Nejrušněji bylo u Volksgarten, kde demonstranti stáli proti sobě téměř půldruhé hodiny. Protestujících tam ale bylo už jen několik stovek. „Létaly sněhové koule, pár pivních plechovek, a účastníci se navzájem uráželi," uvádí list. Pegidu chránil kordon policistů. Účastníci tohoto uskupení nesplnili svůj slib mlčenlivého protestu a vykřikovali známá hesla jako Vlastenectví není zločin nebo My jsme národ. Druhá strana odpovídala vyvoláváním „Pegida v Linci jednou a nikdy více", a obě skupiny se častovaly „varovným" Na shledanou. Mluvčí Pegidy také OÖN sdělil, že příští „procházku" už plánují.
Demonstranty oddělovala policie.Kolem 17. hodiny se Pegida rozhodla průvod přerušit a vrátit se k nádraží. Ústup byl poněkud hektický a provázený drobnými šarvátkami, ale podle policie nedošlo k větším střetům a akce skončila jen jedním oznámením – příznivec Pegidy měl u sebe baseballovou pálku. Mluvčí Pegidy ovšem kritizoval policii za to, že vůbec došlo ke kontaktům – protidemonstrace podle něho neměla být povolena, nebo měly být skupiny prostorově jasně odděleny. Kritika přišla i od protestujících, které organizovala socialistická mládež – po incidentech ve Vídni prý měla být demonstrace Pegidy zakázána.

Krmili chudé

První bavorská tzv. Vesperkirche – akce podávání velmi levných jídel v kostele pro potřebné – měla ve Schweinfurtu velký ohlas. Během 22 dnů se tam přišlo najíst více než 10 000 lidí, jen poslední den na 500, píše deník PNP. Za 1,50 eura dostávali teplý oběd, kávu s moučníkem – a vychutnat mohli i společnost cizích lidí, jak list uvedl. Norbert Holzheid, diakon kostela sv. Jana, byl velmi spokojen, počítali s mnohem nižší návštěvou. Dobrovolní pomocníci odvedli velmi dobrou práci. „Církvi se podařilo dostat do vzájemného kontaktu lidi různých úrovní," řekl. Pochvalou nešetřil ani předseda rady evangelické církve v Německu, bavorský zemský biskup Heinrich Bedford-Strohm, a hovořil o báječné zkušenosti z tohoto pionýrského pokusu.

Psíci s GPS

S náramkem se pejsek neztratí.V roce 2012 založená firma Tractive se sídlem v Paschingu vyvolala už v roce 2013 zájem majitelů domácích zvířat svým prvním „GPS-trackerem" – náramkem upevnitelným na obojek, pomocí kterého může chovatel zjistit přes mobil místo, kde se jeho pes či kočička nacházejí, uvádí OÖN. Druhá generace těchto elektronických přístrojů informuje páníčky také o „fitnesových" aktivitách jejich šelem, třeba o počtu kroků, které udělaly, nebo o době, kterou prospaly.
Jak řekl jeden ze zakladatelů a ředitel firmy Michael Hurnaus (31), po prezentaci na veletrhu elektroniky CES v Las Vegas se GPS-tracker stal prodejním šlágrem. „Celkem jsme jich prodali na statisíce," uvedl. Prozrazuje, že sám žádného psa nemá. Když projekt startovali, vycházeli ale ze stále rostoucího trhu s domácími zvířaty.
Letos v létě začnou prodávat zmenšené provedení tohoto vyhledávače zatoulaných, Tractive GPS 2. Má být prý nejmenším a nejlehčím na světě. Krabička umí vyvolat poplach, pokud by byla sejmuta z krku, nebo kdyby třeba teplota v autě byla zvířeti nebezpečná. Majitel dostane zdarma po sociálních sítích zprávu a může zaběhnuté zvíře lokalizovat.
I když firma s 20 zaměstnanci míří hlavně na hlídání domácích zvířat, její tracker má využití i třeba u lidí v pečovatelských domovech, pro turisty, balonové piloty či při hledání ztracených kufrů. Původní tracker stojí 99 eur, Tractive GPS 2 je za 149 eur. Hurnaus si nemyslí, že by cena chovatele odstrašovala: průměrně prý vydávají za psa přes 1500 eur ročně a každá návštěva veterináře je dražší než jejich přístroj.

Zachránili svého záchranáře

Jak náš list opakovaně informoval, byl lékař záchranky z Ingolstadtu Alexander Hatz odsouzen k zaplacení peněžitého trestu 4500 eur za to, že při jízdě s modrým světlem a houkačkou k dvouleté holčičce, která spolkla vteřinové lepidlo, údajně nepřiměřeně ohrozil jiného účastníka dopravního provozu. Hrozilo mu také odebrání řidičského průkazu na půl roku. Na jeho obranu se rozjela onlinová petice, kterou do pondělního poledne podepsalo přes 200 000 lidí. Státní zastupitelství poté trestní oznámení na lékaře stáhlo, napsal deník PNP.

Zámky táhnou

Bavorské zámky, zahrady a jezera lákají stále víc návštěvníků, píše PNP. Jak řekl prezident zemské správy zámků Bernd Schreiber, loni si je prohlédlo přes pět milionů turistů, o tři procenta víc než předloni. Jen na Neuschwanstein přijelo téměř 1,6 milionu lidí, což je nárůst rovněž tříprocentní. Na vstupném a pronájmech správa zámků získala rekordních 66,5 milionu eur.

Víc lidí studuje

Počet absolventů vysokých škol v Bavorsku se během posledních deseti let zdvojnásobil, píše PNP. Zatím co v zimním semestru 2003/04 úspěšně složilo závěrečné zkoušky 17 730 studentů, od října 2013 do března 2014 jich bylo více než 31 500. Meziročně to bylo loni o 6,6 procenta víc.