern netroufá odhadnout. Pro technologická řešení a servis má prý připraveno 6,5 miliardy eur. Možné škodní nároky, náklady právních zastoupení atd. budou navíc.

Zlobí se na Rakušany

V minulých dnech přešlo přes zelenou hranici v Breitenbergu a Neuhausu na Innu z Rakouska do Dolního Bavorska přes 8000 běženců. „Velká část z nich byla podle pasovského okresního hejtmana Franze Meyera k hranici dopravena ,víceméně´ státně organizovaně," uvádí PNP. Hejtman požaduje urychlené skončení této praxe, která podle něho naráží na Pasovsku na neporozumění. Na adresu rakouských sousedů kategoricky prohlásil: „Nemůžeme už ani den připustit, aby k nám proudily denně stovky a tisíce uprchlíků, aniž by byli v Rakousku registrováni." Mluvil o „stěhování národů" téměř s vyloučením veřejnosti. „Kdyby takový nápor prožíval Mnichov, bylo by mediální echo nejspíš velké," dodal.
K úlevě dobrovolných pracovníků, kteří jsou v Breitenbergu v nasazení částečně bez vystřídání už sedm dnů, Meyer na přechod povolal armádu. Vojáci z Freyungu tu mimo jiné pomáhají při výdaji jídel. Jen v oblasti Pasova očekávali v úterý více než 10 000 běženců. K jejich přerozdělování do jiných spolkových zemí hejtman požaduje rozšíření nasazení zvláštních vlaků z denních osmi na víkendových dvacet, uvádí PNP.

Bohatí sousedé

Rakušané disponovali loni v průměru peněžními prostředky ve výši 48 416 eur čistého, tedy bez závazků. V celosvětovém žebříčku byli sedmnáctí. Vedli Švýcaři s 157 446 eury na hlavu přes Američany 138 710 eur a Brity s 86 230 eury. Průměrný Němec měl „jen" 44 769 eur. Studie analyzovala majetek domácností v 50 zemích. Zajímavé bylo i srovnání zadluženosti: největší ze západních zemí je ve Švýcarsku (průměr na hlavu 80 860 eur). V Rakousku je jen 19 633, pod evropskou střední hodnotou 25 160 eur.

Jak strany vydělaly

Politické strany, které byly zvoleny do nového hornorakouského sněmu, si rozdělí ze státního rozpočtu opět každoroční dotaci 20 milionů eur stranických podpor. Podle výsledků hlasování ale budou přerozděleny. Lidovci (ÖVP) dostanou 7,5 milionu oproti dosavadním deseti, FPÖ si proti 3,3 milionu polepší na ročních 6,5, sociální demokraté (SPÖ) „zchudli" ve volbách v roce 2009 ze 7,8 na zhruba pět milionů teď nově musejí odepsat další milion, Zelení si polepší o 360 000 na 2,1 milionu.
Franz Hochstöger, radní bez stranické opory.K průběhu voleb u sousedů další kuriozita. Ve volbách do zastupitelstva obce St. Georgen am Walde v okrese Perg s 2100 obyvateli získala volební strana Bürgerliste Franze Hochstögera (55, na snímku) 25 procent hlasů, a tedy šest křesel. „Problémem je, že je na ní jediný kandidát - Franz Hochstöger," píší OÖN. Dalších pět míst této straně vyhrazených tedy zůstane neobsazených. Kromě toho Hochstöger, geometr ve vlastní firmě a předseda místního turistického fóra, v přímé volbě starosty získal 35 procent a v „baráži" o křeslo vyzve úřadujícího Leopolda Buchbergera (SPÖ… „Kdo je obeznámen s politickým klimatem v Mühlviertlu, ví, že by si mnozí lidovci raději ruku usekli, než by hlasovali pro ¨,rudé´, takže se může stát, že 11. října bude v St. Georgenu zvolen starosta, kterému ke skoku nahoru nedopomohla žádná strana," uzavřel list.

Vydají řidiče „vozu mrtvých"

Okresní soud v severobulharském městě Montana nepravomocně rozhodl, že vydá k trestnímu stíhání do rakouského Eisenstadtu 32letého řidiče chladicího vozu, v němž koncem srpna v odstavném pruhu Východní dálnice A4 u Parndorfu zemřelo 71 běženců. Soud má dost důkazů o jeho spolupachatelství na tomto činu, píše list OÖN – měl vozidlo řídit alespoň na části trasy mezi Maďarskem a Rakouskem. Rozhodnutí o vydání se protáhlo, protože věc šetřilo i bulharské státní zastupitelství specializované na těžké zločiny. Řidič je ve vazbě, zatčeno bylo i několik dalších podezřelých především v Maďarsku.

Zmizel primátorský řetěz

Řetěz primátora se ztratil…Ve Steyru nemohou najít ozdobný primátorský řetěz, který v roce 1951 zhotovil kovoumělec Hanns Angerbauer v roce 1951 pro tehdejšího starostu Leopolda Steinbrechera, píší OÖN. Pro Steinbrechera, který během svých prvních týdnů v úřadě po válce pomohl tisícům uprchlíků, Angerbauer zhotovil z oceli „steyrského panthera", tradiční zdejší vyznamenání udělované za mimořádné zásluhy. K němu připojil na devíti deskách vyrytá jména starostů města od roku 1500.
Angerbauerovo dílo by se dobře hodilo na výstavu o steyrském mistrovském kovorytci Michaelu Blümelhuberovi, k jehož nejnadanějším žákům Angerbauer patřil, ale není na radnici k nalezení, uvedl list. Městský archivář Raimund Locicnik řekl, že už hledali po všech zákoutích, ale dům prý má spoustu trezorů a tajných schránek… Hledání nechce vzdát a vezme si několik dnů času, aby místa ještě jednou prošel.
„Starostové posledních období, především v neděli znovuzvolený Gerald Hackl (SP), nemají o uložení řetězu ani potuchy," pokračují OÖN. Hackl jej odmítl stejně jako jeho předchůdce nosit, protože je prý symbolem přílišné pompy a „nafoukanosti".

Den pozornosti k ptákům

Miliony opeřenců jsou nyní na tazích do zimních stanovišť. Největším nebezpečím pro ně jsou lovy v jižní Evropě, například na Maltě a Kypru, kde mají dlouhou tradici, píší OÖN. Organizace BirdLife pořádá o nadcházejícím víkendu po dvaadvacáté akci "EuroBirdwatch" v celé Evropě, při níž chce nabídnout sledování tahu ptáků a informaci o jejich ohrožení. V Horních Rakousích se akce bude konat v neděli od 8 hodin v Schenkenfeldenu v Mühlviertlu. (www.birdlife.at/ooe)