VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezinárodní bohoslužba se sousedy na hranici

Pasov - „Pozoruhodnou bohoslužbu slavili v Českých Žlebech nedaleko bavorsko-české hranice na hřbitově schovaném v lese jako znamení smíření bývalí obyvatelé obce, vyhnanci a zástupci dnešních tamních občanů. Jedni vzpomínali na domov, druzí poznávali, jak důležitá je pro ně péče o německé dědictví na Šumavě," píše pasovský deník PNP.

18.8.2014
SDÍLEJ:

Po bohoslužbě promluvil i ministr kultury Daniel Hermann.Foto: Deník/repro PNP

České Žleby (Böhmisch-Röhren) byly kdysi hrdou farní obcí s téměř tisícovkou obyvatel a 150 domy. Do farnosti patřila i okolní místa, takže celkově měla až 2500 katolíků. Od založení v roce 1709 na místě napajedla pro koně se rozvíjela i v době, kdy už sláva Zlaté stezky pohasla, zhruba 240 let dlouho. Než bylo po druhé světové válce německé obyvatelstvo vyhnáno, líčí list. Nejviditelnějším znamením německé historie místa je hřbitov, jehož zdi, náhrobky a kříže turbulence času přežily.

Mezi těmi, kteří se do Českých Žlebů pravidelně vracejí, je Karl Swihota, narozený v "Reanu", jak místo označovali „Šumaváci", v roce 1942. Dnes žije v Deggendorfu a stará se o uchování kulturního dědictví. S vyhnanci, jejich příbuznými a potomky, kteří tvoří „Společenství bývalé farnosti České Žleby – Haidmühle", se při hranici scházejí k tradičním setkáním rodáků.

České Žleby kdysi.„Karl Swihota, doprovázený o jedenáct let starším bratrem, není tím, kdo by hlasitě pranýřoval utrpení a neprávo způsobené jeho krajanům," pokračuje PNP. „Jde mu o to uchovávat vzpomínky."  Tak také na hřbitově v Českých Žlebech vždy zapaluje svíčku na hrobu prarodičů, které nikdy nepoznal.

Podle PNP se tady setkává stále víc návštěvníků. Mnoho aut nese značky Bádenska-Württemberska, kde mnozí odsunutí zakotvili. „Každoročně v srpnu se ti, kteří ještě mohou, scházejí tady ve staré vlasti k bohoslužbě a vzpomínce na mrtvé," uvádí deník.

Místo, kde kdysi stával farní kostel sv. Anny, dnes připomíná kříž zřízený v roce 2003. Mši celebruje Jan Mikeš, mladý český kaplan z Prachatic. Vede ji v němčině, kázání česky. Hostům je překládá Sieglinde Kraliková (72) z Lenory, podle Karla Swihoty důležitá spojovací osoba někdejších „Šumaváků" s dnešními českými úřady. Její rodina nebyla vysídlena, protože otec byl sklář, tedy odborník, a ty komunistická ČSSR naléhavě potřebovala, popisuje PNP. Se svou rodinou se v časech železné opony Kraliková starala o hřbitov v Českých Žlebech. Tak byla alespoň čas od času posečena tráva nad převrácenými náhrobky.

Mezi návštěvníky bohoslužby byl také Martin Černý, starosta Stožce (Tusset), pod který České Žleby patří. Připomněl nedalekou stožeckou kapli, která byla kompletně zrenovována a minulý říjen znovu vysvěcena budějovickým biskupem. „Mám radost, že Šumava zase trochu porozkvetla," přeložila jeho slova návštěvníkům z Německa Sieglinde Kraliková.

Po bohoslužbě na místě, kde kdysi stával barokní kostel sv. Anny, si vzal slovo někdejší kněz a kazatel při šumavských poutích, jak ho PNP prezentovala, současný ministr kultury Daniel Hermann.

České Žleby, "D'Rean", jak vypadaly kdysi, na snímku ze sbírky Anni Bräuningerové.

Proti zlodějům mobilů

Rakouská policie chce po dohodě s provozovateli sítí znehodnotit na dálku odcizené mobily, píše deník OÖN. Vysvětluje, že každý „handy" má přidělené 15místné číslo IMEI (International Mobile Station Equipment Identity). Pokud by bylo po nahlášení krádeže zablokováno všemi poskytovateli služeb, nefungovala by v něm ani žádná SIM karta. Držitel by mohl volit jen tísňové linky. OÖN dodávají, že ročně jev Rakousku odcizeno asi 25 000 mobilů. Podle mluvčího spolkového kriminálního úřadu Mario Hejla jsou pachateli většinou mladiství, kteří pak přístroj prodávají známým nebo přes internet. „Se zablokovaným IMEI by ale nemohli najít žádného odběratele, a to je náš cíl," řekl Hejl.

S blokací by měli práci a náklady provozovatelé sítí, protože policie nemá přístup k registrům těchto čísel. Provozovatelé dosud při ohlášení krádeže blokovali jen SIM kartu, která může být nahrazena jinou. Ministerstvo vnitra chce od září s nimi problém diskutovat. Obdobná spolupráce funguje v Británii.

180 kilometrů rozhodlo pět sekund

V cíli Mühlviertlu 8000.S pětivteřinovým náskokem vyhrál sobotní štafetový maraton na 180 kilometrů Mühlviertel 8000 v Horních Rakousích (plavání, kolo, běh, nordic walking) potřetí za sebou tým Intersport Pötscher-Erima Austria, tentokrát v čase 7:24:59. V patách mu byli stejně jako loni borci müller+sportchoaching.cc. Loňské vítězství obhájily taky ženy Honeder Naturbackstube, které trať zdolaly za 9:12:31. Ve smíšených družstvech byl první Ernstl's-Sport 2 (7:41:34). Trofej ze šumavské žuly vážící 19 kilogramů předal v cílovém Freistadtu vítězům zemský hejtman Josef Pühringer.  Na organizaci závodu se startem v Horní Plané se podílelo na 250 nadšenců, startovalo 132 týmů z Rakouska, Německa, Itálie, Švýcarska, Maďarska a poprvé i z USA.

Na snímku cílem probíhají vítěz Hermann Daucher (vlevo) a Maximilian Thier.

Christoph Strasser (31) ze Štýrska vytvořil traťový rekord cyklistického závodu "Race around Austria". Víe než 2200 kilometrů kolem hranic Rakouska s více než 30 000 metry převýšení ujel v nepříznivém počasí (na Grossglockneru dokonce sněžilo) za tři dny, 15:24 hodiny. Starý rekord zlepšil o více než pět a půl hodiny. Přitom v dešti nebylo možné využít rychlých sjezdů. Jeho čas odpovídá průměru 24,67 km/h. Do cíle v St. Georgenu dorazil ve dvě v noci.

Závod dvojic vyhráli opět  Dominik Böcksteiner a Thomas Osbelt, tentokrát za tři dny a 8:51 hodiny, čtyřčlenné týmy Andreas Goldberger, Christoph Sumann, Benjamin Karl a  Axel Naglich za dva dny 19:06 hodiny, tedy průměrem 32,13 km/h.

Jak přežít na kole

„Při jízdě na kole je třeba dbát více předpisů, než si mnozí cyklisté myslí," předeslal linecký deník OÖN. Šéf právníků automotoklubu Martin Hoffer za to nejdůležitější označuje vzájemnou ohleduplnost a schopnost vžít se do druhého, ale psaná pravidla jsou prý stejně významná.

Kde se smí jezdit: Cyklistické stezky a pruhy musejí být používány, jsou-li vyznačeny. Na „normální" silnici pak kolaři nesmí (výjimkou je trénink na závodních kolech). Na speciálně označených silnicích pro cyklisty se smí jezdit maximálně 30 km/h, ve smíšených (potkávacích) zónách 20 km/h, v bytových čtvrtích krokem, v pěších zónách taky krokem a jen tehdy, jsou-li vyznačeny i pro cyklisty. Pravidla přednosti v jízdě a dopravní značky platí pro cyklisty stejně jako pro motoristy. Na přejezdech pro cyklisty doleva i doprava má kolař přednost, může se k nim ale blížit maximálně rychlostí 10 km/h. Telefonování za jízdy je zakázáno a stíháno pokutou až 72 eura. Za šera nebo špatné viditelnosti se nesmí jezdit bez světla a odrazek. Cyklista rovněž nesmí překážet chodcům.

Nesmí se jezdit po přechodech pro chodce a na chodnících, na dálnicích a rychlostních silnicích a v protisměru jednosměrek, není-li označena výjimka. Nesmí se jezdit jeden vedle druhého s výjimkou vnitřních komunikací v obytných blocích, ve smíšených zónách a při závodním tréninku. Zakázáno je jet s více než 0,8 promile alkoholu. Porušení je stíháno pokutou 800 až 3700 eur, od 1,2 promile je sankce od 1200, od 1,6 promile 1600 až 5900 eur. Za jízdu pod vlivem drog se platí 800 až 3700 eur. Řidičský průkaz se za jízdu na kole pod vlivem nezabírá, ale je pravděpodobné předvolání k lékařské kontrole a pokud zjistí alkohol či narkotinum lékař, může být řidičský průkaz zadržen.

Autor: Vladimír Majer

18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů OPERÁTOR/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: CIZ, Náplň práce: montáž dílů, obsluha výrobních strojů (lisů), vizuální kontrola dílů., Požadavky: manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, zajištěné ubytování., Vhodné i pro absolventy., První kontakt: pí. Markéta Soukupová tel. 606 774 081, email: marketa.soukupova@agenturatriangle.cz nebo osobně na pobočce agentury: Velké náměstí 27/19, Písek - (budova Komerční banky - 2. patro). Pracoviště: Triangle recruitment cz s. r. o. - pracoviště písek, za pazdernou, Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Markéta Soukupová, +420 606 774 081. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 16 000 Kč Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK V TRUHLÁŘSKÉ VÝROBĚ LEPENÝCH DVEŘNÍCH VLYSŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ciz , Činnost firmy: zakázková výroba dveří a nábytku, Požadujeme: manuální zručnost, samostatné rozhodování, zodpovědnost, ochotu učit se novým věcem, praxi v oboru , Pracovní doba: 1 směna 6:30-15:00 hod. (Po-Pá); plný úvazek , Životopis zašlete na. e-mail: miroslav.brejcha@ktc.cz, Kontakt na tel. 382 285 702, 724 075 762 p. Brejcha.. Pracoviště: Ktc international s.r.o. - provozovna, 398 35 Oslov. Informace: Miroslav Brejcha, +420 724 075 762;382 285 702. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 700 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč. Volných pracovních míst: 38. Poznámka: CIZ, Pracovní doba: třísměnný nebo i čtyřsměnný provoz - podle zařazení pracovníka ke konktrétní pracovní lince, Vhédné i pro absolventy., Náplň práce: jedná se o práci na strojích vyrábějící výfuky (práce ve stoje); některé pozice vyžadují dobrou fyzickou zdatnost , Požadujeme: plnit úkoly stanovené vedoucím pracovníkem směřující k plnění výrobních ukazatelů tak, aby odpovídaly požadavkům zákazníka; dodržovat zásady standardizace práce a dle potřeb závodu vypomáhat při inventurních pracích; měřit a zaznamenávat výsledky své práce do připravených formulářů dle standardů firmy a nařízení vedoucího pracovníka ; podávat zlepšovací návrhy vedoucí ke zvýšení výkonu, zlepšení pracoviště, snížení nákladů či jiné a realizovat je, Zkušenosti ve výrobním závodě velkou výhodou., Nabízíme: příspěvek na ubytování, závodní stravování.. Pracoviště: Faurecia automotive czech republic s.r.o., Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Kateřina Šáchová, +420 724 679 587. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 400 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME:, 1) kurz Pracovníka v sociálních službách výhodou (upřednostňujeme osobnostní předpoklady pro výkon pozice - lidský přístup, ochota pečovat, spolehlivost, kurz možné absolvovat následovně)., 2) řidičský průkaz "B" - aktivní řidič, , Vhodné i pro absolventy., , NÁPLŇ PRÁCE:, 1) pečovatelská služba je poskytována v domácím prostředí klientů, zahrnuje péči o seniory, zdravotně postižené a nemocné osoby (pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, poskytnutí stravy, zajištění chodu domácnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím),, 2) provozní doba služby je od 7:30 do 22:00 každý den v týdnu,, 3) pracovní doba pečovatelky je rozvržena nerovnoměrně a činí 40 hodin týdně. Denně pečovatelka odpracuje 7 hodin. Krátký týden (pondělí až pátek) odpracuje pečovatelka 35 hodin, v dlouhém týdnu (pondělí až pátek + 1 den o víkendu) odpracuje pečovatelka 42 hodin. Pečovatelka pracuje zpravidla v dopoledním provozu od 7:30 do 15:00 hodin. 1x nebo 2x týdně připadne na pečovatelku odpolední provoz od 14:30 do 22:00 hodin., , Schopnosti a dovednosti, 1) předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti, 2) schopnost samostatné i týmové práce, 3) spolehlivost, zodpovědnost;, 4) fyzická zdatnost - práce i s těžce zdravotně postiženými osobami a imobilními klienty, , NABÍZÍME:, 1) Služební telefon, služební vozidlo., 2) Příplatky za práci přes čas., 3) Dovolená na zotavenou 23 dní ročně. , 4) Zdravotní volno 5 dní ročně (zdravotní volno čerpá zaměstnanec v případě, že mu není dobře nebo potřebuje vyležet začínající onemocnění, aniž by musel nastoupit na pracovní neschopnost. Zdravotní volno může zaměstnanec čerpat též ve prospěch nezaopatřeného dítěte, o které pečuje, aniž by musel nastoupit na ošetřovné., , Postup výběrového řízení, Telefonické kontaktování personální pracovnice: Mgr. Hana Zemanová, 731 598 968 a dohodnutí dalšího postupu. (mezi 8:00 - 12:00 po - pá). Pracoviště: Oblastní charita písek, Bakaláře, č.p. 43, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Zemanová, +420 731 598 968.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Průměrný věk kandidátů na Písecku je 47,66 roku.

Na polévce Pho ga si pochutnáte doma, pokud si ji dle receptu připravíte, nebo na sobotním festivalu.
7

Na festivalu zvíte, co nevíte o Vietnamu

U Těšínova i Bernartic našli houbaři munici

Písecko - Protivínští i milevští policisté řešili v uplynulých dnech podobné případy nálezů munice.

Školáci v Chyškách mají nové doskočiště pro skok do dálky

Chyšky - Dne 6.9.2018 se v Základní škole Chyšky uskutečnilo slavnostní otevření nového doskočiště, které bylo z části financované Jihočeským krajem z programu Podpora sportu – rekonstrukce a opravy sportovišť a část hradila obec Chyšky.

V Sepekově mají nové kulturní centrum

Sepekov - Sepekovští se radují. Konečně mají nejen důstojné, ale především příjemné kulturní centrum.

Kovářovánek a tradiční povídání o dožínkách

Kovářov - Národopisný soubor Kovářovánek zahájil v novém školním roce na základní škole v Kovářově činnost tradiční akcí a to „Povídádím o dožínkách“, při které si děti s vedoucí souboru Pavlou Škochovou připomněly a prohloubily znalosti o lidovém obyčeji dožínkách ve čtvrtek 13. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT