VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezinárodní bohoslužba se sousedy na hranici

Pasov - „Pozoruhodnou bohoslužbu slavili v Českých Žlebech nedaleko bavorsko-české hranice na hřbitově schovaném v lese jako znamení smíření bývalí obyvatelé obce, vyhnanci a zástupci dnešních tamních občanů. Jedni vzpomínali na domov, druzí poznávali, jak důležitá je pro ně péče o německé dědictví na Šumavě," píše pasovský deník PNP.

18.8.2014
SDÍLEJ:

Po bohoslužbě promluvil i ministr kultury Daniel Hermann.Foto: Deník/repro PNP

České Žleby (Böhmisch-Röhren) byly kdysi hrdou farní obcí s téměř tisícovkou obyvatel a 150 domy. Do farnosti patřila i okolní místa, takže celkově měla až 2500 katolíků. Od založení v roce 1709 na místě napajedla pro koně se rozvíjela i v době, kdy už sláva Zlaté stezky pohasla, zhruba 240 let dlouho. Než bylo po druhé světové válce německé obyvatelstvo vyhnáno, líčí list. Nejviditelnějším znamením německé historie místa je hřbitov, jehož zdi, náhrobky a kříže turbulence času přežily.

Mezi těmi, kteří se do Českých Žlebů pravidelně vracejí, je Karl Swihota, narozený v "Reanu", jak místo označovali „Šumaváci", v roce 1942. Dnes žije v Deggendorfu a stará se o uchování kulturního dědictví. S vyhnanci, jejich příbuznými a potomky, kteří tvoří „Společenství bývalé farnosti České Žleby – Haidmühle", se při hranici scházejí k tradičním setkáním rodáků.

České Žleby kdysi.„Karl Swihota, doprovázený o jedenáct let starším bratrem, není tím, kdo by hlasitě pranýřoval utrpení a neprávo způsobené jeho krajanům," pokračuje PNP. „Jde mu o to uchovávat vzpomínky."  Tak také na hřbitově v Českých Žlebech vždy zapaluje svíčku na hrobu prarodičů, které nikdy nepoznal.

Podle PNP se tady setkává stále víc návštěvníků. Mnoho aut nese značky Bádenska-Württemberska, kde mnozí odsunutí zakotvili. „Každoročně v srpnu se ti, kteří ještě mohou, scházejí tady ve staré vlasti k bohoslužbě a vzpomínce na mrtvé," uvádí deník.

Místo, kde kdysi stával farní kostel sv. Anny, dnes připomíná kříž zřízený v roce 2003. Mši celebruje Jan Mikeš, mladý český kaplan z Prachatic. Vede ji v němčině, kázání česky. Hostům je překládá Sieglinde Kraliková (72) z Lenory, podle Karla Swihoty důležitá spojovací osoba někdejších „Šumaváků" s dnešními českými úřady. Její rodina nebyla vysídlena, protože otec byl sklář, tedy odborník, a ty komunistická ČSSR naléhavě potřebovala, popisuje PNP. Se svou rodinou se v časech železné opony Kraliková starala o hřbitov v Českých Žlebech. Tak byla alespoň čas od času posečena tráva nad převrácenými náhrobky.

Mezi návštěvníky bohoslužby byl také Martin Černý, starosta Stožce (Tusset), pod který České Žleby patří. Připomněl nedalekou stožeckou kapli, která byla kompletně zrenovována a minulý říjen znovu vysvěcena budějovickým biskupem. „Mám radost, že Šumava zase trochu porozkvetla," přeložila jeho slova návštěvníkům z Německa Sieglinde Kraliková.

Po bohoslužbě na místě, kde kdysi stával barokní kostel sv. Anny, si vzal slovo někdejší kněz a kazatel při šumavských poutích, jak ho PNP prezentovala, současný ministr kultury Daniel Hermann.

České Žleby, "D'Rean", jak vypadaly kdysi, na snímku ze sbírky Anni Bräuningerové.

Proti zlodějům mobilů

Rakouská policie chce po dohodě s provozovateli sítí znehodnotit na dálku odcizené mobily, píše deník OÖN. Vysvětluje, že každý „handy" má přidělené 15místné číslo IMEI (International Mobile Station Equipment Identity). Pokud by bylo po nahlášení krádeže zablokováno všemi poskytovateli služeb, nefungovala by v něm ani žádná SIM karta. Držitel by mohl volit jen tísňové linky. OÖN dodávají, že ročně jev Rakousku odcizeno asi 25 000 mobilů. Podle mluvčího spolkového kriminálního úřadu Mario Hejla jsou pachateli většinou mladiství, kteří pak přístroj prodávají známým nebo přes internet. „Se zablokovaným IMEI by ale nemohli najít žádného odběratele, a to je náš cíl," řekl Hejl.

S blokací by měli práci a náklady provozovatelé sítí, protože policie nemá přístup k registrům těchto čísel. Provozovatelé dosud při ohlášení krádeže blokovali jen SIM kartu, která může být nahrazena jinou. Ministerstvo vnitra chce od září s nimi problém diskutovat. Obdobná spolupráce funguje v Británii.

180 kilometrů rozhodlo pět sekund

V cíli Mühlviertlu 8000.S pětivteřinovým náskokem vyhrál sobotní štafetový maraton na 180 kilometrů Mühlviertel 8000 v Horních Rakousích (plavání, kolo, běh, nordic walking) potřetí za sebou tým Intersport Pötscher-Erima Austria, tentokrát v čase 7:24:59. V patách mu byli stejně jako loni borci müller+sportchoaching.cc. Loňské vítězství obhájily taky ženy Honeder Naturbackstube, které trať zdolaly za 9:12:31. Ve smíšených družstvech byl první Ernstl's-Sport 2 (7:41:34). Trofej ze šumavské žuly vážící 19 kilogramů předal v cílovém Freistadtu vítězům zemský hejtman Josef Pühringer.  Na organizaci závodu se startem v Horní Plané se podílelo na 250 nadšenců, startovalo 132 týmů z Rakouska, Německa, Itálie, Švýcarska, Maďarska a poprvé i z USA.

Na snímku cílem probíhají vítěz Hermann Daucher (vlevo) a Maximilian Thier.

Christoph Strasser (31) ze Štýrska vytvořil traťový rekord cyklistického závodu "Race around Austria". Víe než 2200 kilometrů kolem hranic Rakouska s více než 30 000 metry převýšení ujel v nepříznivém počasí (na Grossglockneru dokonce sněžilo) za tři dny, 15:24 hodiny. Starý rekord zlepšil o více než pět a půl hodiny. Přitom v dešti nebylo možné využít rychlých sjezdů. Jeho čas odpovídá průměru 24,67 km/h. Do cíle v St. Georgenu dorazil ve dvě v noci.

Závod dvojic vyhráli opět  Dominik Böcksteiner a Thomas Osbelt, tentokrát za tři dny a 8:51 hodiny, čtyřčlenné týmy Andreas Goldberger, Christoph Sumann, Benjamin Karl a  Axel Naglich za dva dny 19:06 hodiny, tedy průměrem 32,13 km/h.

Jak přežít na kole

„Při jízdě na kole je třeba dbát více předpisů, než si mnozí cyklisté myslí," předeslal linecký deník OÖN. Šéf právníků automotoklubu Martin Hoffer za to nejdůležitější označuje vzájemnou ohleduplnost a schopnost vžít se do druhého, ale psaná pravidla jsou prý stejně významná.

Kde se smí jezdit: Cyklistické stezky a pruhy musejí být používány, jsou-li vyznačeny. Na „normální" silnici pak kolaři nesmí (výjimkou je trénink na závodních kolech). Na speciálně označených silnicích pro cyklisty se smí jezdit maximálně 30 km/h, ve smíšených (potkávacích) zónách 20 km/h, v bytových čtvrtích krokem, v pěších zónách taky krokem a jen tehdy, jsou-li vyznačeny i pro cyklisty. Pravidla přednosti v jízdě a dopravní značky platí pro cyklisty stejně jako pro motoristy. Na přejezdech pro cyklisty doleva i doprava má kolař přednost, může se k nim ale blížit maximálně rychlostí 10 km/h. Telefonování za jízdy je zakázáno a stíháno pokutou až 72 eura. Za šera nebo špatné viditelnosti se nesmí jezdit bez světla a odrazek. Cyklista rovněž nesmí překážet chodcům.

Nesmí se jezdit po přechodech pro chodce a na chodnících, na dálnicích a rychlostních silnicích a v protisměru jednosměrek, není-li označena výjimka. Nesmí se jezdit jeden vedle druhého s výjimkou vnitřních komunikací v obytných blocích, ve smíšených zónách a při závodním tréninku. Zakázáno je jet s více než 0,8 promile alkoholu. Porušení je stíháno pokutou 800 až 3700 eur, od 1,2 promile je sankce od 1200, od 1,6 promile 1600 až 5900 eur. Za jízdu pod vlivem drog se platí 800 až 3700 eur. Řidičský průkaz se za jízdu na kole pod vlivem nezabírá, ale je pravděpodobné předvolání k lékařské kontrole a pokud zjistí alkohol či narkotinum lékař, může být řidičský průkaz zadržen.

Autor: Vladimír Majer

18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 75 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/PRACOVNICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝHRADNĚ PRO OZP NEBO OZZ!!, - zkrácený úvazek - 4 hod/den , - pracovní doba: 7 - 11 hod. nebo dle dohody, Kontakt: Jiří Motl tel. 722 250 287. Pracoviště: Jiří motl - provozovna žižkova tř., Žižkova třída, č.p. 376, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Motl, +420 722 250 287.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 17 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pružná pracovní doba vč. So, Ne - dle potřeby zaměstnavatele., Kontakt na tel. 605 269 724, e-mail: info@hotelartpisek.cz nebo osobně v Art Hotelu.. Pracoviště: Jaroslav šmída - art hotel, Fráni Šrámka, č.p. 158, 397 01 Písek 1. Informace: Jaroslav Šmída, +420 605 269 724.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 90 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních UKLÍZEČ/KA - POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE, Pracoviště Rekreační středisko Radava, čistá mzda 80 - 100Kč/hod., Požadujeme: spolehlivost, Pracovní doba dohodou., Možnost ubytování.. Pracoviště: Gastrocentrum-písek s.r.o. - rekreační středisko radava, 399 01 Milevsko 1. Informace: Jaroslav Zelenka, +420 608 946 436;725 892 993.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ MEZINÁRODNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: nepřetržitý provoz, Jízdy po ČR a EU, Možnost rozšíření řidičského průkazu, Požadujeme: ŘP sk. C, kartu řidiče, profesní průkaz, praxi v oboru.. Pracoviště: Vladimír machek, s. r. o, Denisova, č.p. 893, 397 01 Písek 1. Informace: Vladimír Machek, +420 603 813 545.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Žákovské zastupitelstvo v Písku.

Písečtí školáci si vyzkoušeli roli zastupitelů

OBRAZEM: Školáci v muzeu sledovali ukázky z vojenské historie

Písek – Pedagožky Prácheňského muzea Klára Koubová a Marcela Drhovská připravily nejen pro školáky předprázdninový program nazvaný Jihočeská vojenská historie.

Účetní z regionu Písecka a Milevska se setkaly na Zadově

Písecko - Již delší dobu se účetní z obcí Písecka a Milevska zajímaly o možnost společného setkání a školení k aktuálním legislativním změnám.

Červnová tvůrčí dílna v kovářovské škole

Kovářov - Žáci první třídy základní školy v Kovářově rozvíjeli svou představivost a kreativitu v rámci tvůrčí dílny, a to v úterý 19. června při zdobení perníků.

Slavností pětilisté růže pokračují bohatým programem

Český Krumlov - Už od sobotních osmi hodin ráno můžete v Českém Krumlově sledovat dění na druhém zámeckém nádvoří v rámci Slavností pětilisté růže. Na zámku bude totiž po celý den až do 18 hodin držet stráž Schwarzenberská granátnická garda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT