VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezinárodní bohoslužba se sousedy na hranici

Pasov - „Pozoruhodnou bohoslužbu slavili v Českých Žlebech nedaleko bavorsko-české hranice na hřbitově schovaném v lese jako znamení smíření bývalí obyvatelé obce, vyhnanci a zástupci dnešních tamních občanů. Jedni vzpomínali na domov, druzí poznávali, jak důležitá je pro ně péče o německé dědictví na Šumavě," píše pasovský deník PNP.

18.8.2014
SDÍLEJ:

Po bohoslužbě promluvil i ministr kultury Daniel Hermann.Foto: Deník/repro PNP

České Žleby (Böhmisch-Röhren) byly kdysi hrdou farní obcí s téměř tisícovkou obyvatel a 150 domy. Do farnosti patřila i okolní místa, takže celkově měla až 2500 katolíků. Od založení v roce 1709 na místě napajedla pro koně se rozvíjela i v době, kdy už sláva Zlaté stezky pohasla, zhruba 240 let dlouho. Než bylo po druhé světové válce německé obyvatelstvo vyhnáno, líčí list. Nejviditelnějším znamením německé historie místa je hřbitov, jehož zdi, náhrobky a kříže turbulence času přežily.

Mezi těmi, kteří se do Českých Žlebů pravidelně vracejí, je Karl Swihota, narozený v "Reanu", jak místo označovali „Šumaváci", v roce 1942. Dnes žije v Deggendorfu a stará se o uchování kulturního dědictví. S vyhnanci, jejich příbuznými a potomky, kteří tvoří „Společenství bývalé farnosti České Žleby – Haidmühle", se při hranici scházejí k tradičním setkáním rodáků.

České Žleby kdysi.„Karl Swihota, doprovázený o jedenáct let starším bratrem, není tím, kdo by hlasitě pranýřoval utrpení a neprávo způsobené jeho krajanům," pokračuje PNP. „Jde mu o to uchovávat vzpomínky."  Tak také na hřbitově v Českých Žlebech vždy zapaluje svíčku na hrobu prarodičů, které nikdy nepoznal.

Podle PNP se tady setkává stále víc návštěvníků. Mnoho aut nese značky Bádenska-Württemberska, kde mnozí odsunutí zakotvili. „Každoročně v srpnu se ti, kteří ještě mohou, scházejí tady ve staré vlasti k bohoslužbě a vzpomínce na mrtvé," uvádí deník.

Místo, kde kdysi stával farní kostel sv. Anny, dnes připomíná kříž zřízený v roce 2003. Mši celebruje Jan Mikeš, mladý český kaplan z Prachatic. Vede ji v němčině, kázání česky. Hostům je překládá Sieglinde Kraliková (72) z Lenory, podle Karla Swihoty důležitá spojovací osoba někdejších „Šumaváků" s dnešními českými úřady. Její rodina nebyla vysídlena, protože otec byl sklář, tedy odborník, a ty komunistická ČSSR naléhavě potřebovala, popisuje PNP. Se svou rodinou se v časech železné opony Kraliková starala o hřbitov v Českých Žlebech. Tak byla alespoň čas od času posečena tráva nad převrácenými náhrobky.

Mezi návštěvníky bohoslužby byl také Martin Černý, starosta Stožce (Tusset), pod který České Žleby patří. Připomněl nedalekou stožeckou kapli, která byla kompletně zrenovována a minulý říjen znovu vysvěcena budějovickým biskupem. „Mám radost, že Šumava zase trochu porozkvetla," přeložila jeho slova návštěvníkům z Německa Sieglinde Kraliková.

Po bohoslužbě na místě, kde kdysi stával barokní kostel sv. Anny, si vzal slovo někdejší kněz a kazatel při šumavských poutích, jak ho PNP prezentovala, současný ministr kultury Daniel Hermann.

České Žleby, "D'Rean", jak vypadaly kdysi, na snímku ze sbírky Anni Bräuningerové.

Proti zlodějům mobilů

Rakouská policie chce po dohodě s provozovateli sítí znehodnotit na dálku odcizené mobily, píše deník OÖN. Vysvětluje, že každý „handy" má přidělené 15místné číslo IMEI (International Mobile Station Equipment Identity). Pokud by bylo po nahlášení krádeže zablokováno všemi poskytovateli služeb, nefungovala by v něm ani žádná SIM karta. Držitel by mohl volit jen tísňové linky. OÖN dodávají, že ročně jev Rakousku odcizeno asi 25 000 mobilů. Podle mluvčího spolkového kriminálního úřadu Mario Hejla jsou pachateli většinou mladiství, kteří pak přístroj prodávají známým nebo přes internet. „Se zablokovaným IMEI by ale nemohli najít žádného odběratele, a to je náš cíl," řekl Hejl.

S blokací by měli práci a náklady provozovatelé sítí, protože policie nemá přístup k registrům těchto čísel. Provozovatelé dosud při ohlášení krádeže blokovali jen SIM kartu, která může být nahrazena jinou. Ministerstvo vnitra chce od září s nimi problém diskutovat. Obdobná spolupráce funguje v Británii.

180 kilometrů rozhodlo pět sekund

V cíli Mühlviertlu 8000.S pětivteřinovým náskokem vyhrál sobotní štafetový maraton na 180 kilometrů Mühlviertel 8000 v Horních Rakousích (plavání, kolo, běh, nordic walking) potřetí za sebou tým Intersport Pötscher-Erima Austria, tentokrát v čase 7:24:59. V patách mu byli stejně jako loni borci müller+sportchoaching.cc. Loňské vítězství obhájily taky ženy Honeder Naturbackstube, které trať zdolaly za 9:12:31. Ve smíšených družstvech byl první Ernstl's-Sport 2 (7:41:34). Trofej ze šumavské žuly vážící 19 kilogramů předal v cílovém Freistadtu vítězům zemský hejtman Josef Pühringer.  Na organizaci závodu se startem v Horní Plané se podílelo na 250 nadšenců, startovalo 132 týmů z Rakouska, Německa, Itálie, Švýcarska, Maďarska a poprvé i z USA.

Na snímku cílem probíhají vítěz Hermann Daucher (vlevo) a Maximilian Thier.

Christoph Strasser (31) ze Štýrska vytvořil traťový rekord cyklistického závodu "Race around Austria". Víe než 2200 kilometrů kolem hranic Rakouska s více než 30 000 metry převýšení ujel v nepříznivém počasí (na Grossglockneru dokonce sněžilo) za tři dny, 15:24 hodiny. Starý rekord zlepšil o více než pět a půl hodiny. Přitom v dešti nebylo možné využít rychlých sjezdů. Jeho čas odpovídá průměru 24,67 km/h. Do cíle v St. Georgenu dorazil ve dvě v noci.

Závod dvojic vyhráli opět  Dominik Böcksteiner a Thomas Osbelt, tentokrát za tři dny a 8:51 hodiny, čtyřčlenné týmy Andreas Goldberger, Christoph Sumann, Benjamin Karl a  Axel Naglich za dva dny 19:06 hodiny, tedy průměrem 32,13 km/h.

Jak přežít na kole

„Při jízdě na kole je třeba dbát více předpisů, než si mnozí cyklisté myslí," předeslal linecký deník OÖN. Šéf právníků automotoklubu Martin Hoffer za to nejdůležitější označuje vzájemnou ohleduplnost a schopnost vžít se do druhého, ale psaná pravidla jsou prý stejně významná.

Kde se smí jezdit: Cyklistické stezky a pruhy musejí být používány, jsou-li vyznačeny. Na „normální" silnici pak kolaři nesmí (výjimkou je trénink na závodních kolech). Na speciálně označených silnicích pro cyklisty se smí jezdit maximálně 30 km/h, ve smíšených (potkávacích) zónách 20 km/h, v bytových čtvrtích krokem, v pěších zónách taky krokem a jen tehdy, jsou-li vyznačeny i pro cyklisty. Pravidla přednosti v jízdě a dopravní značky platí pro cyklisty stejně jako pro motoristy. Na přejezdech pro cyklisty doleva i doprava má kolař přednost, může se k nim ale blížit maximálně rychlostí 10 km/h. Telefonování za jízdy je zakázáno a stíháno pokutou až 72 eura. Za šera nebo špatné viditelnosti se nesmí jezdit bez světla a odrazek. Cyklista rovněž nesmí překážet chodcům.

Nesmí se jezdit po přechodech pro chodce a na chodnících, na dálnicích a rychlostních silnicích a v protisměru jednosměrek, není-li označena výjimka. Nesmí se jezdit jeden vedle druhého s výjimkou vnitřních komunikací v obytných blocích, ve smíšených zónách a při závodním tréninku. Zakázáno je jet s více než 0,8 promile alkoholu. Porušení je stíháno pokutou 800 až 3700 eur, od 1,2 promile je sankce od 1200, od 1,6 promile 1600 až 5900 eur. Za jízdu pod vlivem drog se platí 800 až 3700 eur. Řidičský průkaz se za jízdu na kole pod vlivem nezabírá, ale je pravděpodobné předvolání k lékařské kontrole a pokud zjistí alkohol či narkotinum lékař, může být řidičský průkaz zadržen.

Autor: Vladimír Majer

18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 500 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÝ/Á KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště DRHOVLE., Pracovní doba: krátký/dlouhý týden + střídavě víkendy, Pracovní poměr: na dobu určitou 1 rok, poté možnost prodloužení, Požadujeme: bezúhonnost, zdravotní způsobilost, spolehlivost, samostatnost , vyučení a praxe v oboru výhodou, vítán řidičský průkaz sk. B , Nabízíme: plat od 15 500 Kč, po 3 měsících osobní příplatek, příplatky za víkendy, práci na plný úvazek, zaměstnanecké benefity, týden dovolené navíc a závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, stabilní zaměstnání , Vhodné i pro absolventy., Písemné žádosti zasílejte na e-mail: personalni@dps-svetlo.cz nebo na adresu DS, K.Čapka 2549, 397 01 Písek. Pracoviště: Domov pro seniory světlo, písek, Karla Čapka, č.p. 2549, 397 01 Písek 1. Informace: Marcela Benschová, +420 380 425 865.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA LAHŮDEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vyhrazeno pro OZP!, Pracoviště Písek - Mírové nám. , Pracovní doba: zkrácený úvazek 6 hod./denně - 2 směny pondělí-pátek 6:00-12:00 12:00-18:00 hod., Hrubá měsíční mzda 12.000-17.000Kč, Minimální vzdělání: základní vzdělání (nabízíme zapracování), , Kontakt i na tel. 800 101 036 (bezplatná linka). nebo osobně na adrese Písek - Kollárova 2036 (Po-Pá od 6:00 do 12:00 hod.).. Pracoviště: Prodej lahůdek - miloslav císařovský, Mírové nám., 397 01 Písek 1. Informace: Miloslav Císařovský, +420 777 239 788.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost zaměstnání na pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce., Požadujeme: čistý trestní rejstřík, příjemné vystupování, spolehlivost; vztah k pořádku a pečlivost při úklidu, Pracovní doba převážně od 7:00 hod do 15:30 hod., práce i o víkendech, je možné se dohodnout na dnech volna dle potřeby. , Je možný i zkrácený pracovní úvazek., Zaměstnanecké výhody: volný vstup do wellness centra, stravování. Pracoviště: Krafi group s.r.o. - interhotel amerika, Richarda Weinera, č.p. 2375, 397 01 Písek 1. Informace: Petra Pavlicová, +420 605 160 736.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 19 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech REFERENT/KA ZÁKAZNICKÉHO CENTRA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - zadávání/potvrzování objednávek, - dodací listy/přepravní doklady, - řízení zásob, - plánování kapacit, - komunikace mezi zákazníkem a dodavatelem, - spolupráce s technologií/výrobou/středisky, Mzda od 19 000,-Kč., Požadujeme:, - SŠ vzdělání, znalost práce na PC, výbornou znalost ČJ a NJ, trestní bezúhonnost, nekuřák, kultivovaný zevnějšek a vystupování., Pracovní doba: 1 směna dohodou buď 6:00 - 14:30 nebo 7:00 - 15:30., Vhodné i pro absolventy., Práce na rok s možností prodloužení na rok a následně prodloužení na dobu neurčitou., Životopisy s označením předmětu "REFERENT" posílejte na email: lukes@cz.pikatron.de.. Pracoviště: Pikatron cz s.r.o.., Dukelská, č.p. 423, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Lukeš, +420 382 215 415,777 710 420.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Strakonice srazily Milevsko 7:2.
79

Strakonice deklasovaly Milevsko, ve finále je čeká Český Krumlov

Den otevřených dveří v dostihovém tréninkovém středisku v Bošovicích u Čížové. Snímek je z loňského roku.

V Bošovicích budou k vidění koně ve stáji i při tréninku na dostihy

Děti potěšily návštěvou i dárky seniory v diakonii

Písek - Už podruhé pomohl Rotary klub Písek seniorům v Diakonii ČCE – středisko Blanka v Písku.

Naboural auto v Kollárově ulici a ujel

Písek - Policie hledá svědky dopravní nehody, ke které došlo během noci z neděle na pondělí v Písku.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Benešova vila bude lidem více přístupná

Sezimovo Ústí – Prezidentská Benešova vila nedaleko soutoku Kozského potoka s Lužnicí bude přístupná podstatně více než dosud. Úřad vlády, jemuž stavba ze 30. let 20. století podle projektu arch. Petra Kropáčka patří, návštěvníky pustil dovnitř od května do října vždy poslední víkend v měsíci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT